Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Najczęstsza przyczyna zgonów w Mławie?


Z jakiego powodu najczęściej umierają mieszkańcy stolicy naszego powiatu? W tle tego pytania czają się oczywiście ewentualne obawy o skutki pandemii koronawirusa. W związku z różnymi wątpliwościami postaraliśmy się znaleźć odpowiedź na takie pytanie. Czy jednak szczegółowość gromadzonych w urzędach danych pozwoli je zupełnie rozwiać?

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Ogłoszona przez rząd pandemia koronawirusa i podawane dane statystyczne o zarażeniach i zgonach z tym związanych budzą w społeczeństwie krańcowe oceny. Jedni twierdzą, że w statystykach podaje się zaniżone dane, a co za tym idzie skala zagrożenia koronawirusem jest dużo większa.  Inni z kolei uważają, że obecną sytuację trudno nazwać epidemią, a więcej osób umiera rocznie na chorobę nowotworową czy nawet powikłania pogrypowe.

Tymczasem według danych mławskiego Urzędu Stanu Cywilnego w okresie od 12 marca do 28 kwietnia br. zmarło w Mławie 57 osób. Najczęściej podawaną przez lekarza w akcie zgonu przyczyną była niewydolność krążeniowo-oddechowa. Z tego powodu zmarło aż 40 osób. Jako drugie w szeregu znalazły się śmiertelne przypadki na skutek  zapalenia płuc / zakażenia górnych dróg oddechowych. We wspomnianym okresie było ich 5. Na trzecim miejscu odnotowano 4 przypadki zgonów z powodu choroby nowotworowej.

Gdy porównamy te dane z rokiem ubiegłym, statystyka ma nieco inną hierarchię, ale zgonów z powodu niewydolności też było najwięcej. Dane z ubiegłego roku obejmują nieco dłuższy okres tj. od 01 marca do 30 kwietnia 2019 r.

W ciągu analogicznych dwóch miesięcy roku ubiegłego zmarło ogółem 91 osób. Z tego 55 miało wpisanych w akcie zgonu jako przyczynę niewydolność krążeniowo-oddechową. 4 osoby zmarły z powodu choroby nowotworowej. W tym okresie z powodu zapalenia płuc / zakażenia górnych dróg oddechowych zmarła tylko jedna osoba. Znacznie więcej było zgonów z powodu wyniszczenia (9) i niewydolności nerek (4).

Nie ma w tych statystykach przypadku zgonu z powodu koronawirusa, gdyż jak wiemy z codziennych raportów mławskiego sanepidu odnotowany został tylko jeden przypadek zachorowania, który zakończył się ozdrowieniem. Co jednak dokładnie kryje się pod wpisem „niewydolność krążeniowo-oddechowa” wie tylko lekarz, wypisujący akt zgonu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x