Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Miasto zakupiło trzy czujniki jakości powietrza.  Wyniki odczytu sprawdzisz w telefonie


Już wkrótce jakość powietrza w mieście będziemy mogli sprawdzać indywidualnie za pomocą aplikacji zainstalowanej w naszych telefonach. Urząd miasta właśnie zlecił zakup trzech sensorów jakości powietrza. Zostały one właśnie zamontowane na budynkach Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.


Wybór miejsc, w których zainstalowano czujniki, nie jest przypadkowy. Właśnie w tych rejonach Mławy – okolicach ulic Hożej, Granicznej i Mikołaja Kopernika – znajdują się duże zagęszczenia domków jednorodzinnych. Ich mieszkańcy wielokrotnie sygnalizowali problem z odczuwalnym zanieczyszczeniem powietrza dymem z przydomowych kotłowni. – Dzięki czujnikom będziemy mogli na bieżąco monitorować jakość powietrza w Mławie i interweniować w przypadku przekroczenia norm stężenia szkodliwych pyłów – zapowiada burmistrz Sławomir Kowalewski.

Sensor jakości powietrza Airly mierzy koncentrację pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10 oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza. Pomiar pyłu zawieszonego opiera się na analizie światła rozproszonego (rozpraszanie Mie) na cząstkach pyłu obecnych w torze pomiarowym. Wykorzystanie metody laserowej pozwala na analizę pojedynczych cząstek pyłu. Dane pomiarowe o jakości powietrza oraz parametrach pogodowych są uśredniane i wysyłane w regularnych interwałach na stronę airly.eu/map. Obecnie czujniki są testowane. Już na początku czerwca mieszkańcy Mławy otrzymają także możliwość odczytywania ich w bezpłatnej aplikacji na telefony komórkowe (szczegóły i linki do pobrania na stronie airly.eu/pl).

Koszt zakupu czujników wyniósł 5 498,10 zł. Za ich użytkowanie miasto będzie płaciło miesięczny abonament w wysokości 221,40 zł.

Wniosek o zainstalowanie czujników smogu składał jeszcze w ubiegłej kadencji radny Michał Pol, a problem braku pomiaru jakości powietrza wielokrotnie na sesjach rady miasta sygnalizował przewodniczący zarządu osiedla Kamil Przybyszewski. Teraz również i burmistrz uznał, że takie czujniki są potrzebne.  

źródło: UMM

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Alex
Alex
3 lata temu

Czekamy na konsultacje społeczne w sprawie spalarni.

nie ekolog
nie ekolog
3 lata temu
Reply to  Alex

tak . konsultacje społeczne mają taki sam skutek jak referenda . czyli żaden . Swego czasu oglądałem dokument jak to w małym chrabstwie w stanach USA debatowano czy stawiać wiatraki czy nie . I doszli mieszkańcy do wnioski że nie chcą . I nie postawili .Ale to już inny level demokracji .

Pan B.
Pan B.
3 lata temu

Teren przy oczyszczalni już czeka, a obok alternatywne paliwo – czyt. „suche gówno”. Kosiny już pękają w szwach. Całe szczęście, jakoś sobie radzą w oczekiwaniu na spalarnię. Kanister benzyny i zapałki czechowickie. To tylko czasowe rozwiązanie problemu. Pewien Pan ma dobrych doradców. Kupić coś za grosze, sprzedać za niebotyczne pieniądze, a później jeszcze będą sami płacić od tony za spalenie. To się nazywa złoty interes. Pogratulować.

nie ekolog
nie ekolog
3 lata temu

moja teoria jest z pogranicza spisku .Więc jest już plan wymyślony że w Mławie będzie spalarnia śmieci, koncept powstał już dawno zapewne jedna z większych w regionie . A pomiary są po aby pokazać zobaczcie zbudowałem Wam spalarnie i powietrze macie czystsze . Zwykły Kowalski nie będzie wiedział że cześć piecy jest wymienianych sukcesywnie no bo niby skąd . Badania powinni prowadzić np. studenci w ramach projektów plus organizacje ” nie zależne ” nie mam na myśli EKO terrorystów typu GREEN PEACE itp .

Wml123
Wml123
3 lata temu
Reply to  nie ekolog

On takie ma ciśnienie na tą spalarnię że chyba właśnie terroryści są tu potrzebni żeby mu wyperswadować ten pomysł

Puk puk
Puk puk
3 lata temu

Napewno teraz jest powietrze eleganckie ale jak na osiedlu Sienkiewicza odpala największy kopciuch w mieście to skqi zabraknie na tych urządzeniach, jeden by się tam właśnie przydał panie burmistrzu w okolicy tego największego Konina w centrum miasta.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x