Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pracowite pszczoły pojawią się w Przasnyszu. Akcja #ZielonyPrzasnysz


Burmistrz Przasnysza pozazdrościł prezydentowi Ciechanowa miejskiej pasieki i właśnie dopiął swego. Pierwotnie ule miały stanąć – podobnie jak w Ciechanowie – na dachu urzędu miasta, ale włodarz usłuchał rad pszczelarzy i mieszkańców, którzy sugerowali posadowienie uli poza centrum. W końcu pszczoły betonu nie jedzą, a pelargonie na rynku nie wyżywią nawet jednej pszczelej rodziny.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Jak zapewnia burmistrz, przasnyska pasieka będzie elementem promocji miasta, ale spełni również rolę edukacyjną.

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że Przasnysz już wkrótce dołączy do miast, które prowadzą swoje mini pasieki. Urząd Miasta przy współpracy z MZGKiM, szkołami podstawowymi, przedszkolami miejskimi oraz LO KEN postanowił założyć pasiekę na 6 uli. Od 1 lipca podejmiemy także współpracę z pszczelarzem, który będzie dbał o miejskie pszczoły. Ule staną na terenie Zakładu Wodociągu i Kanalizacji (MZGKiM) na ul. Zawodzie — poinformował Łukasz Chrostowski.

Miejska pasieka funkcjonować będzie pod opieką wykwalifikowanego pszczelarza, który będzie ją odwiedzał w regularnych odstępach czasu. Pomysł organizacji  takiego miejsca ma służyć ochronie środowiska i zwrócić uwagę na problem wymierania pszczół. Gośćmi pasieki będą m.in. uczniowie przasnyskich szkół, dlatego wybór padł na wyjątkowo łagodną rasę, czyli tzw. krainkę.

Miasto zdecydowało się na zakup pszczół kraińskich linii Nieska. Całkowity koszt zakupu pszczół, uli i akcesoriów wyniósł około 8 tys. zł. Miasto jednak w dużej mierze pozyskało sponsorów na tę proekologiczną inwestycję. Prywatne osoby zdecydowały się wesprzeć finansowo rozwój pasieki miejskiej. Chcemy edukować dzieci (te małe i te większe) jak ważne są pszczoły w naszym codziennym  życiu. Chcemy też wrócić do „przaśnej” legendy naszego miasta, która nawiązuje m.in. do przaśnego miodu i zrobić z niego element promocyjny Przasnysza. W następnych miesiącach będziemy namawiać poszczególne spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty do zakładania łąk kwiatowych, tak aby w Przasnyszu było coraz więcej pożytku dla pszczół. Ule miejskie są kolejnym elementem akcji #ZielonyPrzasnysz – podkreślił włodarz.

za: infoprzasnysz.com

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Czytelniczka
Czytelniczka
11 miesięcy temu

Fajna sprawa

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x