Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miasto zakupiło trzy czujniki jakości powietrza.  Wyniki odczytu sprawdzisz w telefonie


Już wkrótce jakość powietrza w mieście będziemy mogli sprawdzać indywidualnie za pomocą aplikacji zainstalowanej w naszych telefonach. Urząd miasta właśnie zlecił zakup trzech sensorów jakości powietrza. Zostały one właśnie zamontowane na budynkach Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Wybór miejsc, w których zainstalowano czujniki, nie jest przypadkowy. Właśnie w tych rejonach Mławy – okolicach ulic Hożej, Granicznej i Mikołaja Kopernika – znajdują się duże zagęszczenia domków jednorodzinnych. Ich mieszkańcy wielokrotnie sygnalizowali problem z odczuwalnym zanieczyszczeniem powietrza dymem z przydomowych kotłowni. – Dzięki czujnikom będziemy mogli na bieżąco monitorować jakość powietrza w Mławie i interweniować w przypadku przekroczenia norm stężenia szkodliwych pyłów – zapowiada burmistrz Sławomir Kowalewski.

Sensor jakości powietrza Airly mierzy koncentrację pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10 oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza. Pomiar pyłu zawieszonego opiera się na analizie światła rozproszonego (rozpraszanie Mie) na cząstkach pyłu obecnych w torze pomiarowym. Wykorzystanie metody laserowej pozwala na analizę pojedynczych cząstek pyłu. Dane pomiarowe o jakości powietrza oraz parametrach pogodowych są uśredniane i wysyłane w regularnych interwałach na stronę airly.eu/map. Obecnie czujniki są testowane. Już na początku czerwca mieszkańcy Mławy otrzymają także możliwość odczytywania ich w bezpłatnej aplikacji na telefony komórkowe (szczegóły i linki do pobrania na stronie airly.eu/pl).

Koszt zakupu czujników wyniósł 5 498,10 zł. Za ich użytkowanie miasto będzie płaciło miesięczny abonament w wysokości 221,40 zł.

Wniosek o zainstalowanie czujników smogu składał jeszcze w ubiegłej kadencji radny Michał Pol, a problem braku pomiaru jakości powietrza wielokrotnie na sesjach rady miasta sygnalizował przewodniczący zarządu osiedla Kamil Przybyszewski. Teraz również i burmistrz uznał, że takie czujniki są potrzebne.  

źródło: UMM

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Alex
Alex
11 miesięcy temu

Czekamy na konsultacje społeczne w sprawie spalarni.

nie ekolog
nie ekolog
11 miesięcy temu
Reply to  Alex

tak . konsultacje społeczne mają taki sam skutek jak referenda . czyli żaden . Swego czasu oglądałem dokument jak to w małym chrabstwie w stanach USA debatowano czy stawiać wiatraki czy nie . I doszli mieszkańcy do wnioski że nie chcą . I nie postawili .Ale to już inny level demokracji .

Pan B.
Pan B.
11 miesięcy temu

Teren przy oczyszczalni już czeka, a obok alternatywne paliwo – czyt. „suche gówno”. Kosiny już pękają w szwach. Całe szczęście, jakoś sobie radzą w oczekiwaniu na spalarnię. Kanister benzyny i zapałki czechowickie. To tylko czasowe rozwiązanie problemu. Pewien Pan ma dobrych doradców. Kupić coś za grosze, sprzedać za niebotyczne pieniądze, a później jeszcze będą sami płacić od tony za spalenie. To się nazywa złoty interes. Pogratulować.

nie ekolog
nie ekolog
11 miesięcy temu

moja teoria jest z pogranicza spisku .Więc jest już plan wymyślony że w Mławie będzie spalarnia śmieci, koncept powstał już dawno zapewne jedna z większych w regionie . A pomiary są po aby pokazać zobaczcie zbudowałem Wam spalarnie i powietrze macie czystsze . Zwykły Kowalski nie będzie wiedział że cześć piecy jest wymienianych sukcesywnie no bo niby skąd . Badania powinni prowadzić np. studenci w ramach projektów plus organizacje ” nie zależne ” nie mam na myśli EKO terrorystów typu GREEN PEACE itp .

Wml123
Wml123
11 miesięcy temu
Reply to  nie ekolog

On takie ma ciśnienie na tą spalarnię że chyba właśnie terroryści są tu potrzebni żeby mu wyperswadować ten pomysł

Puk puk
Puk puk
11 miesięcy temu

Napewno teraz jest powietrze eleganckie ale jak na osiedlu Sienkiewicza odpala największy kopciuch w mieście to skqi zabraknie na tych urządzeniach, jeden by się tam właśnie przydał panie burmistrzu w okolicy tego największego Konina w centrum miasta.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x