Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Za śmieci zapłacimy według ilości zużytej wody, ale i tak będzie bardzo drogo


Urząd miasta oszacował, że za odbiór odpadów komunalnych w ciągu najbliższego roku zapłaci 12 mln zł, a więc 50% drożej niż za rok ubiegły. Tę horrendalną podwyżkę miasto sfinansuje z naszej kieszeni. Zmieni się jednak sposób naliczania opłaty dla mieszkańców. Zamiast kwotowej stawki od osoby, zapłacimy 11 zł za każdy metr sześcienny zużytej wcześniej wody.

25 maja mija termin składania ofert w ogłoszonym przez urząd miasta przetargu na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Dopiero po tym terminie będzie dokładnie wiadomo ile zażyczą sobie oferenci za taką usługę w ciągu najbliższego roku. W mławskiej praktyce, należy spodziewać się oferty firmy Novago.

Jednak radni miejscy już zajmują się wniesionymi pod obrady najbliższej, majowej sesji rady miasta projektami uchwał dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi. Jedna z nich zakłada zmianę dotychczasowego sposobu naliczania opłaty przypadającej na mieszkańca. Zamiast obowiązujących dziś opłat zryczałtowanych na osobę, mieszkańcy będą płacić 11 zł opłaty „śmieciowej” za każdy zużyty metr sześcienny wody. 33 zł za metr sześć. zapłacą ci, którzy wbrew obowiązkowi odpadów segregować nie chcą. Ci, którzy zadeklarują składanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach mogą liczyć na odliczenie 5 zł od kwoty opłaty.

Można zadać sobie pytanie, czy istnieje bezpośredni związek między ilością wody zużywanej przez mieszkańca miasta, a ilością wytwarzanych przez niego odpadów? Urząd miasta uważa że tak.

W uzasadnieniu projektu uchwały burmistrz napisał:

Metoda oparta na ilości zużytej wody może lepiej odzwierciedlać  faktyczną liczbę osób zamieszkałych w nieruchomości, nawet jeżeli nie zostały one zgłoszone np. do celów podatkowych (najemcy) i nie są ujęte w żadnych ewidencjach. W przeciwieństwie do poprzedniej metody opartej na liczbie mieszkańców, faktyczną ilość zużytej wody można zmierzyć na podstawi e odczytu  wodomierzy. Zgodnie z dodanym ust. 3e do art. 6j cytowanej ustawy w przypadku wyboru tej metody ustalenia opłaty, rada gminy określa zasady ustalania ilości zużytej wody z danej nieruchomości na potrzeby ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gmina ma możliwość  zweryfikować dane wpisane przez właścicieli nieruchomości w deklaracji. Dzięki temu metoda oparta na ilości zużytej wody dokładniej odzwierciedla rzeczywistą ilość wytworzonych odpadów komunalnych (podkreślenie – red.).

Zmiana sposobu naliczania opłaty oznacza de facto, że przy tej poprzednio obowiązującej, miasto nie było w stanie sobie poradzić z ustaleniem faktycznej liczby osób zamieszkujących na terenie niektórych nieruchomości, co wielokrotnie sygnalizowali mieszkańcy Mławy podczas zebrań osiedlowych. Nowy sposób naliczania sprawi też, że podwyżka będzie nieco bardziej ukryta, niż wtedy gdy zamiast 39 zł od osoby mielibyśmy zapłacić 60 czy 70 zł, choć to i tak będzie odczuwalne w domowym budżecie. Podwyżkę przy tej metodzie najbardziej odczują ją oczywiście rodziny wielodzietne.

O ile wprowadzenie nowego sposobu naliczania opłaty za odbiór odpadów komunalnych w przypadku nieruchomości z budynkami jednorodzinnymi nie jest szczególnie kłopotliwe, o tyle w przypadku wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, rodzi to już o wiele większe problemy.

Dla każdego jednak z mieszkańców oznacza to obowiązek wypełnienia i złożenia do urzędu miasta nowej deklaracji, w której trzeba wyliczyć należną opłatę na podstawie ilości metrów sześciennych zużytej wody w okresie od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019.  

Projektami uchwał zajmą się radni miejscy na najbliższej sesji rady w dniu 26 maja br.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

97
KOMENTARZE

avatar
1500
BEZRADNY
Gość
BEZRADNY

TO POMYSŁ P. Z. A NIE BURMISTRZA. PO TEJ AKCJI NIGDY NIE BĘDZIESZ BURMISTRZEM NAWET SOŁTYSEM.MŁAWIANIE PAMIĘTAJĄ.

myślący
Gość
myślący

tym co wynajmują cudzoziemcom dołożyć od sztuki za śmieci a nie uderzać w mieszkańców.Żebyście się nie przeliczyli.Nie na skróty.OD CZEGO STRAŻ MIEJSKA?

MŁAWIAK
Gość
MŁAWIAK

Wieś nie może rządzić miastem.

hidraulik
Gość
hidraulik

Zablokować wszystkie toalety w urzędach zobaczymy reakcję ratusza.

obesraniec
Gość
obesraniec

hasło obsr……jmy miasto po decyzji radnych.

XYZ
Gość
XYZ

Może trzeba zrobić akcję ,, Sra..e pod ratuszem ” ??? Od północy ciemności , więc nikt nie będzie skrępowany . Obowiązek noszenia maseczki na plus . Nikt nikogo nie pozna i nie zemdleje że smrodu . Trzeba tylko zabezpieczyć obuwie reklamówwką , bo po ciemku można wpaść w g..no . Pomysł na poziomie tego jak ten , który wypłynął z RATUSZA .

BUDOWLANIEC
Gość
BUDOWLANIEC

PRZYGOTOWAĆ TACZKI

MŁAWIAK
Gość
MŁAWIAK

Pan A MA wszystko w pu ……e.

wyborca wk.............ny
Gość
wyborca wk.............ny

mają podać nazwiska radnych jak głosowali.

Ktos
Gość
Ktos

Ciekawe czy wojewoda to uchyli. Masakra a jak mam ogród i podlewam go codziennie to k[wymoderowano] mam dorabiać miasto??? Niedoczekanie moje.

sraluch
Gość
sraluch

obsrajmy wszystko ,niema innego wyjścia.

brzydal
Gość
brzydal

Zasrajmy miasto może rada ulegnie.

kópa
Gość
kópa

pO cO dym otworzo ratusz i wszyscy udajmy się do toalet aż się w rurach zagotuje

ukraina
Gość
ukraina

będziemy się kąpać na basenie a wypróżniać na dworcu kolejowym wszystko w temacie.

Ekolog
Gość
Ekolog

Najlepiej sprzedać tą całą Mławe mafii śmieciowej i rozdzielić kasę na całą radę miasta.!!!

cYRYK
Gość
cYRYK

Jest nas 2je. Mam działkę. , ktorą muszę podlewać. Jak się to ma do śmieci. Nonsens

BRUDNY CHARY
Gość
BRUDNY CHARY

Ten co zarobił na śmieciach niech teraz wybuduje darmowe łażnie i toalety dla MŁAWIAN.

ekonomista
Gość
ekonomista

KASA Z TOALET DWORCOWYCH SIĘ SKOŃCZYŁA A TERAZ KRYZYS ILE W PLECY ?

Anna
Gość
Anna

Czy dobrze zrozumiałam? Wcześniej mieszkańcy wypełniali deklaracje, w których (co niektórzy) wpisali tak małą liczbę osób, jak tylko się dało. Teraz będą wpisywać zużycie wody? Czy ktoś to będzie weryfikował? Bo jeśli nie, to jaki ma to sens?

xawery
Gość
xawery

Dobrze zrozumiałaś ANNO !!!— deklarację powinny być zbędne, jesli chodzi o prywatnych właścicieli, którzy mają obowiązek, co miesiąc podawać zużycie wody zgodne ze stanem odczytu licznika głównego, to wystarczy że miasto skorzysta z tych danych, faktem jest że zużycie wody może być różne w poszczególnych miesiącach, a jeśli chodzi o mieszkańców którzy mają przydomowe ogródki, === to z pewnością będą masowo zakładać podliczniki, na wodę którą podlewają warzywa kwiaty i.t.p, bo zgodnie z projektem to zużycie ma być odliczane od stanu głównego, np. zużyte 8m- 3m = 5 m x 11 zł = 55,zł od gospodarstwa.

Ziu
Gość
Ziu

Koszmar, jak żyć. Ludzie dłużej tego nie zniosą i zrobią z tymi komuchami porządek.

Piotr
Gość
Piotr

za komuchami to jeszcze zatęsknicie

Latek
Gość
Latek

Dziękujemy sprzedajnym seksworkierkom, które sprzedały USKOM

wieśniak
Gość
wieśniak

do ABC wybraliśta to mata.

JANOSIK
Gość
JANOSIK

Dobrze ,że toalety na dworcu kolejowym darmowe mam blisko to będę tam się mył i wypróżniał.Skończyło się wypróżnianie bezpodstawne poboru kasy ze skarbonek na drzwiach.JAK ŻYĆ ?

ABC
Gość
ABC

Zużycie wody nie jest adekwatne do wyprodukowanych śmieci. Mam 4osobową rodzinę i wystawiam 1 worek plastików oraz 2 kosze natomiast sąsiedzi również 4osobowa rodzina wystawia 10 worków plastiku i puszek. Więc pytanie czy ta sama liczba osob wyprodukuje tyle samo śmieci? Raczej nie. Jeszcze chwila a wystawię dzieciom basen, ktory potrzebuje 8m3 wody, a raczej napełniając go nie wyprodukuję więcej śmieci. Podlewając rośliny na działce wokół domu raczej też nie, więc gdzie tu sens, gdzie logika.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

To jest działanie na szkodę swoich mieszkańców i wyborców. Czyli mieszkańcy Mławy zapłacą za Ukraińców, gdyż Mławianie więcej zużywają wody,higiena ,podlewanie ogródków, sprzątanie itp. Ukraińcy więcej śmiecą i to wszędzie. Jedynie czego dużo zużywają to alkoholu. Mam nadzieję, że to pomyłka i władze się wycofają z tego szalonego pomysłu. Chyba, że chcą się do końca skompromitować i pokazać środkowy palec wyborcom. Porównajcie opłaty w sąsiednich gminach i wyciągnijcie wnioski . W dobie Covid 19, władza samorządowa pomaga nam, ale chyba zbankrutować- przyjazne miasto dla kogo ? Pytanie mam, ile etatów zmniejszy się w ramach oszczędności ?

Max
Gość
Max

Jeżeli od zużycia wody to niech będą ulgi dla tych co łapią deszczówkę do zbiorników…

Wieszcz
Gość
Wieszcz

Jeżeli taka opłata wejdzie w życie, to spowoduje nagły wzrost cen i bardzo możliwe, ze w bardzo krótkim czasie. Dlaczego? Otóż, aby zaoszczędzić na śmieciach, należy zaoszczędzić na wodzie. Spadek zużycia wody, zaowocuje podwyżką cen wody. Będą większe, niż za śmieci, bo inwestycja w oczyszczalnie kosztowała i musi się zwrócić. Jak spadnie zużycie wody, to wzrośnie opłata za śmieci, bo spadnie ilość zużytej wody:). Kolejne oszczędności, spowodują kolejne podwyżki, aż w końcu będziemy się spotykać wszyscy, trzy razy dziennie w lesie i raz dziennie, nad zrujnowanym i niewyremontowanym pomoście nad zalewem, w zamiarach wydalniczo-higienicznych, bo strachem będzie srać i myć… Czytaj więcej »

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

WIESZCZ== KAPITALNA OCENA TYCH BURMISTRZOWSKICH PROPOZYCJI—-pozostaje teraz pytanie co zrobia z tymi propozycjami, RADNI ???? CAŁA PRAWDA CAŁĄ DOBĘ.

polityka
Gość
polityka

Moim zdaniem to celowe zagranie. Podniosą w ten sposób ceny za śmieci i wzbudzą niezadowolenie mieszkańców, a następnie zaczną wtłaczać do głów mieszkańców pięknymi słowami, że jedynym sposobem na obniżenie kosztów jest wybudowanie „ekologicznej” spalarni śmieci (kto zapoznał się bliżej z tematem, wie że takie po prostu nie istnieją). Smród spalin transportujących góry śmieci samochodów. Tony toksycznych popiołów. Biznes śmieciowy będzie się kręcił, kochani…

every
Gość
every

!00 % racji.
Na wysypiska koło Mławy zwożą śmieci z całej Polski.
To samo będzie, ale na jeszcze większą skalę w tej „ekologicznej” spalarni śmieci.
To będzie sznur samochodów do spalarni…
Nic dziwnego, że we Włoszech interes śmieciowy ogarnęły mafie narkotykowe, bo to złoty interes, „kura znosząca złote jajka”.
Burmistrz robi następną akcję, czyżby już się dogadał cichaczem?
Niezła kaska za przyzwolenie na taką inwestycję…

Narysuj
Gość
Narysuj

Ciekawego ile płaci się za odpady w gminie w której mieszka nasz burmistrz…. Ktoś wie? I pytam się czemu tam jest taniej, a przepraszam ponieważ w tej gminie nie ma ukrytych 15 000 osób które mieszkają u nas w mieście ale nie ma ich w żadnej ewidencji

Piotr
Gość
Piotr

Chodzi o to żebyście zgodzili się na spalarnie i potraktowali ją jako wybawienie .Oj bedzie się działo

Marco
Gość
Marco

Do” czytelniczki ” masz prawo jak każda inna osoba zamieścić komentarz ale twoje proszę pana komentarze na poziomie uczestnika szkoły specjalnej z ulicy Słowackiego.Pani Alina,zgadzam się z wyrażonym poglądem za wyjątkiem jednego wątku.Koronawirus ma tę zaletę że mości władzę przykuł do foteli blokując wycieczki na koszt podatnika które jak widać nic pozytywnego nie przyniosły.Mamy radnych bezradnych,leśnych dziadków, nasza wina, takich wybraliśmy swoją bezmyślnością ale na radzie należałoby postawić wniosek,kto i w jakim zakresie stoi za tą przepaścią śmieciową w Mławie?

Alina
Gość
Alina

Tylko pogratulować pomysłu w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusów. Najlepiej wprowadzić zakaz mycia, uprawiania sportu , prania itp. – tłumacząc , że woda jest do picia a nie do mycia. Brak higieny rozprzestrzenia wszelkie choroby. Przyjdzie nam chodzić w maskach przeciwgazowych jak zacznie się oszczędzanie na wodzie. Co ma zużycie wody do ilości śmieci? Może lepiej niech MIASTO zajmie się sprawą jak zwiększyć wpływy do budżetu, dolewanie do dziurawego wiadra nie rozwiąże problemu.

Mateusz
Gość
Mateusz

Burmistrz burmistrzem, ale podziękować powinniście rządzącej partii, waszej ulubionej PIS. Horrendalne podwyżki pojawiły się w całej Polsce, między innymi w Warszawie. Wszystko to jest wynikiem nieudanej ustawy wprowadzonej ostatnimi czasy przez rząd, która wymusza konkretne postępowanie z odpadami, które nijak się ma do możliwości gospodarczych. Problem śmieci wymaga rozwiązań na szczeblu centralnym, tymczasem PIS zepchnął wszystko na samorządy, teraz będzie twierdził, że to ich wina… Jednak swoją drogą trzeba uwzględnić, że skala tych podwyżek w Mławie poraża. Przy średnim zużyciu za osobę około 4 metrów sześciennych, trzyosobowa rodzina zapłaci 132 zł za same śmieci, a to przecież i tak skromne… Czytaj więcej »

Hemi
Gość
Hemi

Za warszawskie podwyżki cen odpadów odpowiada akurat Trzaskowskie i kontrolowana przez Platformę rada.

Natomiast przepisy dotyczące odpadów zostały narzucone dyrektywą UE.

PiS w desperacki sposób próbuje łagodzić skutki podwyżek cen opłat wynikające z chorej, obłędnej polityki klimatyczno-ekologicznej UE, weźmy np. ustawę rekompensującą wzrost kosztów energii.

Drwal
Gość
Drwal

To niemożliwe, nie wiem kto jest w stanie płacić tyle za śmieci. Poza tym, to że zużywam dużo wody nie znaczy, że produkuję dużo śmieci! Chyba jakiś inteligentny inaczej wymyślił taki system. Poza tym Mława miała swoje wysypisko, teraz pociągnąć do odpowiedzialności tego, kto je sprzedał!

TO=JA
Gość
TO=JA

tych co sprzedali, wysypisko to bylo duzo wiecej niz jedna osoba, i co ciekawe, wszyscy zajmuja ecponowane stanowiska, a mlawski prywaciarz zbija kokosy na tej transakcji, sprzedc ja , Chinczykom, i tak kółko, w ramach 3 x P.P.P MA SIE DOBRZE.

mławianka
Gość
mławianka

Teraz to i tak sytuacji nie zmieni pociągnięcie do odpowiedzialności tych co sprzedali wysypiska.

Ciekawe tylko dlaczego nasze śmieci nie mogą lądować na tych wysypiskach, a inne z całej Polski mogą.
Kto za tym stoi?
Jeżeli nasze śmieci nie mogą być tam wywożone, to chyba i inne także nie powinny być tam składowane, czyli wysypiska winny być zamknięte.

Czegoś tu nie rozumiem.
O co w tym wszystkim chodzi?

Rafal
Gość
Rafal

nie dość że teraz od północy miasto pokrywa się ciemnością (oczywiscie do czasu aż nie dojdzie do jakiegoś wypadku lub pobicia) to teraz mamy przestać sie myć ??? !!!!! bo dla to jest jasny przekaz. Złotousty wywieziemy cie na taczkach tój czas minął !!!

inka
Gość
inka

to nie ciemność , to ostry cień mgły

Xawery
Gość
Xawery

Jak mozna pisac takie glupoty. To Burmistrz tyle dobrego dla Mlawy Robil, i zeby tak starac sue dziekowac ==’ OJ NIELADNIE !!!

Lud Mławy
Gość
Lud Mławy

Burmistrzu Mławy i Rado Miasta opamiętajcie się!!!

zdziwiony
Gość
zdziwiony

Opamiętajta się.CZAS PRZEWIETRZYĆ RATUSZ.TRZEBA BYŁO NIE SPRZEDAWAĆ BIZNESU PANU A.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Pan Janusz. A to dopiero poczatek naszych mlawskich smieciowych kłopotów.

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

zdziwiony== teraz ten twoj APEL, to psu na bude sie nadaje, co mialo sie stac to sie stalo, trzeba bylo myslec jak byl na to czas, wybrano, takich Radnych ktorzy juz po kilka kadencji siedza, łącznie z Burmistrzem i co == ano mamy tego efekty

Johnny Bravo
Gość
Johnny Bravo

Chyba pana burmistrza powaliło! Co za idiotyczny sposób naliczania opłat?! Czy jemu się coś pokrzekrecalo ? Trzeba zaprosić telewizję do Mławy

Edward
Gość
Edward

Już dziś proponuję by wod-kan przeprowadzał kontrole zaplombowanych liczników bo będą wałki… Polska…

Wod-Kan Official
Gość
Wod-Kan Official

O tak Pan Sebastian się tym zajmie, a weekend dla chętnych zainstaluje podlicznik-wody służącej do podlewania.

mieszkaniec Mławy
Gość
mieszkaniec Mławy

Szanowna Redakcjo, 26 maja br. odbędzie się Sesja Rady Miasta. Bardzo proszę Cie o publikację projektu uchwały odnośnie zasad naliczania opłat za odbiór nieczystości. Bo ja jestem ciekawy jaki będzie punkt wyjścia do naliczania tych opłat. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej projekty aktów normatywnych podlegają publikacji 🙂

Mława Moje Miasto
Gość
Mława Moje Miasto

Powinniśmy wszyscy zjawić się przed ratuszem w trakcie Sesji Rady Miasta- dać do zrozumienia że tak nie chcemy!

Xawery
Gość
Xawery

P To jest takze moje miasto, uwazam że to nie BURMISTRZ, mial taki pomysl, tylko przedstawilimu go jego doradcy, ale teraz zakezy eszystko od Radnych,czy sie zdecyduja ns taki wariant. Mozemy sie zjawić przed urzedem, ale smiem wątpić, czy to odniesie jakis skutek.

WML
Gość
WML

Sesja rady miasta będzie na auli pwsz we wtorek od 12

Mława Moje Miasto
Gość
Mława Moje Miasto

To musimy tam być!!!

Jogi
Gość
Jogi

Rachunek za wodę miesiąc kwiecień 77m3- 218zł, zapominałem zakręcić 3 razy linie niekropkującą- rodzina 3 osobowa. Jak zapłacić za śmieci panie Burmistrzu i Radą Miasta?

Jimy
Gość
Jimy

Zalutuje Warszawką- a to zupełnie inne realia.
Patologia- Wod-Kan prześle informacje o średnim zużyciu rocznym wody nieruchomości, wtedy urzędnicy przypiszą stawkę za śmieci.
Też podlewam ogródek i nie wyobrażam sobie, jak mam zapłacić, rachunek za śmieci w odniesieniu do zużycia wody!!!

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Jimy. Nievwiesz jak masz zaplacic np.zużycie, łącznie z podlewaniem licznik ci wskazal 7 m, x 11= 77,-zl. Podlicznik na ogrodek MASZ tylko po to aby podleeajac ogrodek , nie placil stawki wyzszej ja za ścieki,

dziadek z bliska
Gość
dziadek z bliska

Jimy—podałem ci błędne wyjaśnienie a to dlatego że informacja portalu jest nie zgodna z propozycjami URZĘDU— A więc po koleii, jeśli ta propozycja opłat wejdzie w życie to powinieneś się udać do WODKAN i założyć sobie podlicznik na pobór wody do podlewania swego ogródka B. po założeniu opłaty będą wyglądać tak : ogólne zużycie masz np. 6 m , a na podliczniku masz zużycie 2 m— więc od 6m — 2m = 4m x 11zl= 44zł, i tyle będziesz płacił za śmieci od gospodarstwa. Mam nadzieję że prawidłowo odczytałem informacje od Pani GRZYWACZ.

Pozdro
Gość
Pozdro

No właśnie, jak to ma działać? Mogą uzyskać od wod-kanu dane o ilości wody w nieruchomości, a danych o faktycznej liczbie mieszkańców w tej nieruchomości nie da się znikąd uzyskać? Dlaczego mam płacić za to, że nieudolne władze nie potrafią zliczyć faktycznie mieszkających?

Rob1
Gość
Rob1

Witam, kiedy w końcu w Mławie ludzie przejrzą na oczy i podziękują temu Panu za rządzenie naszym miastem. Czy ktoś z Państwa zauważył aby w przeciągu ostatnich kilku lat zrobiono coś dla miasta nie obciążając tym mieszkańców… Jeden z wysoko postawionych urzędników musiał odejść na emeryturę ponieważ postawił się burmistrzowi, powiedział głośno jaka jest prawda i współpraca z nim. Ten człowiek uwielbia niszczyć ludzi, zwalniać a zatrudniać tylko swoich. Cały czas tylko cięcia wśród zwykłych ludzi ale w urzędzie ich ilość nie maleje od kilku lat rośnie… Dla swoich znajdzie się zawsze miejsce a dla tych co sumiennie pracowali od… Czytaj więcej »

Xawery
Gość
Xawery

Ten wysoko postawiony urzędnik, o ktorym piszesz, to podejmowal jeszcze gorsz decyzje niz obecny Burmistrz, a zadbal takze aby jego bliscy tez mieli odpowiednie stanowiska, i twmu urzednikowi cuezko jest sue rozstac z bycuem na swieczniku, i mimo ze jest na emeryturze, to caly czas dba o to aby byc w kursie mlawskich spraw. Rob 1 wiec z tymi swoimi opiniami winienes bardzuej uwazac.

Kamil Przybyszewski
Gość
Kamil Przybyszewski

Dziś skierowałem do Rady Miasta wniosek, z propozycją obniżenia uciążliwości w sposobie naliczania opłat.
W piśmie wymieniłem kilka propozycji, które mogą zminimalizować między innymi sposób naliczania w związku z podlewaniem ogrodów, który de facto wlicza się do całościowego pomiaru pobranej wody.

Rambo
Gość
Rambo

Rada Miasta wyjdzie z propozycją instalacji dodatkowego pod licznika wody- służącego do podlewania- po wcześniejszej konsultacji z Wod-Kane’m

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Rambo to nic nie daje,taki licznik, bo liczy sie licznik glowny, na t ktorym maszzizycie 5 m to placisz 55zl. Ten dodatkowy licznik liczy sie tylko w teraz, bo jesli na ogrodek zuzyles 2 m wody to obecnie placisz mniejsza stawke, ale przy tej propozycji, oplaty smieciowej to nicnie da bo placisz wrdlug wskazan licznika 55 zl ,tylko czy od gospodarstwa czy od ilosci mieszkancow, bo jesli w mueszkaniy mieszka 4 osoby no to oplata wzrosnie do 220 zl, od od gospodarstwa. Ta propozycja byl a by nie do przyjęcia,
o

Dziadek z bliska
Gość
Dziadek z bliska

Kamil, co do podkresnoa ogródków, to, z bledem opisales, ta sytuacje, wlicza sie do calosciowego pomiaru wody, ale oplata, jest liczona tylko za wodę, bez ścieków.

Stop
Gość
Stop

Zużywam około 40 metrów sześciennych wody na 2 miesiące, mam duży oo ogród. mieszkamy we dwoje czyli mam płacić 40×11=444 za śmieci.czy kogoś powaliło!!!!!!!!!!!!!!!!

Mława
Gość
Mława

222 zł. Na miesiąc. I będzie to opłata za dwie osoby na miesiąc

Poirytowany
Gość
Poirytowany

Uważam, że nowy system będzie bardzo krzywdzący dla osób posiadających ogrody przydomowe, które nie mają założonych podliczników. Obecnie podlewając ogród poza opłatą za wodę płacą również za ścieki, których faktycznie nie wytwarzają. Teraz do tego ma dojść jeszcze opłata za ścieki. Może by jednak pozostać przy obecnym systemie a zacząć rozliczać osoby wynajmujące mieszkania, zwłaszcza te które w deklaracji zgłaszają dwie osoby a faktycznie przebywa 15 albo i więcej. Może oszuści niech zapłacą kwotę, która się nie bilansuje.

Czytelniczka
Gość
Czytelniczka

A masz założone zbiorniki na deszczówkę? Po co marnować wodę? Mamy suszę w Polsce.

Mateusz
Gość
Mateusz

Zużycie wody przez gospodarstwa domowe stanowi i tak względnie małą część całkowitego zużycia wody w Polsce, więc silenie się na oszczędzanie wody przez gospodarstwa domowe i tak nie ma wiele sensu. Druga sprawa to to, że w zasadzie nikt nie myśli, dlaczego wody nie ma. Rozwiązanie problemu nie polega na oszczędzaniu, ale na sprawieniu, żeby woda była, tymczasem żaden rząd nie zajął się kwestią gospodarki wodnej. Pamiętajmy, że wszystkiemu są widoczne już gołym okiem zmiany klimatu, będące skutkiem globalnego ocieplenia. Ostatnie kilka lat to same anomalie – długotrwałe susze, rekordowo ciepłe miesiące, teraz mamy rekordowo zimny maj i tak bez… Czytaj więcej »

Anonimowo
Gość
Anonimowo

wszystko ok, tylko co to ma wspólnego z gospodarką śmieciową?

Ania
Gość
Ania

Czy to przejdzie to jeszcze nie wiadomo musimy poczekać do 25 maja . Teraz to dopiero robią przymiarki i jest taka propozycja z tego co się orientuję. I co wynika z artykułu. Czy będzie drogo to też nie wiadomo bo jeśli wszyscy zaczną płacić uczciwie to dla tych pewnie drożej nie będzie. Więc przestańmy bić pianę, na razie nie ma żadnych konkretów. Tytuł artykułu może chwytliwy ale z treści nic nie wynika przynajmniej na dzień dzisiejszy.

mieszkaniec Mławy
Gość
mieszkaniec Mławy

Pani Aniu, obserwując to co się dzieje wokół nas nie tylko w ostatnich trzech miesiącach , to ja myślę , że gdzieś w „zakamarkach” taka decyzja już zapadła. Póki co , to nikt nie liczy się z nami i na pewno nie będzie się liczył. I bije pianę teraz niech wiedzą co o nich wszystkich myślimy bo na pewno czytają nasze wpisy.

Iwo
Gość
Iwo

To jest dla mnie chore. Osobiście mieszkam w domu wielorodzinnym mamy wspólny wodomierz, do tej pory płacę za odpady tylko za swoją rodzinę. Osoby, które mieszkają że mną pod jednym dachem wiem doskonale, że nie płacą. I teraz co będę zmuszona płacić za wszystkich?

Wild chicken
Gość
Wild chicken

Opłaty za śmieci i jeden zakład pogrzebowy od tylu lat. 2 pseudobiznesmenow i każdy może im na pędzel skoczyć. A my możemy sobie pogadać….

Zdenerwowany
Gość
Zdenerwowany

Nie podoba nam się tlen dziwny pomysł. Z jakiej racji płacić za śmieci według zużycia wody. Co to za po.ysly. Zuzywam dużo wody bo akurat mam duży ogród który trzeba podlewac. Śmieci dużo nie mam. I co mam płacić kwoty z kosmosu za śmieci? Zdenerwowałem się okropnie. Dziury mamy łapać w budżecie czy co?

Czytelniczka
Gość
Czytelniczka

A masz założone zbiorniki na deszczówkę? Po co marnować wodę? Mamy suszę w Polsce.

Mławianka
Gość
Mławianka

Do Czytelniczki, ja również mam ogródek i mam zbiorniki na wodę deszczową, ale jest sama Czytelniczka wspomniała mamy duszę w Polsce więc skąd mi ma napadać do tych zbiorników? A nawet jak spadnie deszcz to chyba tę deszczówkę się zużywa szybciej niż ona przybiera w tym okresie suszy. Nijak się to ma do śmieci i obecnej sytuacji pogodowej.