Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uciekał z kwarantanny. Teraz ma do zapłacenia 19,5 tys. zł


fot. ilustracyjne

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


To absolutny, niechlubny rekordzista w powiecie mławskim. Aż trzykrotnie policjanci łapali go na opuszczaniu kwarantanny domowej. Za każdym razem mławski sanepid karał go grzywną. Teraz ma do zapłaty w sumie 19,5 tys. zł. Oczywiście ten rekordzista nie jest jedyną osobą ukaraną za nie stosowanie się do wprowadzanych w związku z koronawirusem przepisów sanitarnych. Mławski sanepid łącznie wystawił 24 decyzje administracyjne na kwotę 130,5 tys. zł.   

Nie stosowanie się do wprowadzanych przepisów sanitarnych jest równoznaczne z narażeniem się na mandat bądź grzywnę, a nawet jedno i drugie. Najsurowiej karane jest nie przestrzeganie kwarantanny, ale mandaty i grzywny są też za brak maseczek, czy przemieszczanie się.

– Uważam, że nakładane kary finansowe są dotkliwe. Spośród 39 przekazanych nam wniosków Policji o ukaranie, w 24 przypadkach uznaliśmy, że tak trzeba postąpić. W przypadku jednego z mieszkańców powiatu, który trzykrotnie złamał kwarantannę powodując istotne zagrożenie dla życia i zdrowia, to było istotne naruszenie przepisów. Nawet w tym przypadku zaczęliśmy od najniższej możliwej grzywny w wysokości 5 tys. zł. Potem wystawiliśmy kolejne dwie decyzje na kwotę 6,5 tys zł i 8 tys. zł. – mówi Ewa Sztuba, dyrektor mławskiego sanepidu.

Większość łamiących przepisy to ludzie młodzi i w wieku średnim. Zdecydowanie też w tej grupie nie przestrzegających wprowadzonych zasad dominują mężczyźni. Były też dwa przypadki osób niepełnoletnich.

–  Jeden przypadek dotyczył osoby niepełnoletniej z innego powiatu i tam sprawa trafiła. W drugim przypadku niepełnoletnia  i jej rodzice okazali skruchę i odstąpiliśmy od nałożenia grzywny. Jak wynika z policyjnych notatek, najczęściej osoby karane są wulgarne i agresywne, uważają, że ich wprowadzone zakazy nie obchodzą – dodaje dyrektor Sztuba.

Grzywna nałożona przez sanepid w formie decyzji administracyjnej ma rygor natychmiastowej wykonalności. Jednak okazuje się, że ukarane osoby nie płacą. Siedmioro już skorzystało z przysługującego prawa do odwołania od decyzji Sanepid jednak zapowiada, że nałożone grzywny będzie egzekwować w drodze postępowania egzekucyjnego.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x