Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dotacje na zabytki. Są pieniądze dla Ratowa, na „handlowiec” i na… kolejkę wąskotorową


Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie ogłosił wykaz przyznanych dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie, projektowe i roboty budowlane przeprowadzone przy zabytkach w roku 2020. Spośród wielu dofinansowanych pozycji, znalazły się dwie z terenu powiatu mławskiego. Chodzi o ratowski klasztor i mławski „handlowiec”.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpatrzył i przyznał 168 dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków na łączną kwotę 15 587 800 zł. Wśród obiektów, które znalazły się na liście dotacji jest XVI-wieczny klasztor w Ratowie koło Radzanowa. Otrzymał on 200 tyś. zł na prace ratunkowe, konserwatorskie i restauratorskie  ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej. Drugim obiektem jest, znajdujący się obecnie w prywatnych rękach mławskiego przedsiębiorcy obiekt Państwowego Domu Towarowego popularnie nazywanego „handlowcem”. Tu MWKZ przyznał 100 tys. zł dotacji na remont dachu.

Ciekawostką na liście dotacji jest przyznanie 57 tys. zł  na sporządzenie dokumentacji – „Przestrzenny układ komunikacyjny Mławskiej Kolejki Dojazdowej na odcinku Żebry – Czernice Borowe – Chojnowo – Górki – Obrębiec”.

Czy będzie to pierwszy krok w kierunku ratowania przynajmniej fragmentu kolejki wąskotorowej, choć niestety nie na naszym terenie? Powodów do hurraoptymizmu jednak nie ma, ponieważ na przywrócenie wąskotorówki do życia potrzeba milionów. Co więcej, dofinansowanie zostało udzielone na wniosek Lokalnej Organizacji Turystycznej Północnego Mazowsza, która przed kilkoma laty otrzymała 0,5 mln zł dotacji na przywrócenie do stałego ruchu turystycznego kolei wąskotorowej na 12 km odcinku Leszno–Przasnysz–Górki oraz ruchu drezyn rowerowych. Jak wiemy, żaden regularny ruch turystyczny się nie odbywa, a resztki kolejki nadal niszczeją.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu

Hemi
„Prezydent Duda i premier Morawiecki mówią zgodnie:

uratowaliśmy 2,5 mln miejsc pracy.

Minister Marlena Maląg dała więcej i mówiła:

5 milionów! Skąd te liczby? Nie wiadomo. Prof. Iga Magda z SGH: „Moim zdaniem liczba z »sufitu«”.

Tymczasem GUS podał nowe informacje o zatrudnieniu. W ciągu miesiąca wyparowało ponad 150 tys. miejsc pracy”

Skąd te liczby – ano z… dudy wzięte 😀

Jesteście żałośni, nawet nie śmieszni, tylko właśnie żałośni.

Hemi
Hemi
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Przeczytaj sobie komunikat GUS, tam jest mowa o tym, że z tych 153 000 miejsc pracy, w przeliczeniu na pełne etaty, może nie być ostatecznie stracona, ponieważ firmy mogły zgłosić również osoby, które pobierały zasiłki opiekuńcze w związku z zamknięciem szkół i koniecznością opieki nad dziećmi.

Porównaj sobie, pryz całej różnicy potencjału populacyjnego, z 13 milionami bezrobotnych w USA.

Nawet niechętni Polsce komentatorzy przyznają, że Polska bardzo dobrze radzi sobie z pandemią, największym załamaniem gospodarczym od czasów II Wojny Światowej, a skala recesji w Polsce będzie relatywnie płytka.

Dziś GUS podał, że stopa bezrobocia to 5,7%, porównaj sobie innymi krajami.

Oczywiście totalna opozycja jest tym rozczarowana, bo dla niej im gorzej, tym lepiej, liczą, że jak w Polsce powstanie chaos, o władza sama wpadnie jej w ręce, bo przekonywać ludzi do swoich racji albo nie potrafią albo im się nie chce,

mławianka
mławianka
11 miesięcy temu

Jak widać Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza wyrzuciła w błoto pół miliona zł kilka lat wcześniej, to teraz w dowód uznania za umiejętne marnotrawstwo przyznano jej 57 tys.zł. Mimo stwierdzonych uchybień w realizacji poprzedniego projektu i tego, że kolejka na tym odcinku na który przyznano dotacje w ogóle nie funkcjonuje, to znów zasilono lekką ręką kasę tego Towarzystwa na „przejedzenie”
Nie ma co umieją zdobywać kasę.
Polska to piękny kraj. Tu pieniądze w chaszczach rosną.

bylemwidzialem
bylemwidzialem
11 miesięcy temu

To zdjęcie wąskotorówki w Przasnyszu. Stoi zdemolowana od lat, stała się miejscem libacji alkoholowych i jak widać na zdjęciu, została przez przasnyską młodzież zdemolowana. To jest już ruina, a ktoś kilka lat temu, zgarnął grand pół miliona złotych, aby uruchomić kolej do celów turystycznych. Od tamtego czasu kolejka, która stanęła przy ulicy Leszno, została doszczętnie zdemolowana. To złom.

bylemwidzialem
bylemwidzialem
11 miesięcy temu
Reply to  bylemwidzialem

Za co ten minus? Co niby prawdy nie piszę ? A mogę udowodnić. Sprawą kolejki wąskotorowej, interesowały się lokalne przasnyskie media. Link do artykułu http://www.infoprzasnysz.com/przasnyska-kolejka-umiera-wandale-zadaja-jej-ostateczne-ciosy-zawiadomilismy-prokurature/

Hemi
Hemi
11 miesięcy temu

No właśnie, lepiej nie niszczyć, panowie euro- liberałowie, niż potem z mozołem odbudowywać.

Tak było i jest z wąskotorówką, z PKS-ami czy polskimi przedsiębiorstwami, które liberałowie sprywatyzowali, jak Zelmer.

Wąskotorówka mogłaby być perełką turystyczną, ale na oko widać, że do jej uruchomienia potrzeba kilku milionów. Niemniej warto próbować, zanim znikną po niej ślady.

Anonim
Anonim
11 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Wy zaś czego się dotkniecie, to zamieniacie to w g.wno.
Zamieniliście stadninę koni w Janowie Podlaskim w g…
Media publiczne także.
„Trójkę”,
Sądy,
Prokuraturę
Trybunał Konstytucyjny
Policję
Teraz przyszła kolej na Sąd Najwyższy.

Hemi
Hemi
11 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Opowiadasz bajki.

Sądy, prokuratura – jak to działało za waszych PO-PSL czasów, szkoda gadać. Łapówkarze zblatowani z kręgami układu władzy byli albo puszczani wolno, albo umarzano postępowania, żeby zagwarantować bezkarność. Neumann też opisał mechanizm – jesteś z nami, to nic ci się nie stanie bo sprawa będzie przewlekana do przedawnienia.

Oni chyba liczą, ze ludzie mają pamięć złotej rybki:).

Dalej – żeby powiedzieć, ze policja nie działa, to trzeba realiów w ogóle nie znać. PiS przywrócił znaczenie policji i przede wszystkim komend w małych miejscowościach. Polska to nie tylko wielkie miasta jak Warszawka tego waszego nowego lalusia czy Gdańsk Księżnej Dulczessy.

Sąd Najwyższy – jest procedura wyboru I prezesa po p. Gersdorf, która odeszła na b. zasłużoną emeryturę, procedura jest przejrzysta i zgodna z literą prawa. Gdzie tu nieprawidłowości? Wszystko idzie jak należy.

xawery
xawery
11 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Hemi / KRZYSZTOF—BRUŻ…….AK. /===To więcej niż pewne, że jesteś pisowskim trolem, ciekawe czy za takie bzdury, tak ja wieść niesie ta jedyna słuszna, partia PIS płaci ci 2,50 od postu, bo pisać takie idiotyzmy tylko PAN PANIE KRZYSZTOFIE POTRAFI. ====

Ciekawski
Ciekawski
11 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Oj, Hemi, Hemi 🙂

Kuba
Kuba
11 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Policji już nie ma. Zostali funkcjonariusze PIS, którzy nie chronią obywateli tylko pacyfikują gazem i siłą.

Mediów publicznych już nie ma. Została szczujnia pisowska, która uprawia propagandę.

Kiedy poda się do dymisji szumowski? – już chyba wystarczająco się dorobił i on, i jego żona, i jego braciszek, i kumpel góral, i Daniel O.

Nawet PKP pisiaki wmieszały w swoje brudne zagrywki – wstyd i hańba.

Hemi
Hemi
11 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Jak u Kononowicza, nie ma nic:).

To jest ciekawe u POKO i jej zwolenników – gdy tylko jakaś instytucja wymyka się spod kontroli jej ludzi, zaraz twierdzą, że instytucji tej nie ma, że nie działa, że stała się atrapą, że nie funkcjonuje.

Tego typu bełkot można było słyszeć po raz pierwszy przy sławetnej sprawie Trybunału Konstytucyjnego – gdy rządził nim podciechanowski sympatyk POKO p. Rzepliński, TK był instytucją najbardziej obiektywną i bezstronną z możliwych.

Gdy odszedł i POKO straciła decydujący wpływ na TK, od razu ogłosiła, że TK nie ma.

Więc idac tym światłem tropem, można stwierdzić, opozycji w Polsce też nie ma, jest hałastra zdziecinniałych histeryków, którzy 5-ty już rok z rzędu nie dali rady przyswoić prostego faktu, że ludzie odsunęli ich od władzy.

mławianka
mławianka
11 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Wybacz, ale twojego bełkotu to już nie idzie czytać.
Nie wiadomo czy się śmiać z tych twoich wypocin czy też płakać nad twoją chorobą. Idź się człowieku leczyć na nogi, bo na głowę to już za późno. Przestań cokolwiek tłumaczyć bo kłamiesz jak Morawiecki, jak Duda, czy też jak Szumowski. Wszyscy jesteście zakłamani. Zresztą polityka to najgorszy syf, kto się w to bawi nigdy nie jest wiarygodny i nigdy nie zasługuje na zaufanie czy to pis, czy to poko i inne męty.
Z pisią sektą to nie ma co w ogóle dyskutować, takich tępaków jak w tej sekcie nigdzie nie ma. Balbina was przeprogramowała i nie jesteście już ludźmi tylko cyborgami Balbiny.

Kuba
Kuba
11 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Zaraz ludzie się od was odsuną. Już się odsuwają. Długopis traci poparcie i wy swoim postępowaniem też.
Ludzie nie lubią gdy ich dotykają reperkusje związane z obostrzeniami w związku z koronawirusem, a wy wszystko możecie, bo wasz ból jest lepszy niż innych polaków. Mogliście bywać na cmentarzach, możecie ucztować w knajpie bez żadnych ograniczeń, możecie urządzać zgromadzenia, a zwykłemu Kowalskiemu zaraz by dowalili karę administracyjną, minimum 5 tysiaków. Zwykłego szarego posła i jego willi pilnuje oddział policji, który dostaje wypłatę z naszych kieszeni i też jest super. Państwo w państwie. Obmierzła zakłamana mafia.

xawery
xawery
11 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Panie Hemi/Krzysztof bruż./, czy pańskie przedsiębiorstwo, i pańską działalnośc też też sprywatyzowali ci wredni liberałowie ???— czy ogrom długów które Panu zostały, to też zrobili liberałowie , bo gdyby Pan zarządzał tą wąskotorówką, to wyglądała by tak jak ten obiekt na zdjęciu, bo do takich działań Pan idealnie się nadaje.

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x