Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Królestwo drogich śmieci. Czy zdzierży to lud Muławy?


Ile zdzierży jeszcze lud Muławy srodze podwyżkami gnębiony – rozmyślają po nocach grodowi wieszcze, mędrcy i chudopachołki. Tak już bowiem w grodzie nad Seraczem dzieje się od niepamiętnych wiosen, odkąd król Złotoustym zwany nastał. Wiedzą o owym zdzierstwie ci, co sprawnie rachować potrafią i nie zamydli im oczu królewskie ani dworaków gadanie.

Płacić trzeba coraz to drożej, drożej i drożej za wszystko. A choć mławskie białki najpiękniejsze, a lud tego grodu spokojny, pracowity, nieskory do waśni i buntu to cierpliwości swojej ma też granice.

A wśród ludu wrzenie kolejny raz nastało. I choć szaleje nie tylko w kraju Polan małe paskudne licho co w nazwaniu  ma koronę,  to mieszkańcy grodu nad Seraczem zbierają się po izbach, domostwach i gospodach a rozprawiają tylko o jednym: ile dzbanów wody zaoszczędzić trzeba, by za śmieci nie zapłacić całą zawartością domowego trzosa.

Ci co los ich rzucał po świecie mawiają, że w ościennych królestwach lepiej jest bo tanio, a i król z opinią ludzką liczy się snadniej. Tam mieszczanie za śmieci płacą nawet trzecią część tego co nasz chciwy król nakazał. Ale jakże to porzucić domostwa swoje, gdzie przodków duchy i sąsiedzi mili, by w szerokim świecie poprawy doli szukać, a i strzelistych bloków tu ci przecież zatrzęsienie. Czy wystarczy nam talarów – trapią się jednak mieszczanie. A troska to nie jedyna.

Zarządca skośnooki i zmyślny z poręki króla za wywóz śmieci już drzewiej zdzierał z nas skórę. Chytremu to wszystko mało. Teraz wszakże sprytnie obmyślili, że zapłacisz 10 talarów od dzbana wody, którą czerpać z miejskiego zdroju będziesz. A król i jego rada – choć nie jednogłośnie orzekli, że taka ich wola i sprawiedliwiej będzie, bo wszyscy zapłacić muszą, a nikt się nie skryje – jak uprzednio bywało, gdy płacić od głowy mieszkańca wypadło. O naiwni mimo majestatu swego! Jak drzewiej, tak i teraz gnuśne miejskie straże oszusta do uczciwości nie przymuszą!

Za nic to jednak Złotoustemu, czy mieszczanie mają  zapas talarów w trzosie, a i rzadziej myć się będą. Gdy usłyszy, że w innych królestwach taniej a lepiej, gniewa się jeno i marszczy na wichrzyciela, co nieomylności królewskiej przeciwiać się ośmielił, miast wymienić włodarza grodowego śmietniska. Nie rozumie, że gdy rzadziej wody zaczerpywać nam wypadnie to i mniej za śmieci talarów będzie i nową kontrybucję wypadnie znów nałożyć.

Złotousty sam zaś tylko w słowach misternych a zaklęciach  dba o swój gród ukochany. Zawżdy jednak rzecze by w Mławie mieszkać, po to chyba jeno, by było kogo łupić a uciskać, bo tych z obcych krain, co to nawet pod samym zamkiem i  po kątach miasta żywią znaleźć i podatku zebrać nie potrafi.  Złotousty i wyroki sądu lekce sobie waży, choć te mówią, że za miejską kloakę też stawki nieprawnie ustalił.

Co uradzą zaś mieszczanie, by złu się przeciwić? Skarżyć się będą wojewodzie, czy wiec powszechny zwołają? Apelować będą do królewskiej rady by ta swój werdykt zmieniła? A może sięgnąć się poważą o strącenie z głowy królewskiej korony? Kto wie, co lud zdesperowany uczynić się waży, gdy na domostwo, jadło i napitek talarów mu nie stanie.

ZygZak   

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

45
KOMENTARZE

avatar
1500
Mławianka
Gość
Mławianka

Pan Zejer wypowiedział się, że tylu przyjezdnych z zagranicy pracuje w Mławie i nie są zameldowani. To co ja mam za nich płacić za śmieci.,a moze na tacy przyniesc nazwiska adresy ktorzy nielegalnie mieszkaja.Brak pracownikow w urzedzie?Tyle urzędasow siedzi w urzędzie za biurkiem ,którzy nawet nie potrafią procentów obliczyć to może nadadzą się do sprawdzenia ile mieszkańców jest przyjezdnych.Wystarczy wpaść do LG i spisać nazwiska adresy zamieszkania i mamy kto nie płaci za smieci

Lajzer
Gość
Lajzer

Srac po krzakach a dupe myc nad Zalewem będzie ekologiczne i tanio Ludzie przestańcie krytykować jak nie macie lepszego pomysłu trzeba nauczyć się oszczędzać aby starczyło na następne pokolenia

Joanna
Gość
Joanna

Do Lajzer; od sprawdzania domostw mamy służby! mało ich ? p rzecież już na nie płacimy – to od czego są ? Sprawiedliwie jest płacić od kilograma wyprodukowanych śmieci, a z ekologią też ma wiele wspólnego

Konsument
Gość
Konsument

Joanna , a które śluby w Mlaeie działają? Zadne. Zgłoś do SANEPiDU kobitom, ze z kontenerów przy marketach śmierdzi w okresie letnim tak , ze przejsc nie idzie to pogonią Cie. No co ty im bedziesz przeszkadzać pierdziec w krzesełko? A to straz Miejska bedzie tak odważna, ze czepia sie stradzyzny handlującej przy bazarze a to co powinni wykonywać maja to gdzieś.. Budżetówka zawsze była i jest leniami. Pracują za nasze pieniądze a kogo to interesuje?

xawery
Gość
xawery

Konsument–nie znasz JOANNY a już się oświadczasz, z tym ślubem to wstrzymaj się , bo to nie tak działa !!!!!

Paweł
Gość
Paweł

Po pierwsze powinno być płacone od kilograma a po drugie dlaczego wszystkie samorządy oddały prywatnym firmom odbiór odpadów, prywatyzacja to nie lekarstwo na wszystko, nie w branżach gdzie można stworzyć monopol.

Mławiak
Gość
Mławiak

Wystarczy, że burmistrz (umyślnie nie używam Pan ani Burmistrz) – do następnych wyborów pójdzie z hasłem „precz z nieudolna polityka śmieciową!” – ludzie będą piać z zachwytu i zagłosują na niego …

Ola
Gość
Ola

Ja osobiście bardzo się zawiodłem na radnym Polu którego uważałem za człowieka którego interesuje los takiego zwyczajnego człowieka. Mój głos już stracił, zawsze mówiłem że będzie w przyszłości burmistrzem . Ale on i radni PIS woleli przejść na strone najwspanialszego , cudownego burmistrza który udaje że interesuje go los mławian. Właśnie pokazał gdzie nas ma. Jak zarządzał tyle lat. Zadłużając Mławe , dajcie mi przykład w którym tak małym mieście jest 2 zastepców burmistrza. Czas podziękować 16 wspaniałym , burmistrzowi i jego zastępcom. Panie Radny Burchacki zainicjuje pan referendum gwarantuje że będzie dużą chetnych aby odwołać tych ludzi. A Pan… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

PIS to skrót od Pod…limy i Słońce”, a więc chcesz robić karierę wstąp do PIS. Tam raczej uczciwi nie zajmują wysokich stanowisk, a pan Pol pnie się do góry.
Jest nadzieja, że przekonałaś się Olu do powiedzenia „pozory myła”

Lajzer
Gość
Lajzer

Najlepiej każdemu wychodzi krytykować ma ktoś lepszy pomysł proszę podać do tej pory dużo osób oszukiwalo w domu mieszkało 20 Ukraińców a płacili za dwie osoby itp.sprawiedliwie nigdy nie będzie ale na pewno lepiej niż wcześniej trzeba nauczyć się żyć z tym

oSa
Gość
oSa

O sposób najprościej zapytać tych co płacą za śmieci po 12 zł a nie jak my po 33. No ale to ujma na honorze zapytać prezydenta Ciechanowa przez naszego władcy. Czy w Ciechanowie nie ma ukraińców i opłaty marszałkowskiej?

prostozmostu
Gość
prostozmostu

Wiele osób zwracało na forum uwagę na problem związany z Ukraińcami, tj. że w domach zapewne pod wynajem mieszka/mieszkało po kilkadziesiąt osób, wiec ja się kurde pytam skoro „wiedzieliście”, to czemu nikt nie zareagował, nikt służbom odpowiednim nie zgłosił? Były okresy, że w Mławie ciężko było znaleźć nocleg, albo coś pod wynajem. „Wszyscy wiedzieli”, że teraz „wolą Ukrainie wynajmować”. A czemu wolą? Ja się pytam, gdzie były straże miasta, gdzie były służby, gdzie były kontrole. Urząd Miasta nie widział co się dzieje? To teraz miasto wpadło na genialny pomysł, wszystkim z bata, genialna rada uradziła… No i wypierdują te słodkie… Czytaj więcej »

jan
Gość
jan

Woda nie nic wspólnego ze śmieciami. To jest rabunek w biały dzień. Wystarczyło weryfikować deklaracje za śmieci. Tyle czasu urząd był zamknięty można to było zrobić. Straż miejska w tym sprawdzaniu również mogła by uczestniczyć może by się w końcu na coś przydali. Najlepiej iść najprostsza drogą i jednocześnie bsrdzo niesprawiedliwo dla ludzi którzy dbają o higiene i czyste ubrania. Mogę płacić ale jeśli faktycznie wyprodukuje tyle śmieci. A teraz ci co kombinowali bedą robić to nadal. A uczciwy bedą za nich płacić majątek. Bo kombinatorzy zawszę znajdą sposób.

Goś
Gość
Goś

Do Lajzer. Skoro oszukiwali i płacili za dwie osoby to uważasz że teraz w deklaracji wskażą prawdziwe zużycie wody i zapłacą za wszystkich którzy tam mieszkają?

Halina
Gość
Halina

Niech zwolnią pana zejera i panią budzichowska i będą pieniądze. Rzecznik też jest niepotrzebny. Chyba burmistrz umie mówić.

Prawilniak
Gość
Prawilniak

Podziękujcie eko-terrorystom i innym gretom

aco
Gość
aco

a co to ma do rzeczy? ja podziękuję ale nieudolnym burmistrzom i radnym. do roboty lenie!

Anonimowo z tej dziury
Gość
Anonimowo z tej dziury

Nie no, lepiej być brudasem ciemniakiem, na całego niszczyć przyrodę e.t.c. jak długo Mlawianie nie zmienia mentalności z ciemnia kiej na cywilizowana beda bulić aż im kurz z uszu pojdzie. I bdb. Dlaczego burmistrz takie decyzje wydaje a nie inne? Bo widzi jak inteligentni ludzie, idacy krokiem nowoczesnych reform, zmiany starych technologii na nowe, chcących ogromnych w koncu zmian – tu mieszkają. Maja mieszkańcy dokladnie tego czego chcieli – zacofanie, zaścianek, ważne by było co wrzucić w te opasłe brzuchy i nic więcej…., no …., moze cos z kapeli wiejskiej zaprosić na festyn. KULTURA przez ogromne K tu nie wita… Czytaj więcej »

KRYKAR
Gość
KRYKAR

burmistrz to ma was wszystkich w d…e kasa jest władza jest a wy???? zwykłe g…. które nabija mu kabzę

Nezalezny
Gość
Nezalezny

Mieszkańcy Mławy sami sobie są winni. Potrafią tylko rzucać obelgi na forach. Jak sprzedawali wysypisko, czy oczyszczalnie ścieków to słowem nie pisnęli tylko wybrali w nagrodę tych samych radnych i burmistrza. A teraz zdziwienie ze wzrosły koszty śmieci. Przecież sami daliście burmistrzowi i radnym mandat do tego.

DZIADEK Z BLISKA
Gość
DZIADEK Z BLISKA

Niezależny===te twoje pisanie teraz to psu na budę, a gdzie sam byłeś że teraz się budzisz, te wszystkie sprawy które opisujesz zaczęły się za panowania BURMISTRZA ANTCZAKA, który swego czasu zrezygnował z Burmistrza aby zostać SKARBNIKIEM, RAKOWSKI DAŁ, się nabrać, i Kowalewski także dopóki, tego nie rozgryzł, a efektem tego było zwolnienie ANTCZAKA. ====DLATEGO ODPOWIEDZIALNOŚC ZA TAKI STAN RZECzY PONOSZĄ , wszyscy w/wymienieni, i mimo takich działań wszyscy dalej są na świeczniku ???? Czyżby tego mieszkańcy nie widzieli—-a opowieści nawet ta o której ja piszę teraz TO JUŻ MUSZTARDA PO OBIEDZIE. Ale jako jednostka wśród grupy rządzących, nie miałem wpływu… Czytaj więcej »

XYZ
Gość
XYZ

No to zgotowali mieszkańcom śmieciowy los wielka rada i jeden z urzedu gosc taki to jest cyrk zeby na smieciach kapuste zbic. Alez coź sie dziwic rodacy jak w urzedach same papracy do stolkow sie dorwali i posadki po znajomosciach dostali nawet w radiu sie przyznali ze sie znali i proponowali:) bez konkursu bez kwalifikacji wazne ze znajomosci pelne atrakcji:). Z miasta sie wodź wyprowadził a mieszkancom oplate smieciowa na podstawie wody wprowadzil rada zasrancow to poparla bo trzeba swoje napelnic gardła. Teraz to beda sie dzielic kapusto zeby wygladac tlusto:) przed wyborami w pas kłaniac sie beda a po… Czytaj więcej »

Sprawiedliwy
Gość
Sprawiedliwy

Tak w pelni zgadzam sie z przedmowca. Takich popaprancow mamy na wysokich stolkach. Spoleczenstwo wybiera ale tez oczekuje ze wybrancy beda godnie ich reprezentowali a coz znowu skucha. Buractwo na salony i tylko lupic. Generalnie szkoda tego komentowac bo gdyby Ci wybrancy wzieli to do serca jakie sa nastroje spoleczenstwa to napewno by sie cofneli. Podziekujmy naszym wspanialym rzadacym. Do zobaczenia wkrotce przy urnie wyborczej…

Sąsiad
Gość
Sąsiad

Będzie ciężko czy ludziska wyjdą na ulice .trzeba zebrać podpisy i pogonić to towarzystwo a patrzeć następnym razem kogo wybieracie bo ci to w d… was majo i kiwajo jak mogo na kieszonki patrzą ale aby swoje mieli pełne

Zainteresowana
Gość
Zainteresowana

Trzeba zrobić tak jak za komuny burmistrza i radę miasta na teczkach wywieźć.Tylko my umiemy gadać ale jak coś to zamykamy buzie i uciekamy.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Masz racje do gadania, to jedni z pierwszych, do roboty, ZERO.

Mławianka
Gość
Mławianka

A może czas już wyjść na ulicę i zatrzymać te pandemię idiotyzmu.Niech burmistrz odda w ręce Azjatów swoje domostwo,bo Mława to nie jego prywatne podwórko.Panie burmistrzu Mlawiacy mówią Nie dla złodziejskiej polityki.Mamy dość tych zdzierczych opłat za wodę,śmieci i wszystko inne.

abc
Gość
abc

Ktoś tu chce kręcić niezłe lody na śmieciach.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

abc. Te lody to juz dawno zostaly skrecone , teraz tylko co nie ktorzy je konsumuja, i odcinaja kupony z dobrze zakatwionego interesu, ale taka jest ta wspolpraca, w ramach PPP, w ktorej chodzi o to aby byl wilk syty i owca cała, BIZNES TO BIZNES

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Czytam!! Czytam i oczom nie wiezę, co w tym portalu sie dzieje, taki tekst o BURMISTRZU MIASTA to chyba pomyłka, przecie portal do tej pory zawsze sprzyjal, tej WLADZY NASZEGO MLAWSKIEGO SAMORZADU === a tu taki pasztet, co do oceny PANA BURMISTRZA, i jego podjętych, wspolnie z radnymi decyzji. TO CHYBA JAKAS POMYŁKA !!!, tu krytyka, a jak inni piszą PRAWDĘ to BACH cenzura i post y do lamusa.

GAKA
Gość
GAKA

wydaje mi się, że akurat ten portal to zawsze prawdę o burmistrzu pisał i raczej nigdy go nie wybielał ani mu nie sprzyjał chyba Pan Dziadek pomylił portale:)

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

JESTEŚ w błędzie, zbyt dlugo jestem na tym PORTALU aby wydawac takie oceny GAKA, Portali nie pomylilem, bo u Pani Grzywacz nie pisze swych postów,

Anonim
Gość
Anonim

No to dziadek, coś ci się jednak w głowie pomieszało. GAKA ma rację i pamietam, ze ty tez chwaliłeś codziennik za obiektywizm. Teraz zmieniasz zdanie, oj to chyba skleroza albo coś znacznie gorszego. Wiek płata figle. Starość nie radość.

Gość
Gość
Gość

Lud będzie pokornie płacił, a Złotoustemu korona z głowy szybko nie spadnie. Mława jeszcze nie dojrzała do zmian, odważne decyzje pozostawiając w rękach mławskiego guru i miejskiej (zd)rady. Szczególne podziękowania dla radnych z PIS.

Olex
Gość
Olex

Mławski PiS jak się okazało to raczej ludzie burmistrza, klepią wszystko co im każe. Są bardziej usłużni wobec burmistrza niż ludzie ktorzy weszli do rady z komitetu burmistrzowego. Wstyd

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Olex==piszesz tak jak bys nie wiedzial ze w Radzie Miasta jest koalicja, grupy Burmistrza i PIS Kielbinskiego, i dkatego jak sie cicho siedzi, to zawsze jakąś fuche sie poderwie, za zaslugi bycia w takiej koalicji, no ale niestety taka jest polityka.

Ewa
Gość
Ewa

Nie da się czytać

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Da się czytać, tylko trzeba umieć czytać

Sss
Gość
Sss

Nigdzie pani nie zabraknie…

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Nie mozliwe EWCIA !! A co ci sie w tej bajce nie podoba, przecie to cala prawda, o naszych miejskich dzialaczach, nawet tych z jedynie sludznej partii PIS. Ptzeciesz giermek ktory to opisuję, ma rację, !!!

Kazik
Gość
Kazik

Może trzeba Uskom odkupić?

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

KAZIK zeby USKOM odkupic to byla by konieczność wyjazdu do CHIN, TYLKO czy Chińczycy sprzedali by teraz taką kurę, co znosi zlote jaja.????

Bbbbb
Gość
Bbbbb

A kto sprzedał USKOM?

To==Ja
Gość
To==Ja

Bbbbb=== opowiadam=== Aaaaaa

dfdf
Gość
dfdf

Można konkurencyjna firmę założyć, nie trzeba niczego odkupywać.