Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Straciła 30 tys. instalując nieznane aplikacje na smartfonie


Mieszkanka powiatu mławskiego straciła ponad 30 tysięcy zł. Ulegając namowom oszusta, zainstalowała na swoim telefonie dwie aplikacje, nie podejrzewając, że są to programy zdalnego dostępu do smartfona.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Do 34-letniej mieszkanki pow. mławskiego zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika biura obsługi. Polecił jej, by na swoim telefonie zainstalowała dwie aplikacje, dzięki którym przyspieszy Internet. Udzielił kobiecie wskazówek technicznych a gdy zainstalowała już aplikacje otrzymała wiadomości sms ze swojego banku o dokonanych transakcjach. Zorientowała się, że z kont, do których miała dostęp, zniknęły pieniądze, łącznie ponad 30 tysięcy. Do zdarzenia doszło wczoraj. Postępowanie prowadzi referat do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Mławie.

Policja ostrzega!
Oszuści, zamiast wirusa, coraz częściej wykorzystują metody nakłaniające do instalacji aplikacji, umożliwiających im zdalną kontrolę nad smartfonem czy komputerem. Podając się za pracowników biura obsługi, oferując nową usługę – na przykład super szybki Internet – namawiają do instalacji programów, dzięki którym mogą przejąć kontrolę nad urządzeniami mobilnymi, komputerem. Włamują się na konta bankowe, dokonują przelewów.
Wykorzystywane przez oszustów  metody, to nie tylko historyjka o nowej usłudze. Wmawiają swoim ofiarom, że ich telefon lub komputer ma poważnego wirusa, którego natychmiast należy usunąć, ponieważ urządzenie zostało zainfekowane przez cyberprzestępców. Podają się także za policjantów, walczących z cyberprzestępcami.

Policja radzi:
– Chroń swój telefon, komputer certyfikowanymi programami antywirusowymi.
– Nigdy nie instaluj na swoim telefonie nieznanych aplikacji.
– Jeśli dzwoni do Ciebie nieznany numer – nie odbieraj. Skopiuj numer i wpisz w wyszukiwarkę. Jeśli to numer oszustów lub chociażby nachalnej akwizycji, znajdziesz komentarze na ten temat. Zablokuj taki numer.
– Nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych.
– Weryfikuj aplikacje, których instalacja wymaga podawania szczegółowych danych osobowych.    

źródło: KPP Mława  

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x