Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zakupiony za miejskie pieniądze sprzęt już w szpitalu


Do mławskiego szpitala trafił już analizator hematologiczny oraz cztery urządzenia do dekontaminacji powietrza (dezynfekatory) zakupione z dotacji udzielonej przez miejski samorząd na wsparcie walki z koronawirusem. Ten sprzęt medyczny 5 maja przekazał na ręce Waldemara Rybaka, dyrektora SP ZOZ w Mławie burmistrz Sławomir Kowalewski.

Sprzedam Piec


Analizator hematologiczny, wyposażony w ekran dotykowy, komputer sterujący, drukarkę zewnętrzną i czytnik kodów paskowych, to najważniejsze i najbardziej wyczekiwane przez specjalistów z mławskiego szpitala urządzenie. – W dobie epidemii sprzęt ten zapewnia diagnostykę laboratoryjną wszystkim pacjentom, którzy wymagają izolacji. Jest to dobre, ponieważ próbki nie wędrują do ogólnego laboratorium, tylko są poddawane analizie w specjalnym miejscu, w którym możemy przed wirusem się ochronić, jesteśmy do tego przygotowani – wyjaśnia Andrzej Kasiak, lekarz nadzorujący odcinek COVID-19 w mławskim szpitalu.

– Specjalistyczny analizator hematologiczny jest wykorzystywany do diagnozowania pacjentów w przypadku COVID, ale nie tylko. Dodatkowo ma wiele możliwości, które wykorzystamy w przyszłości. Służy m.in. do diagnozowania anemii, białaczek i różnych schorzeń hematologicznych. Gdy minie epidemia, ten sprzęt będzie mógł funkcjonować pełną mocą, wykorzystamy jego potencjał dla naszych pacjentów – zapewnia Monika Wesołowska, kierownik laboratorium centralnego w szpitalu.

Zadowolenie z przekazania urządzeń do dekontaminacji powietrza wyraził zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala dr Tomasz Lejko.  – To jeden z najnowocześniejszych i najlepszych sprzętów do odkażania, a zakażania wewnątrzszpitalne to jest wielki problem. Gdy epidemia ustąpi, my wciąż będziemy mieć sale, które będą wymagały dekontaminacji, więc ten sprzęt będzie nam wciąż służył – podkreśla dr Lejko.

Pod koniec marca br. szpital jako pierwszy otrzymał od miejskiego samorządu 2 000 czarnych maseczek (przyjechały do miasta w ramach projektu #MASECZKIDLAPOLSKI), potem burmistrz przekazał medykom 3 000 maseczek medycznych i 50 kombinezonów – z puli środków, jakie miasto otrzymało od China Everbright International Ltd.

źródło: UMM

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
witkacy
witkacy
1 miesiąc temu

Po co to wszystko. Jak szpital zapewnia tylko łóżko pacjentowi. Brak nawet minimalnej opieki na oddziale covidowym, brak prawidłowego leczenia, co skutkuje śmiercią pacjenta. Lekarze wpisują sobie co chcą, brak jakiejkolwiek kontroli, to diabły w kitlach. Wszędzie , aby nie do tego szpitala. Ostrzegam.

Marek
Marek
11 miesięcy temu

Biorąc pod uwagę, że burmistrz nie musiał kupować tego sprzętu, bo szpital jest powiatowy i podlega pod starostwo, to jest to kolejny piękny gest. A jak tam działania pana Rakowskiego, ktory powinien dużo więcej zadbać o służbę zdrowia?

Obserwator
Obserwator
11 miesięcy temu
Reply to  Marek

Jak byś Panie Marku wnikliwie i nie złośliwie komentował, to byś zauważył, ze starostwo za bytności starosty Rakowskiego wspiera szpital nie tylko teraz jak jest pandemia. Inna sprawa, że nie promuje się przy tej okazji.

mławianka
mławianka
11 miesięcy temu
Reply to  Marek

Tak, burmistrz kupił, tylko zabrakło mu kasy na nalepkę
„DAR MIESZKAŃCÓW MŁAWY”
a szkoda… bo powinno to się znaleźć w widocznym miejscu, bo to ostatecznie za nasze pieniądze, a nie z kieszeni burmistrza.

Do Marka
Do Marka
11 miesięcy temu
Reply to  Marek

Jaki gest? To nie PRL. To nie są pieniądze Jaśnie Pana Burmistrza, tylko Nasze i Nasze bezpieczeństwo jest teraz najważniejsze. Póki mamy szczęście i zero hospitalizacji, to trzeba się maksymalnie przygotować na to, co może nadejść. Trzeba działać teraz, bo opóźnienia będę tragiczne w skutkach. Należy przesunąć i zabezpieczyć środki finansowe w budżecie zarówno Powiatu jak i UM. Ilość zakażeń w Polsce rośnie a nie maleje.

TO==JA
TO==JA
11 miesięcy temu

No tak nie ma to jak dobra propaganda i reklama swej własnej osoby za nasze mieszkańców pieniądze, co do perfekcji opanował BURMISTRZ KOWALEWSKI i przy każdej nadarzającej się okazji–jest na pierwszym miejscu. Ale ze zdziwieniem — myślę że nie tylko ja obserwuje, że Pan Kowalewski , nie używa tej maseczki, przy której zrobił sobie, a także firmie WIPASZ, NIE ZŁĄ REKLAMĘ, a którą co widać na mieście mało kto z mieszkańców używa===to dowód na to że te maseczki to po prostu, bubel nie nadający się do noszenia. ALE REKLAMA BYŁA==no była. PANIE BURMISTRZU KOWALEWSKI–CZY NA TAKICH POKAZACH, MA POLEGAĆ PAŃSKIE DZIAŁANIE—NA RZECZ MIESZKAŃCÓW NASZEGO MIASTA ?????

A to ja...
A to ja...
11 miesięcy temu
Reply to  TO==JA

Myślę, że rodzina ma z Tobą kiepsko…
Trudno Ci dogodzić. Dziś herbata za zimna , jutro za gorąca. Dziś jestem w humorku, jutro gniewam się na wszystkich. Bredzisz i tyle. Chcesz znaleźć powód by tylko coś napisać. Gdyby nie było pomocy to byś napisał(a), że burmistrz nie pomaga.
Tak TO==TY – stary zgred ,któremu w życiu nic nie wyszło.
Precz…..

TO=JA
TO=JA
11 miesięcy temu
Reply to  A to ja...

A to ja== informuje Cię ze nie jestem żadnym, zgredem , mam prawo do tego aby komentowac, dzilalnosc Burmistrza, ktory w tej kadencji, wszystko co robi to robi na pokaz, a prawdzuwych efektow jego pracy nie widac. Gdybys wiedzial ile mi w życiu rzeczy wyszlo z pozytywnym skutkiem , to bys nie pisal takich bzdur, chyba ze ten post to sa twoje osiagniecia. Jesli tak to powinienes sie zastanowic==bo z twego postu wynika ze Tobie w tym zapedzeniu i obronie BURMISTRZA, to nawet woda na herbata sie przypali. Na przyszłość uwazaj co piszesz, bo za chwilę sam bedziesz ZGREDEM .

Można i trzeba dużo więcej....
Można i trzeba dużo więcej....
11 miesięcy temu

Policzmy: 2000 czarnych maseczek(dar), które w szpitalu można wyrzucić do kosza. 3000 maseczek medycznych(dar)1 chory wymagający opieki to: (trzy posiłki dziennie, trzy razy dziennie tabletki, dwie wizyty lekarskie, trzy wizyty sanitarne, do każdej wizyty maseczka dla chorego(co druga)-razem na 1 dzień 16maseczek dla personelu to minimum, jeżeli nie będą ich zmieniać po każdym jej zawilgoceniu(powinny co 10min). 50 kombinezonów(dar) Kombinezon jest jednorazowy, wiec wystarczy ich na 3dni dla obsługi jednego chorego. To jest minimum. W zasadzie obecnie, każdy pacjent przybyły do szpitala, powinien być na izbie przywitany w takim stroju przez personel. Urządzenia do kontaminacji(zakup) są różne i o rożnym zastosowaniu i możliwościach ich użycia, niestety nie podano jakie zostały zakupione. Pięknie tutaj piszemy o sukcesach zakupowych prawie 40.000 miasta ale oceńmy te zakupy realnie i zastanówmy się póki mamy czas, nad możliwościami działania jakie sobie stworzyliśmy, poprzez zakupy ratusza. Co do zakupu analizatora, to jest to przecież podstawowy sprzęt potrzebny w szpitalu i aż przykro o tym czytać, ze jego zakup wymusił dopiero przybyły z Chin wirus, niewyobrażalnie małej wielkości.

mławianka
mławianka
11 miesięcy temu

No widzisz, tak rząd dba o służbę zdrowia i tak dofinansowuje szpitale.
Burmistrz i UM nic nie muszą. Szpital podlega pod powiat, a nie pod miasto.
Rząd zaś woli wydać na telewizję reżimową kasę niż na szpitale dla społeczeństwa, bo swój szpital na pewno mają wyposażony bardzo dobrze.

Do Mławianka
Do Mławianka
11 miesięcy temu
Reply to  mławianka

Szpital musi mieć jakiegoś „właściciela”. Nie za tego rzadu tak zostało to w Polsce zorganizowane. Nie ma na Świecie kraju, gdzie by starczyło na wszystko, co potrzebne w służbie zdrowia. To społeczności lokalne muszą wspomagać utrzymanie tych instytucji. Rząd zachowuje się identycznie jak UM, z różnicą w celu wydawania pieniędzy. Tam TV, tutaj stadion. Związek, ten sam. Wybory.

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x