Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Królestwo drogich śmieci. Czy zdzierży to lud Muławy?


Ile zdzierży jeszcze lud Muławy srodze podwyżkami gnębiony – rozmyślają po nocach grodowi wieszcze, mędrcy i chudopachołki. Tak już bowiem w grodzie nad Seraczem dzieje się od niepamiętnych wiosen, odkąd król Złotoustym zwany nastał. Wiedzą o owym zdzierstwie ci, co sprawnie rachować potrafią i nie zamydli im oczu królewskie ani dworaków gadanie.


Płacić trzeba coraz to drożej, drożej i drożej za wszystko. A choć mławskie białki najpiękniejsze, a lud tego grodu spokojny, pracowity, nieskory do waśni i buntu to cierpliwości swojej ma też granice.

A wśród ludu wrzenie kolejny raz nastało. I choć szaleje nie tylko w kraju Polan małe paskudne licho co w nazwaniu  ma koronę,  to mieszkańcy grodu nad Seraczem zbierają się po izbach, domostwach i gospodach a rozprawiają tylko o jednym: ile dzbanów wody zaoszczędzić trzeba, by za śmieci nie zapłacić całą zawartością domowego trzosa.

Ci co los ich rzucał po świecie mawiają, że w ościennych królestwach lepiej jest bo tanio, a i król z opinią ludzką liczy się snadniej. Tam mieszczanie za śmieci płacą nawet trzecią część tego co nasz chciwy król nakazał. Ale jakże to porzucić domostwa swoje, gdzie przodków duchy i sąsiedzi mili, by w szerokim świecie poprawy doli szukać, a i strzelistych bloków tu ci przecież zatrzęsienie. Czy wystarczy nam talarów – trapią się jednak mieszczanie. A troska to nie jedyna.

Zarządca skośnooki i zmyślny z poręki króla za wywóz śmieci już drzewiej zdzierał z nas skórę. Chytremu to wszystko mało. Teraz wszakże sprytnie obmyślili, że zapłacisz 10 talarów od dzbana wody, którą czerpać z miejskiego zdroju będziesz. A król i jego rada – choć nie jednogłośnie orzekli, że taka ich wola i sprawiedliwiej będzie, bo wszyscy zapłacić muszą, a nikt się nie skryje – jak uprzednio bywało, gdy płacić od głowy mieszkańca wypadło. O naiwni mimo majestatu swego! Jak drzewiej, tak i teraz gnuśne miejskie straże oszusta do uczciwości nie przymuszą!

Za nic to jednak Złotoustemu, czy mieszczanie mają  zapas talarów w trzosie, a i rzadziej myć się będą. Gdy usłyszy, że w innych królestwach taniej a lepiej, gniewa się jeno i marszczy na wichrzyciela, co nieomylności królewskiej przeciwiać się ośmielił, miast wymienić włodarza grodowego śmietniska. Nie rozumie, że gdy rzadziej wody zaczerpywać nam wypadnie to i mniej za śmieci talarów będzie i nową kontrybucję wypadnie znów nałożyć.

Złotousty sam zaś tylko w słowach misternych a zaklęciach  dba o swój gród ukochany. Zawżdy jednak rzecze by w Mławie mieszkać, po to chyba jeno, by było kogo łupić a uciskać, bo tych z obcych krain, co to nawet pod samym zamkiem i  po kątach miasta żywią znaleźć i podatku zebrać nie potrafi.  Złotousty i wyroki sądu lekce sobie waży, choć te mówią, że za miejską kloakę też stawki nieprawnie ustalił.

Co uradzą zaś mieszczanie, by złu się przeciwić? Skarżyć się będą wojewodzie, czy wiec powszechny zwołają? Apelować będą do królewskiej rady by ta swój werdykt zmieniła? A może sięgnąć się poważą o strącenie z głowy królewskiej korony? Kto wie, co lud zdesperowany uczynić się waży, gdy na domostwo, jadło i napitek talarów mu nie stanie.

ZygZak   

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
45 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mławianka
Mławianka
1 rok temu

Pan Zejer wypowiedział się, że tylu przyjezdnych z zagranicy pracuje w Mławie i nie są zameldowani. To co ja mam za nich płacić za śmieci.,a moze na tacy przyniesc nazwiska adresy ktorzy nielegalnie mieszkaja.Brak pracownikow w urzedzie?Tyle urzędasow siedzi w urzędzie za biurkiem ,którzy nawet nie potrafią procentów obliczyć to może nadadzą się do sprawdzenia ile mieszkańców jest przyjezdnych.Wystarczy wpaść do LG i spisać nazwiska adresy zamieszkania i mamy kto nie płaci za smieci

Lajzer
Lajzer
1 rok temu

Srac po krzakach a dupe myc nad Zalewem będzie ekologiczne i tanio Ludzie przestańcie krytykować jak nie macie lepszego pomysłu trzeba nauczyć się oszczędzać aby starczyło na następne pokolenia

Joanna
Joanna
1 rok temu

Do Lajzer; od sprawdzania domostw mamy służby! mało ich ? p rzecież już na nie płacimy – to od czego są ? Sprawiedliwie jest płacić od kilograma wyprodukowanych śmieci, a z ekologią też ma wiele wspólnego

Konsument
Konsument
1 rok temu
Reply to  Joanna

Joanna , a które śluby w Mlaeie działają? Zadne. Zgłoś do SANEPiDU kobitom, ze z kontenerów przy marketach śmierdzi w okresie letnim tak , ze przejsc nie idzie to pogonią Cie. No co ty im bedziesz przeszkadzać pierdziec w krzesełko? A to straz Miejska bedzie tak odważna, ze czepia sie stradzyzny handlującej przy bazarze a to co powinni wykonywać maja to gdzieś.. Budżetówka zawsze była i jest leniami. Pracują za nasze pieniądze a kogo to interesuje?

xawery
xawery
1 rok temu
Reply to  Konsument

Konsument–nie znasz JOANNY a już się oświadczasz, z tym ślubem to wstrzymaj się , bo to nie tak działa !!!!!

Paweł
Paweł
1 rok temu

Po pierwsze powinno być płacone od kilograma a po drugie dlaczego wszystkie samorządy oddały prywatnym firmom odbiór odpadów, prywatyzacja to nie lekarstwo na wszystko, nie w branżach gdzie można stworzyć monopol.

Mławiak
Mławiak
1 rok temu

Wystarczy, że burmistrz (umyślnie nie używam Pan ani Burmistrz) – do następnych wyborów pójdzie z hasłem „precz z nieudolna polityka śmieciową!” – ludzie będą piać z zachwytu i zagłosują na niego …

Ola
Ola
1 rok temu

Ja osobiście bardzo się zawiodłem na radnym Polu którego uważałem za człowieka którego interesuje los takiego zwyczajnego człowieka. Mój głos już stracił, zawsze mówiłem że będzie w przyszłości burmistrzem . Ale on i radni PIS woleli przejść na strone najwspanialszego , cudownego burmistrza który udaje że interesuje go los mławian. Właśnie pokazał gdzie nas ma. Jak zarządzał tyle lat. Zadłużając Mławe , dajcie mi przykład w którym tak małym mieście jest 2 zastepców burmistrza. Czas podziękować 16 wspaniałym , burmistrzowi i jego zastępcom. Panie Radny Burchacki zainicjuje pan referendum gwarantuje że będzie dużą chetnych aby odwołać tych ludzi. A Pan ma bardzo duże szanse aby zostać burmistrzem. Nie może tak być że wszystkie głosowania kończą się 17 do 4 tak jak powie burmistrz. Apeluje również do byłych radnych aby uczestniczyli w procesie inicjacji referendum w sprawie odwołania tych cudownych ludzi których nie interesuje los mławian którzy zarabiają najniższą krajowo. Te 2400 podpisów da się zebrać i wszystko ruszy. Mławiacy obdarzyliście tego człowieka zaufaniem a on was zawiódł.

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Ola

PIS to skrót od Pod…limy i Słońce”, a więc chcesz robić karierę wstąp do PIS. Tam raczej uczciwi nie zajmują wysokich stanowisk, a pan Pol pnie się do góry.
Jest nadzieja, że przekonałaś się Olu do powiedzenia „pozory myła”

Lajzer
Lajzer
1 rok temu

Najlepiej każdemu wychodzi krytykować ma ktoś lepszy pomysł proszę podać do tej pory dużo osób oszukiwalo w domu mieszkało 20 Ukraińców a płacili za dwie osoby itp.sprawiedliwie nigdy nie będzie ale na pewno lepiej niż wcześniej trzeba nauczyć się żyć z tym

oSa
oSa
1 rok temu
Reply to  Lajzer

O sposób najprościej zapytać tych co płacą za śmieci po 12 zł a nie jak my po 33. No ale to ujma na honorze zapytać prezydenta Ciechanowa przez naszego władcy. Czy w Ciechanowie nie ma ukraińców i opłaty marszałkowskiej?

prostozmostu
prostozmostu
1 rok temu
Reply to  Lajzer

Wiele osób zwracało na forum uwagę na problem związany z Ukraińcami, tj. że w domach zapewne pod wynajem mieszka/mieszkało po kilkadziesiąt osób, wiec ja się kurde pytam skoro „wiedzieliście”, to czemu nikt nie zareagował, nikt służbom odpowiednim nie zgłosił? Były okresy, że w Mławie ciężko było znaleźć nocleg, albo coś pod wynajem. „Wszyscy wiedzieli”, że teraz „wolą Ukrainie wynajmować”. A czemu wolą? Ja się pytam, gdzie były straże miasta, gdzie były służby, gdzie były kontrole. Urząd Miasta nie widział co się dzieje? To teraz miasto wpadło na genialny pomysł, wszystkim z bata, genialna rada uradziła… No i wypierdują te słodkie gamy, a że Mława to nasz wspólny dom… że musimy mieć świadomość, że nasze życie i działanie wiąże się z kosztami… że wszyscy solidarnie je ponosimy… Dzielimy się wydatkami sprawiedliwie, po równo… sraty taty górnolotny, pierdoloty i wszelkie te Wasze subtelności płynące z ratusza naprawdę brzmią sztucznie i nieszczerze. Równie dobrze możecie je spuścić w Seraczu, o który zresztą nie zadbał obecny burmistrz przez 14 lat swojej kadencji.

jan
jan
1 rok temu
Reply to  Lajzer

Woda nie nic wspólnego ze śmieciami. To jest rabunek w biały dzień. Wystarczyło weryfikować deklaracje za śmieci. Tyle czasu urząd był zamknięty można to było zrobić. Straż miejska w tym sprawdzaniu również mogła by uczestniczyć może by się w końcu na coś przydali. Najlepiej iść najprostsza drogą i jednocześnie bsrdzo niesprawiedliwo dla ludzi którzy dbają o higiene i czyste ubrania. Mogę płacić ale jeśli faktycznie wyprodukuje tyle śmieci. A teraz ci co kombinowali bedą robić to nadal. A uczciwy bedą za nich płacić majątek. Bo kombinatorzy zawszę znajdą sposób.

Goś
Goś
1 rok temu
Reply to  Lajzer

Do Lajzer. Skoro oszukiwali i płacili za dwie osoby to uważasz że teraz w deklaracji wskażą prawdziwe zużycie wody i zapłacą za wszystkich którzy tam mieszkają?

Halina
Halina
1 rok temu

Niech zwolnią pana zejera i panią budzichowska i będą pieniądze. Rzecznik też jest niepotrzebny. Chyba burmistrz umie mówić.

Prawilniak
Prawilniak
1 rok temu

Podziękujcie eko-terrorystom i innym gretom

aco
aco
1 rok temu
Reply to  Prawilniak

a co to ma do rzeczy? ja podziękuję ale nieudolnym burmistrzom i radnym. do roboty lenie!

Anonimowo z tej dziury
Anonimowo z tej dziury
1 rok temu
Reply to  Prawilniak

Nie no, lepiej być brudasem ciemniakiem, na całego niszczyć przyrodę e.t.c. jak długo Mlawianie nie zmienia mentalności z ciemnia kiej na cywilizowana beda bulić aż im kurz z uszu pojdzie. I bdb. Dlaczego burmistrz takie decyzje wydaje a nie inne? Bo widzi jak inteligentni ludzie, idacy krokiem nowoczesnych reform, zmiany starych technologii na nowe, chcących ogromnych w koncu zmian – tu mieszkają. Maja mieszkańcy dokladnie tego czego chcieli – zacofanie, zaścianek, ważne by było co wrzucić w te opasłe brzuchy i nic więcej…., no …., moze cos z kapeli wiejskiej zaprosić na festyn. KULTURA przez ogromne K tu nie wita i nie zawita bo mieszkańcom wystarczy minimum . To sie nazywa przyziemny tryb życia. Macie tyle na ile zasługujecie. Mlawa to zaścianek posiadajacy prawa miejskie ale zachowanie, mentalność typowo wiejskie , nie ujmujac ludziom ze wsi ktorzy czasem sa bardziej cywilizowanie anizeli Mlawiacy. Prawda zaboli ale kiedy Polak potrafil przyznać się do zlego skoro ma przerosniete EGO? Była możliwość zmiany burmistrza. Był kandydat Burchacki. Ale nie bo z listy PSL. Macie teraz pis i tym podobnych….A, ze przyklad idzie z gory ( z Parlamentu) to takich ciekawych niespodzianek zapewne bedzie wiecej. Pozdrawiam wszystkich, ktorzy zaraz beda pluli za slowa prawdy. Mam to w nosie;))))

KRYKAR
KRYKAR
1 rok temu

burmistrz to ma was wszystkich w d…e kasa jest władza jest a wy???? zwykłe g…. które nabija mu kabzę

Nezalezny
Nezalezny
1 rok temu

Mieszkańcy Mławy sami sobie są winni. Potrafią tylko rzucać obelgi na forach. Jak sprzedawali wysypisko, czy oczyszczalnie ścieków to słowem nie pisnęli tylko wybrali w nagrodę tych samych radnych i burmistrza. A teraz zdziwienie ze wzrosły koszty śmieci. Przecież sami daliście burmistrzowi i radnym mandat do tego.

DZIADEK Z BLISKA
DZIADEK Z BLISKA
1 rok temu
Reply to  Nezalezny

Niezależny===te twoje pisanie teraz to psu na budę, a gdzie sam byłeś że teraz się budzisz, te wszystkie sprawy które opisujesz zaczęły się za panowania BURMISTRZA ANTCZAKA, który swego czasu zrezygnował z Burmistrza aby zostać SKARBNIKIEM, RAKOWSKI DAŁ, się nabrać, i Kowalewski także dopóki, tego nie rozgryzł, a efektem tego było zwolnienie ANTCZAKA. ====DLATEGO ODPOWIEDZIALNOŚC ZA TAKI STAN RZECzY PONOSZĄ , wszyscy w/wymienieni, i mimo takich działań wszyscy dalej są na świeczniku ???? Czyżby tego mieszkańcy nie widzieli—-a opowieści nawet ta o której ja piszę teraz TO JUŻ MUSZTARDA PO OBIEDZIE. Ale jako jednostka wśród grupy rządzących, nie miałem wpływu na takie działania, bo reszta uważała że tak będzie lepiej===I TO LEPIEJ MAMY DZIŚ !!!!! A TERAZ ZRZUCANIE CAŁEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI NA BARKI KOWALEWSKIEGO JEST GRUBYM NIEPOROZUMIENIEM—nawet że mimo wszystko jakąs cegiełkę dokładał, ale to była kropla w morzu, tych działań w wyprzedaż majątku gminy.!!!!!

XYZ
XYZ
1 rok temu

No to zgotowali mieszkańcom śmieciowy los wielka rada i jeden z urzedu gosc taki to jest cyrk zeby na smieciach kapuste zbic. Alez coź sie dziwic rodacy jak w urzedach same papracy do stolkow sie dorwali i posadki po znajomosciach dostali nawet w radiu sie przyznali ze sie znali i proponowali:) bez konkursu bez kwalifikacji wazne ze znajomosci pelne atrakcji:). Z miasta sie wodź wyprowadził a mieszkancom oplate smieciowa na podstawie wody wprowadzil rada zasrancow to poparla bo trzeba swoje napelnic gardła. Teraz to beda sie dzielic kapusto zeby wygladac tlusto:) przed wyborami w pas kłaniac sie beda a po wyborach podwyzszki beda. Tak to wyglada rodacy ze rada i wodź to papracy wiec pora juz chyba najwyzsza wziasc kija i przegonic te zgliszcza musza zrozumiec Ci samorzadowcy ze nie po to ich spoleczenstwo wybralo zeby teraz za ich bezmyslnosc oplaty regulowalo. Jak wam za malo samorzadowcy to do rolnika na pole pracowac. No i te z PIS dobrodzieje gdzie sa podpisy o likwidacje strazy miejskiej za czym wy glosowaliscie mieszkancom podwyzki zgotowaliscie stanowiska obsadziliscie i jeszcze wam malo dyrektorek kierowniczek roztropki chlopki ukladac sie wam zachcialo to zeby was wiecej te miasto nie widzialo. Juz od was jeden powiedzial ze do polityki nie idzie sie po pieniadze tylko dla idei to wlasnie wyszla z was idea. Teraz pora urzedy opuscic diete odac z mandatu zrezygnowac i s……..ć zeby was te miasto wiecej nie widzialo niech woda zaleje smieci.

Sprawiedliwy
Sprawiedliwy
1 rok temu
Reply to  XYZ

Tak w pelni zgadzam sie z przedmowca. Takich popaprancow mamy na wysokich stolkach. Spoleczenstwo wybiera ale tez oczekuje ze wybrancy beda godnie ich reprezentowali a coz znowu skucha. Buractwo na salony i tylko lupic. Generalnie szkoda tego komentowac bo gdyby Ci wybrancy wzieli to do serca jakie sa nastroje spoleczenstwa to napewno by sie cofneli. Podziekujmy naszym wspanialym rzadacym. Do zobaczenia wkrotce przy urnie wyborczej…

Sąsiad
Sąsiad
1 rok temu

Będzie ciężko czy ludziska wyjdą na ulice .trzeba zebrać podpisy i pogonić to towarzystwo a patrzeć następnym razem kogo wybieracie bo ci to w d… was majo i kiwajo jak mogo na kieszonki patrzą ale aby swoje mieli pełne

Zainteresowana
Zainteresowana
1 rok temu

Trzeba zrobić tak jak za komuny burmistrza i radę miasta na teczkach wywieźć.Tylko my umiemy gadać ale jak coś to zamykamy buzie i uciekamy.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  Zainteresowana

Masz racje do gadania, to jedni z pierwszych, do roboty, ZERO.

Mławianka
Mławianka
1 rok temu

A może czas już wyjść na ulicę i zatrzymać te pandemię idiotyzmu.Niech burmistrz odda w ręce Azjatów swoje domostwo,bo Mława to nie jego prywatne podwórko.Panie burmistrzu Mlawiacy mówią Nie dla złodziejskiej polityki.Mamy dość tych zdzierczych opłat za wodę,śmieci i wszystko inne.

abc
abc
1 rok temu

Ktoś tu chce kręcić niezłe lody na śmieciach.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  abc

abc. Te lody to juz dawno zostaly skrecone , teraz tylko co nie ktorzy je konsumuja, i odcinaja kupony z dobrze zakatwionego interesu, ale taka jest ta wspolpraca, w ramach PPP, w ktorej chodzi o to aby byl wilk syty i owca cała, BIZNES TO BIZNES

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu

Czytam!! Czytam i oczom nie wiezę, co w tym portalu sie dzieje, taki tekst o BURMISTRZU MIASTA to chyba pomyłka, przecie portal do tej pory zawsze sprzyjal, tej WLADZY NASZEGO MLAWSKIEGO SAMORZADU === a tu taki pasztet, co do oceny PANA BURMISTRZA, i jego podjętych, wspolnie z radnymi decyzji. TO CHYBA JAKAS POMYŁKA !!!, tu krytyka, a jak inni piszą PRAWDĘ to BACH cenzura i post y do lamusa.

GAKA
GAKA
1 rok temu

wydaje mi się, że akurat ten portal to zawsze prawdę o burmistrzu pisał i raczej nigdy go nie wybielał ani mu nie sprzyjał chyba Pan Dziadek pomylił portale:)

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  GAKA

JESTEŚ w błędzie, zbyt dlugo jestem na tym PORTALU aby wydawac takie oceny GAKA, Portali nie pomylilem, bo u Pani Grzywacz nie pisze swych postów,

Anonim
Anonim
1 rok temu

No to dziadek, coś ci się jednak w głowie pomieszało. GAKA ma rację i pamietam, ze ty tez chwaliłeś codziennik za obiektywizm. Teraz zmieniasz zdanie, oj to chyba skleroza albo coś znacznie gorszego. Wiek płata figle. Starość nie radość.

Gość
Gość
1 rok temu

Lud będzie pokornie płacił, a Złotoustemu korona z głowy szybko nie spadnie. Mława jeszcze nie dojrzała do zmian, odważne decyzje pozostawiając w rękach mławskiego guru i miejskiej (zd)rady. Szczególne podziękowania dla radnych z PIS.

Olex
Olex
1 rok temu
Reply to  Gość

Mławski PiS jak się okazało to raczej ludzie burmistrza, klepią wszystko co im każe. Są bardziej usłużni wobec burmistrza niż ludzie ktorzy weszli do rady z komitetu burmistrzowego. Wstyd

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  Olex

Olex==piszesz tak jak bys nie wiedzial ze w Radzie Miasta jest koalicja, grupy Burmistrza i PIS Kielbinskiego, i dkatego jak sie cicho siedzi, to zawsze jakąś fuche sie poderwie, za zaslugi bycia w takiej koalicji, no ale niestety taka jest polityka.

Ewa
Ewa
1 rok temu

Nie da się czytać

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Ewa

Da się czytać, tylko trzeba umieć czytać

Sss
Sss
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Nigdzie pani nie zabraknie…

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  Ewa

Nie mozliwe EWCIA !! A co ci sie w tej bajce nie podoba, przecie to cala prawda, o naszych miejskich dzialaczach, nawet tych z jedynie sludznej partii PIS. Ptzeciesz giermek ktory to opisuję, ma rację, !!!

Kazik
Kazik
1 rok temu

Może trzeba Uskom odkupić?

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
1 rok temu
Reply to  Kazik

KAZIK zeby USKOM odkupic to byla by konieczność wyjazdu do CHIN, TYLKO czy Chińczycy sprzedali by teraz taką kurę, co znosi zlote jaja.????

Bbbbb
Bbbbb
1 rok temu

A kto sprzedał USKOM?

To==Ja
To==Ja
1 rok temu
Reply to  Bbbbb

Bbbbb=== opowiadam=== Aaaaaa

dfdf
dfdf
1 rok temu
Reply to  Kazik

Można konkurencyjna firmę założyć, nie trzeba niczego odkupywać.

45
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x