Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Polscy naukowcy udostępnili kalkulator wyliczający ryzyko zgonu z powodu COVID -19


Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 w dużym stopniu zależy od stylu życia i chorób z nim związanych. Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni wraz z lekarzami i epidemiologami stworzyli narzędzie pozwalające w prosty sposób oszacować ryzyko śmierci wywołanej koronawirusem. Kalkulator jest darmowy i dostępny w Internecie.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Kalkulator analizuje wiek, płeć oraz obecność czterech kluczowych chorób współistniejących: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, nowotworów, choroby sercowo-naczyniowej.

– Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny – najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1% przypadków śmiertelnych COVID-19 – mówi dr hab. n. med. Piotr Bandosz, główny twórca kalkulatora. – Kalkulator wyraźnie pokazuje nam taką zależność i to jest jego największa wartość – dodaje.

– Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych – dodaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski, lekarz  i naukowiec, ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej, przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Kalkulator  udostępniony jest na stronie https://vika.life/calculator.

źródło: PPNT Gdynia

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Edwarda
Edwarda
1 rok temu

Czyli trzeba dbać o siebie i swoją odporność oddychając świeżym powietrzem, spacerując, biegając, jeżdżąc na rowerze lub uprawiając inne sporty i to zapewne bez maseczki na twarzy.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x