Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tarcza 4.0. Ochrona firm, wakacje kredytowe i nowe zasady urlopów


Rząd zaprezentował założenia tarczy antykryzysowej 4.0. W przedstawionym projekcie ustawy znalazły się m.in. zapisy o ochronie polskich firm przed przejęciem przez inwestorów spoza Unii Europejskiej oraz 3 – miesięczne wakacje kredytowe. Do września zawieszone będzie odbierania zaległych urlopów przez pracowników. Ułatwienia i pomoc otrzymają samorządy.


Przepisy mające zapobiegać skupowaniu przez inwestorów spoza Unii Europejskiej polskich spółek, które poniosły straty podczas pandemii koronawirusa, mają obowiązywać przez 2 lata. Dotyczyć będą spółek z branż istotnych dla zachowania bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego.

Wakacje kredytowe dadzą firmom prawo do zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat. Taką możliwości dotyczyć będą tylko tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca 2020 roku.

Na zaległy urlop pracodawca będzie mógł wysłać pracownika nawet bez jego zgody. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym. Rząd chce również ograniczyć – do kwoty 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (2600 zł brutto miesięcznie) – odprawy i odszkodowania w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług.

Na pomoc mogą również liczyć samorządy, które mają mniejsze wpływów z podatków. Podwojone zostaną udziały powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa od 1 maja 2020 r.

Rząd chce wprowadzić ułatwienia w postępowaniu przetargowym. Zniesiony ma zostać obowiązek żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych. Będzie obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek w przypadku dłuższych terminów realizacji umów.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x