Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Za śmieci zapłacimy według ilości zużytej wody, ale i tak będzie bardzo drogo


Urząd miasta oszacował, że za odbiór odpadów komunalnych w ciągu najbliższego roku zapłaci 12 mln zł, a więc 50% drożej niż za rok ubiegły. Tę horrendalną podwyżkę miasto sfinansuje z naszej kieszeni. Zmieni się jednak sposób naliczania opłaty dla mieszkańców. Zamiast kwotowej stawki od osoby, zapłacimy 11 zł za każdy metr sześcienny zużytej wcześniej wody.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


25 maja mija termin składania ofert w ogłoszonym przez urząd miasta przetargu na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Dopiero po tym terminie będzie dokładnie wiadomo ile zażyczą sobie oferenci za taką usługę w ciągu najbliższego roku. W mławskiej praktyce, należy spodziewać się oferty firmy Novago.

Jednak radni miejscy już zajmują się wniesionymi pod obrady najbliższej, majowej sesji rady miasta projektami uchwał dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi. Jedna z nich zakłada zmianę dotychczasowego sposobu naliczania opłaty przypadającej na mieszkańca. Zamiast obowiązujących dziś opłat zryczałtowanych na osobę, mieszkańcy będą płacić 11 zł opłaty „śmieciowej” za każdy zużyty metr sześcienny wody. 33 zł za metr sześć. zapłacą ci, którzy wbrew obowiązkowi odpadów segregować nie chcą. Ci, którzy zadeklarują składanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach mogą liczyć na odliczenie 5 zł od kwoty opłaty.

Można zadać sobie pytanie, czy istnieje bezpośredni związek między ilością wody zużywanej przez mieszkańca miasta, a ilością wytwarzanych przez niego odpadów? Urząd miasta uważa że tak.

W uzasadnieniu projektu uchwały burmistrz napisał:

Metoda oparta na ilości zużytej wody może lepiej odzwierciedlać  faktyczną liczbę osób zamieszkałych w nieruchomości, nawet jeżeli nie zostały one zgłoszone np. do celów podatkowych (najemcy) i nie są ujęte w żadnych ewidencjach. W przeciwieństwie do poprzedniej metody opartej na liczbie mieszkańców, faktyczną ilość zużytej wody można zmierzyć na podstawi e odczytu  wodomierzy. Zgodnie z dodanym ust. 3e do art. 6j cytowanej ustawy w przypadku wyboru tej metody ustalenia opłaty, rada gminy określa zasady ustalania ilości zużytej wody z danej nieruchomości na potrzeby ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gmina ma możliwość  zweryfikować dane wpisane przez właścicieli nieruchomości w deklaracji. Dzięki temu metoda oparta na ilości zużytej wody dokładniej odzwierciedla rzeczywistą ilość wytworzonych odpadów komunalnych (podkreślenie – red.).

Zmiana sposobu naliczania opłaty oznacza de facto, że przy tej poprzednio obowiązującej, miasto nie było w stanie sobie poradzić z ustaleniem faktycznej liczby osób zamieszkujących na terenie niektórych nieruchomości, co wielokrotnie sygnalizowali mieszkańcy Mławy podczas zebrań osiedlowych. Nowy sposób naliczania sprawi też, że podwyżka będzie nieco bardziej ukryta, niż wtedy gdy zamiast 39 zł od osoby mielibyśmy zapłacić 60 czy 70 zł, choć to i tak będzie odczuwalne w domowym budżecie. Podwyżkę przy tej metodzie najbardziej odczują ją oczywiście rodziny wielodzietne.

O ile wprowadzenie nowego sposobu naliczania opłaty za odbiór odpadów komunalnych w przypadku nieruchomości z budynkami jednorodzinnymi nie jest szczególnie kłopotliwe, o tyle w przypadku wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, rodzi to już o wiele większe problemy.

Dla każdego jednak z mieszkańców oznacza to obowiązek wypełnienia i złożenia do urzędu miasta nowej deklaracji, w której trzeba wyliczyć należną opłatę na podstawie ilości metrów sześciennych zużytej wody w okresie od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019.  

Projektami uchwał zajmą się radni miejscy na najbliższej sesji rady w dniu 26 maja br.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
100 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
obuwatel
obuwatel
8 miesięcy temu

Proponuję zrobić bojkot, zaprosić znajomy, lub członków rodzin(tylko nie z Mławy) żeby przyjeżdżali z workami śmieci.

PIEGUSEK
PIEGUSEK
9 miesięcy temu

KONIEC Z MYCIEM I PRANIEM.JAK TO MOŻLIWE CO ZA ABSURD,TERAZ ZACZNĄ SIĘ OBEJŚCIA LICZNIKÓW GDZIE TYLKO SIĘ DA.JA MIESZKAM SAMA NIE PIJE BUTELKOWANYCH NAPOI,NIE KUPUJE NIC W PLASTIKACH.RAZ W TYGODNIU MAM BUTELKĘ OD MLEKA I MAŁY WORECZEK ŚMIECI.ZA WODE PŁACE 47 ZŁ,ZA ŚMIECI 50 ZŁ.DO KOGO TO ZGŁOSIĆ MOŻE KTOŚ WIE?

mateo
mateo
11 miesięcy temu

Koniec z myciem. Mława miastem brudasów.

BEZRADNY
BEZRADNY
11 miesięcy temu

TO POMYSŁ P. Z. A NIE BURMISTRZA. PO TEJ AKCJI NIGDY NIE BĘDZIESZ BURMISTRZEM NAWET SOŁTYSEM.MŁAWIANIE PAMIĘTAJĄ.

myślący
myślący
11 miesięcy temu

tym co wynajmują cudzoziemcom dołożyć od sztuki za śmieci a nie uderzać w mieszkańców.Żebyście się nie przeliczyli.Nie na skróty.OD CZEGO STRAŻ MIEJSKA?

MŁAWIAK
MŁAWIAK
11 miesięcy temu

Wieś nie może rządzić miastem.

hidraulik
hidraulik
11 miesięcy temu

Zablokować wszystkie toalety w urzędach zobaczymy reakcję ratusza.

obesraniec
obesraniec
11 miesięcy temu

hasło obsr……jmy miasto po decyzji radnych.

XYZ
XYZ
11 miesięcy temu

Może trzeba zrobić akcję ,, Sra..e pod ratuszem ” ??? Od północy ciemności , więc nikt nie będzie skrępowany . Obowiązek noszenia maseczki na plus . Nikt nikogo nie pozna i nie zemdleje że smrodu . Trzeba tylko zabezpieczyć obuwie reklamówwką , bo po ciemku można wpaść w g..no . Pomysł na poziomie tego jak ten , który wypłynął z RATUSZA .

BUDOWLANIEC
BUDOWLANIEC
11 miesięcy temu

PRZYGOTOWAĆ TACZKI

MŁAWIAK
MŁAWIAK
11 miesięcy temu

Pan A MA wszystko w pu ……e.

wyborca wk.............ny
wyborca wk.............ny
11 miesięcy temu

mają podać nazwiska radnych jak głosowali.

Ktos
Ktos
11 miesięcy temu

Ciekawe czy wojewoda to uchyli. Masakra a jak mam ogród i podlewam go codziennie to k[wymoderowano] mam dorabiać miasto??? Niedoczekanie moje.

sraluch
sraluch
11 miesięcy temu

obsrajmy wszystko ,niema innego wyjścia.

brzydal
brzydal
11 miesięcy temu

Zasrajmy miasto może rada ulegnie.

kópa
kópa
11 miesięcy temu

pO cO dym otworzo ratusz i wszyscy udajmy się do toalet aż się w rurach zagotuje

ukraina
ukraina
11 miesięcy temu

będziemy się kąpać na basenie a wypróżniać na dworcu kolejowym wszystko w temacie.

Ekolog
Ekolog
11 miesięcy temu

Najlepiej sprzedać tą całą Mławe mafii śmieciowej i rozdzielić kasę na całą radę miasta.!!!

cYRYK
cYRYK
11 miesięcy temu

Jest nas 2je. Mam działkę. , ktorą muszę podlewać. Jak się to ma do śmieci. Nonsens

BRUDNY CHARY
BRUDNY CHARY
11 miesięcy temu

Ten co zarobił na śmieciach niech teraz wybuduje darmowe łażnie i toalety dla MŁAWIAN.

ekonomista
ekonomista
11 miesięcy temu

KASA Z TOALET DWORCOWYCH SIĘ SKOŃCZYŁA A TERAZ KRYZYS ILE W PLECY ?

Anna
Anna
11 miesięcy temu

Czy dobrze zrozumiałam? Wcześniej mieszkańcy wypełniali deklaracje, w których (co niektórzy) wpisali tak małą liczbę osób, jak tylko się dało. Teraz będą wpisywać zużycie wody? Czy ktoś to będzie weryfikował? Bo jeśli nie, to jaki ma to sens?

xawery
xawery
11 miesięcy temu
Reply to  Anna

Dobrze zrozumiałaś ANNO !!!— deklarację powinny być zbędne, jesli chodzi o prywatnych właścicieli, którzy mają obowiązek, co miesiąc podawać zużycie wody zgodne ze stanem odczytu licznika głównego, to wystarczy że miasto skorzysta z tych danych, faktem jest że zużycie wody może być różne w poszczególnych miesiącach, a jeśli chodzi o mieszkańców którzy mają przydomowe ogródki, === to z pewnością będą masowo zakładać podliczniki, na wodę którą podlewają warzywa kwiaty i.t.p, bo zgodnie z projektem to zużycie ma być odliczane od stanu głównego, np. zużyte 8m- 3m = 5 m x 11 zł = 55,zł od gospodarstwa.

Ziu
Ziu
11 miesięcy temu

Koszmar, jak żyć. Ludzie dłużej tego nie zniosą i zrobią z tymi komuchami porządek.

Piotr
Piotr
11 miesięcy temu
Reply to  Ziu

za komuchami to jeszcze zatęsknicie

Latek
Latek
11 miesięcy temu

Dziękujemy sprzedajnym seksworkierkom, które sprzedały USKOM

wieśniak
wieśniak
11 miesięcy temu

do ABC wybraliśta to mata.

JANOSIK
JANOSIK
11 miesięcy temu

Dobrze ,że toalety na dworcu kolejowym darmowe mam blisko to będę tam się mył i wypróżniał.Skończyło się wypróżnianie bezpodstawne poboru kasy ze skarbonek na drzwiach.JAK ŻYĆ ?

ABC
ABC
11 miesięcy temu

Zużycie wody nie jest adekwatne do wyprodukowanych śmieci. Mam 4osobową rodzinę i wystawiam 1 worek plastików oraz 2 kosze natomiast sąsiedzi również 4osobowa rodzina wystawia 10 worków plastiku i puszek. Więc pytanie czy ta sama liczba osob wyprodukuje tyle samo śmieci? Raczej nie. Jeszcze chwila a wystawię dzieciom basen, ktory potrzebuje 8m3 wody, a raczej napełniając go nie wyprodukuję więcej śmieci. Podlewając rośliny na działce wokół domu raczej też nie, więc gdzie tu sens, gdzie logika.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 miesięcy temu

To jest działanie na szkodę swoich mieszkańców i wyborców. Czyli mieszkańcy Mławy zapłacą za Ukraińców, gdyż Mławianie więcej zużywają wody,higiena ,podlewanie ogródków, sprzątanie itp. Ukraińcy więcej śmiecą i to wszędzie. Jedynie czego dużo zużywają to alkoholu. Mam nadzieję, że to pomyłka i władze się wycofają z tego szalonego pomysłu. Chyba, że chcą się do końca skompromitować i pokazać środkowy palec wyborcom. Porównajcie opłaty w sąsiednich gminach i wyciągnijcie wnioski . W dobie Covid 19, władza samorządowa pomaga nam, ale chyba zbankrutować- przyjazne miasto dla kogo ? Pytanie mam, ile etatów zmniejszy się w ramach oszczędności ?

Max
Max
11 miesięcy temu

Jeżeli od zużycia wody to niech będą ulgi dla tych co łapią deszczówkę do zbiorników…

Wieszcz
Wieszcz
11 miesięcy temu

Jeżeli taka opłata wejdzie w życie, to spowoduje nagły wzrost cen i bardzo możliwe, ze w bardzo krótkim czasie. Dlaczego? Otóż, aby zaoszczędzić na śmieciach, należy zaoszczędzić na wodzie. Spadek zużycia wody, zaowocuje podwyżką cen wody. Będą większe, niż za śmieci, bo inwestycja w oczyszczalnie kosztowała i musi się zwrócić. Jak spadnie zużycie wody, to wzrośnie opłata za śmieci, bo spadnie ilość zużytej wody:). Kolejne oszczędności, spowodują kolejne podwyżki, aż w końcu będziemy się spotykać wszyscy, trzy razy dziennie w lesie i raz dziennie, nad zrujnowanym i niewyremontowanym pomoście nad zalewem, w zamiarach wydalniczo-higienicznych, bo strachem będzie srać i myć się we własnym domu.
Ten system zatem, jest dziełem idioty, bez pojęcia o podstawowych zasad znajomosci ekonomii i gospodarki. Teraz pytanie: ile zapłaci za śmieci BASEN i czy w Ratuszu będzie otwarta toaleta, bo miejskiej brak.

dziadek z bliska
dziadek z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Wieszcz

WIESZCZ== KAPITALNA OCENA TYCH BURMISTRZOWSKICH PROPOZYCJI—-pozostaje teraz pytanie co zrobia z tymi propozycjami, RADNI ???? CAŁA PRAWDA CAŁĄ DOBĘ.

polityka
polityka
11 miesięcy temu

Moim zdaniem to celowe zagranie. Podniosą w ten sposób ceny za śmieci i wzbudzą niezadowolenie mieszkańców, a następnie zaczną wtłaczać do głów mieszkańców pięknymi słowami, że jedynym sposobem na obniżenie kosztów jest wybudowanie „ekologicznej” spalarni śmieci (kto zapoznał się bliżej z tematem, wie że takie po prostu nie istnieją). Smród spalin transportujących góry śmieci samochodów. Tony toksycznych popiołów. Biznes śmieciowy będzie się kręcił, kochani…

every
every
11 miesięcy temu
Reply to  polityka

!00 % racji.
Na wysypiska koło Mławy zwożą śmieci z całej Polski.
To samo będzie, ale na jeszcze większą skalę w tej „ekologicznej” spalarni śmieci.
To będzie sznur samochodów do spalarni…
Nic dziwnego, że we Włoszech interes śmieciowy ogarnęły mafie narkotykowe, bo to złoty interes, „kura znosząca złote jajka”.
Burmistrz robi następną akcję, czyżby już się dogadał cichaczem?
Niezła kaska za przyzwolenie na taką inwestycję…

Narysuj
Narysuj
11 miesięcy temu

Ciekawego ile płaci się za odpady w gminie w której mieszka nasz burmistrz…. Ktoś wie? I pytam się czemu tam jest taniej, a przepraszam ponieważ w tej gminie nie ma ukrytych 15 000 osób które mieszkają u nas w mieście ale nie ma ich w żadnej ewidencji

Piotr
Piotr
11 miesięcy temu

Chodzi o to żebyście zgodzili się na spalarnie i potraktowali ją jako wybawienie .Oj bedzie się działo

Marco
Marco
11 miesięcy temu

Do” czytelniczki ” masz prawo jak każda inna osoba zamieścić komentarz ale twoje proszę pana komentarze na poziomie uczestnika szkoły specjalnej z ulicy Słowackiego.Pani Alina,zgadzam się z wyrażonym poglądem za wyjątkiem jednego wątku.Koronawirus ma tę zaletę że mości władzę przykuł do foteli blokując wycieczki na koszt podatnika które jak widać nic pozytywnego nie przyniosły.Mamy radnych bezradnych,leśnych dziadków, nasza wina, takich wybraliśmy swoją bezmyślnością ale na radzie należałoby postawić wniosek,kto i w jakim zakresie stoi za tą przepaścią śmieciową w Mławie?

Alina
Alina
11 miesięcy temu

Tylko pogratulować pomysłu w dobie rozprzestrzeniania się koronawirusów. Najlepiej wprowadzić zakaz mycia, uprawiania sportu , prania itp. – tłumacząc , że woda jest do picia a nie do mycia. Brak higieny rozprzestrzenia wszelkie choroby. Przyjdzie nam chodzić w maskach przeciwgazowych jak zacznie się oszczędzanie na wodzie. Co ma zużycie wody do ilości śmieci? Może lepiej niech MIASTO zajmie się sprawą jak zwiększyć wpływy do budżetu, dolewanie do dziurawego wiadra nie rozwiąże problemu.

Mateusz
Mateusz
11 miesięcy temu

Burmistrz burmistrzem, ale podziękować powinniście rządzącej partii, waszej ulubionej PIS. Horrendalne podwyżki pojawiły się w całej Polsce, między innymi w Warszawie. Wszystko to jest wynikiem nieudanej ustawy wprowadzonej ostatnimi czasy przez rząd, która wymusza konkretne postępowanie z odpadami, które nijak się ma do możliwości gospodarczych. Problem śmieci wymaga rozwiązań na szczeblu centralnym, tymczasem PIS zepchnął wszystko na samorządy, teraz będzie twierdził, że to ich wina…

Jednak swoją drogą trzeba uwzględnić, że skala tych podwyżek w Mławie poraża. Przy średnim zużyciu za osobę około 4 metrów sześciennych, trzyosobowa rodzina zapłaci 132 zł za same śmieci, a to przecież i tak skromne zużycie. Wszyscy, którzy używają jednego licznika zarówno do wody używanej w domu, jak i do podlewania ogródka, będą musieli założyć szybko drugi licznik, w przeciwnym razie będą musieli płacić jakieś absurdalnie wysokie stawki, które nijak się będą miały do ilości produkowanych śmieci.

Miasto wyłącza w nocy światło, zawiesza komunikację, oszczędza na każdym kroku, a jednocześnie ciągle wprowadza jakieś podwyżki. Władze pozbawione są wszelkich ambicji, wszystko robią tak, byle odsunąć od siebie problem, np. wyprzedając co tylko się da. Mam dość mławskiego dziadostwa i mam nadzieję, że przy następnych wyborach podziękujemy temu towarzystwu.

Hemi
Hemi
11 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Za warszawskie podwyżki cen odpadów odpowiada akurat Trzaskowskie i kontrolowana przez Platformę rada.

Natomiast przepisy dotyczące odpadów zostały narzucone dyrektywą UE.

PiS w desperacki sposób próbuje łagodzić skutki podwyżek cen opłat wynikające z chorej, obłędnej polityki klimatyczno-ekologicznej UE, weźmy np. ustawę rekompensującą wzrost kosztów energii.

Drwal
Drwal
11 miesięcy temu

To niemożliwe, nie wiem kto jest w stanie płacić tyle za śmieci. Poza tym, to że zużywam dużo wody nie znaczy, że produkuję dużo śmieci! Chyba jakiś inteligentny inaczej wymyślił taki system. Poza tym Mława miała swoje wysypisko, teraz pociągnąć do odpowiedzialności tego, kto je sprzedał!

TO=JA
TO=JA
11 miesięcy temu
Reply to  Drwal

tych co sprzedali, wysypisko to bylo duzo wiecej niz jedna osoba, i co ciekawe, wszyscy zajmuja ecponowane stanowiska, a mlawski prywaciarz zbija kokosy na tej transakcji, sprzedc ja , Chinczykom, i tak kółko, w ramach 3 x P.P.P MA SIE DOBRZE.

mławianka
mławianka
11 miesięcy temu
Reply to  Drwal

Teraz to i tak sytuacji nie zmieni pociągnięcie do odpowiedzialności tych co sprzedali wysypiska.

Ciekawe tylko dlaczego nasze śmieci nie mogą lądować na tych wysypiskach, a inne z całej Polski mogą.
Kto za tym stoi?
Jeżeli nasze śmieci nie mogą być tam wywożone, to chyba i inne także nie powinny być tam składowane, czyli wysypiska winny być zamknięte.

Czegoś tu nie rozumiem.
O co w tym wszystkim chodzi?

Rafal
Rafal
11 miesięcy temu

nie dość że teraz od północy miasto pokrywa się ciemnością (oczywiscie do czasu aż nie dojdzie do jakiegoś wypadku lub pobicia) to teraz mamy przestać sie myć ??? !!!!! bo dla to jest jasny przekaz. Złotousty wywieziemy cie na taczkach tój czas minął !!!

inka
inka
11 miesięcy temu
Reply to  Rafal

to nie ciemność , to ostry cień mgły

Xawery
Xawery
11 miesięcy temu
Reply to  Rafal

Jak mozna pisac takie glupoty. To Burmistrz tyle dobrego dla Mlawy Robil, i zeby tak starac sue dziekowac ==’ OJ NIELADNIE !!!

Lud Mławy
Lud Mławy
11 miesięcy temu

Burmistrzu Mławy i Rado Miasta opamiętajcie się!!!

zdziwiony
zdziwiony
11 miesięcy temu

Opamiętajta się.CZAS PRZEWIETRZYĆ RATUSZ.TRZEBA BYŁO NIE SPRZEDAWAĆ BIZNESU PANU A.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  zdziwiony

Pan Janusz. A to dopiero poczatek naszych mlawskich smieciowych kłopotów.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  zdziwiony

zdziwiony== teraz ten twoj APEL, to psu na bude sie nadaje, co mialo sie stac to sie stalo, trzeba bylo myslec jak byl na to czas, wybrano, takich Radnych ktorzy juz po kilka kadencji siedza, łącznie z Burmistrzem i co == ano mamy tego efekty

Johnny Bravo
Johnny Bravo
11 miesięcy temu

Chyba pana burmistrza powaliło! Co za idiotyczny sposób naliczania opłat?! Czy jemu się coś pokrzekrecalo ? Trzeba zaprosić telewizję do Mławy

Edward
Edward
11 miesięcy temu

Już dziś proponuję by wod-kan przeprowadzał kontrole zaplombowanych liczników bo będą wałki… Polska…

Wod-Kan Official
Wod-Kan Official
11 miesięcy temu
Reply to  Edward

O tak Pan Sebastian się tym zajmie, a weekend dla chętnych zainstaluje podlicznik-wody służącej do podlewania.

mieszkaniec Mławy
mieszkaniec Mławy
11 miesięcy temu

Szanowna Redakcjo, 26 maja br. odbędzie się Sesja Rady Miasta. Bardzo proszę Cie o publikację projektu uchwały odnośnie zasad naliczania opłat za odbiór nieczystości. Bo ja jestem ciekawy jaki będzie punkt wyjścia do naliczania tych opłat. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej projekty aktów normatywnych podlegają publikacji 🙂

Mława Moje Miasto
Mława Moje Miasto
11 miesięcy temu

Powinniśmy wszyscy zjawić się przed ratuszem w trakcie Sesji Rady Miasta- dać do zrozumienia że tak nie chcemy!

Xawery
Xawery
11 miesięcy temu

P To jest takze moje miasto, uwazam że to nie BURMISTRZ, mial taki pomysl, tylko przedstawilimu go jego doradcy, ale teraz zakezy eszystko od Radnych,czy sie zdecyduja ns taki wariant. Mozemy sie zjawić przed urzedem, ale smiem wątpić, czy to odniesie jakis skutek.

WML
WML
11 miesięcy temu

Sesja rady miasta będzie na auli pwsz we wtorek od 12

Mława Moje Miasto
Mława Moje Miasto
11 miesięcy temu
Reply to  WML

To musimy tam być!!!

Jogi
Jogi
11 miesięcy temu

Rachunek za wodę miesiąc kwiecień 77m3- 218zł, zapominałem zakręcić 3 razy linie niekropkującą- rodzina 3 osobowa. Jak zapłacić za śmieci panie Burmistrzu i Radą Miasta?

Jimy
Jimy
11 miesięcy temu

Zalutuje Warszawką- a to zupełnie inne realia.
Patologia- Wod-Kan prześle informacje o średnim zużyciu rocznym wody nieruchomości, wtedy urzędnicy przypiszą stawkę za śmieci.
Też podlewam ogródek i nie wyobrażam sobie, jak mam zapłacić, rachunek za śmieci w odniesieniu do zużycia wody!!!

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Jimy

Jimy. Nievwiesz jak masz zaplacic np.zużycie, łącznie z podlewaniem licznik ci wskazal 7 m, x 11= 77,-zl. Podlicznik na ogrodek MASZ tylko po to aby podleeajac ogrodek , nie placil stawki wyzszej ja za ścieki,

dziadek z bliska
dziadek z bliska
11 miesięcy temu

Jimy—podałem ci błędne wyjaśnienie a to dlatego że informacja portalu jest nie zgodna z propozycjami URZĘDU— A więc po koleii, jeśli ta propozycja opłat wejdzie w życie to powinieneś się udać do WODKAN i założyć sobie podlicznik na pobór wody do podlewania swego ogródka B. po założeniu opłaty będą wyglądać tak : ogólne zużycie masz np. 6 m , a na podliczniku masz zużycie 2 m— więc od 6m — 2m = 4m x 11zl= 44zł, i tyle będziesz płacił za śmieci od gospodarstwa. Mam nadzieję że prawidłowo odczytałem informacje od Pani GRZYWACZ.

Pozdro
Pozdro
11 miesięcy temu
Reply to  Jimy

No właśnie, jak to ma działać? Mogą uzyskać od wod-kanu dane o ilości wody w nieruchomości, a danych o faktycznej liczbie mieszkańców w tej nieruchomości nie da się znikąd uzyskać? Dlaczego mam płacić za to, że nieudolne władze nie potrafią zliczyć faktycznie mieszkających?

Rob1
Rob1
11 miesięcy temu

Witam,
kiedy w końcu w Mławie ludzie przejrzą na oczy i podziękują temu Panu za rządzenie naszym miastem. Czy ktoś z Państwa zauważył aby w przeciągu ostatnich kilku lat zrobiono coś dla miasta nie obciążając tym mieszkańców… Jeden z wysoko postawionych urzędników musiał odejść na emeryturę ponieważ postawił się burmistrzowi, powiedział głośno jaka jest prawda i współpraca z nim. Ten człowiek uwielbia niszczyć ludzi, zwalniać a zatrudniać tylko swoich. Cały czas tylko cięcia wśród zwykłych ludzi ale w urzędzie ich ilość nie maleje od kilku lat rośnie… Dla swoich znajdzie się zawsze miejsce a dla tych co sumiennie pracowali od kilku lat w jednostkach podległych miastu – no cóż cięcia, likwidacje etatów – zero skrupułów.

Xawery
Xawery
11 miesięcy temu
Reply to  Rob1

Ten wysoko postawiony urzędnik, o ktorym piszesz, to podejmowal jeszcze gorsz decyzje niz obecny Burmistrz, a zadbal takze aby jego bliscy tez mieli odpowiednie stanowiska, i twmu urzednikowi cuezko jest sue rozstac z bycuem na swieczniku, i mimo ze jest na emeryturze, to caly czas dba o to aby byc w kursie mlawskich spraw. Rob 1 wiec z tymi swoimi opiniami winienes bardzuej uwazac.

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
11 miesięcy temu

Dziś skierowałem do Rady Miasta wniosek, z propozycją obniżenia uciążliwości w sposobie naliczania opłat.
W piśmie wymieniłem kilka propozycji, które mogą zminimalizować między innymi sposób naliczania w związku z podlewaniem ogrodów, który de facto wlicza się do całościowego pomiaru pobranej wody.

Rambo
Rambo
11 miesięcy temu

Rada Miasta wyjdzie z propozycją instalacji dodatkowego pod licznika wody- służącego do podlewania- po wcześniejszej konsultacji z Wod-Kane’m

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
11 miesięcy temu
Reply to  Rambo

Rambo to nic nie daje,taki licznik, bo liczy sie licznik glowny, na t ktorym maszzizycie 5 m to placisz 55zl. Ten dodatkowy licznik liczy sie tylko w teraz, bo jesli na ogrodek zuzyles 2 m wody to obecnie placisz mniejsza stawke, ale przy tej propozycji, oplaty smieciowej to nicnie da bo placisz wrdlug wskazan licznika 55 zl ,tylko czy od gospodarstwa czy od ilosci mieszkancow, bo jesli w mueszkaniy mieszka 4 osoby no to oplata wzrosnie do 220 zl, od od gospodarstwa. Ta propozycja byl a by nie do przyjęcia,
o

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
11 miesięcy temu

Kamil, co do podkresnoa ogródków, to, z bledem opisales, ta sytuacje, wlicza sie do calosciowego pomiaru wody, ale oplata, jest liczona tylko za wodę, bez ścieków.

Stop
Stop
11 miesięcy temu

Zużywam około 40 metrów sześciennych wody na 2 miesiące, mam duży oo ogród. mieszkamy we dwoje czyli mam płacić 40×11=444 za śmieci.czy kogoś powaliło!!!!!!!!!!!!!!!!

Mława
Mława
11 miesięcy temu
Reply to  Stop

222 zł. Na miesiąc. I będzie to opłata za dwie osoby na miesiąc

Poirytowany
Poirytowany
11 miesięcy temu

Uważam, że nowy system będzie bardzo krzywdzący dla osób posiadających ogrody przydomowe, które nie mają założonych podliczników. Obecnie podlewając ogród poza opłatą za wodę płacą również za ścieki, których faktycznie nie wytwarzają. Teraz do tego ma dojść jeszcze opłata za ścieki. Może by jednak pozostać przy obecnym systemie a zacząć rozliczać osoby wynajmujące mieszkania, zwłaszcza te które w deklaracji zgłaszają dwie osoby a faktycznie przebywa 15 albo i więcej. Może oszuści niech zapłacą kwotę, która się nie bilansuje.

Czytelniczka
Czytelniczka
11 miesięcy temu
Reply to  Poirytowany

A masz założone zbiorniki na deszczówkę? Po co marnować wodę? Mamy suszę w Polsce.

Mateusz
Mateusz
11 miesięcy temu
Reply to  Czytelniczka

Zużycie wody przez gospodarstwa domowe stanowi i tak względnie małą część całkowitego zużycia wody w Polsce, więc silenie się na oszczędzanie wody przez gospodarstwa domowe i tak nie ma wiele sensu.
Druga sprawa to to, że w zasadzie nikt nie myśli, dlaczego wody nie ma. Rozwiązanie problemu nie polega na oszczędzaniu, ale na sprawieniu, żeby woda była, tymczasem żaden rząd nie zajął się kwestią gospodarki wodnej.
Pamiętajmy, że wszystkiemu są widoczne już gołym okiem zmiany klimatu, będące skutkiem globalnego ocieplenia. Ostatnie kilka lat to same anomalie – długotrwałe susze, rekordowo ciepłe miesiące, teraz mamy rekordowo zimny maj i tak bez końca. Tylko głupi może uważać, że zmian klimatu nie ma.
Tymczasem zamiast inwestować w nieemisyjne źródła energii jak np. energetyka jądrowa, rząd trwoni pieniądze, żeby przekupować ludzi. Tacy mądrzy są Polacy.

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

wszystko ok, tylko co to ma wspólnego z gospodarką śmieciową?

Ania
Ania
11 miesięcy temu

Czy to przejdzie to jeszcze nie wiadomo musimy poczekać do 25 maja . Teraz to dopiero robią przymiarki i jest taka propozycja z tego co się orientuję. I co wynika z artykułu. Czy będzie drogo to też nie wiadomo bo jeśli wszyscy zaczną płacić uczciwie to dla tych pewnie drożej nie będzie. Więc przestańmy bić pianę, na razie nie ma żadnych konkretów. Tytuł artykułu może chwytliwy ale z treści nic nie wynika przynajmniej na dzień dzisiejszy.

mieszkaniec Mławy
mieszkaniec Mławy
11 miesięcy temu
Reply to  Ania

Pani Aniu, obserwując to co się dzieje wokół nas nie tylko w ostatnich trzech miesiącach , to ja myślę , że gdzieś w „zakamarkach” taka decyzja już zapadła. Póki co , to nikt nie liczy się z nami i na pewno nie będzie się liczył. I bije pianę teraz niech wiedzą co o nich wszystkich myślimy bo na pewno czytają nasze wpisy.

100
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x