Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Zobacz film


Jak koronawirus rozprzestrzenia się przez kontakt? Japońska stacja nadawcza NHK we współpracy z ekspertami chorób zakaźnych z St. Marianna University School of Medicine w Kawasaki pokazała, w jaki sposób koronawirus przenosi się między ludźmi.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Podczas eksperymentu przygotowano posiłek w formie bufetu dla 10 osób. Jedna z nich – „zarażona” miała na ręku fluorescencyjną farbę, która miała zobrazować wydzieliny jakie zostają po kaszlnięciu w dłoń. Naukowcy obserwowali przez 30 minut 10 osób, które swobodnie poruszały się po pomieszczeniu, jadły i dotykały różnych powierzchni. Następnie włączyli lampy UV żeby sprawdzić, gdzie znajduje się farba fluorescencyjna, którą „roznosił” zakażony.

Na filmie, który zamieszczamy poniżej można zobaczyć, że „infekcja” dotarła praktycznie wszędzie. Każdy z uczestników miał ją na rękach, a trzech z nich nawet na twarzy. Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, Dotykanie twarzy niemytymi rękoma, może przyczynić się do transmisji wirusa. Naukowcy, którzy obserwowali badanie odkryli, że do transmisji „wirusa” przyczyniły się szczypce, pokrywki naczyń i uchwyty pojemników. Cząstki koronawirusa SARS-Cov-2 po zetknięciu się z powierzchnią przez jakiś czas pozostają aktywne i zdolne do zarażania.

NHK i eksperci przeprowadzili również drugi eksperyment. Tym razem odwiedzający bufet bardziej sumienne podeszli do przestrzegania zasad higieny. Naczynia były odpowiednio rozdzielone, a szczypce często wymieniane na nowe. Uczestników badania zachęcano również do częstego mycia rąk. W efekcie, po włączeniu lampy UV żaden z uczestników, oprócz osoby „zakażonej” nie miał śladów „infekcji”.

Higiena jest ważna – częste mycie rąk wodą z mydłem oraz dezynfekcja preparatami na bazie alkoholu (jeśli nie ma dostępu do wody) skutecznie zapobiegają transmisji koronawirusa SARS-CoV-2.

źródło: Onet/oprac. red

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x