Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pobiorą wymaz nie wysiadając z samochodu


Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły innowacyjny projekt pobierania wymazów metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej są w gotowości do rozpoczęcia działań w tym obszarze.

ZS nr 1 Budowlanka Mława rekrutacja
Reklama


Projekt Test & Go ruszył 4 maja w Krotoszynie i jest realizowany e współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną i lokalnym samorządem. Dzisiaj kolejny taki punkt rozpoczął badania w Ostrowie koło Opoczna. Obecnie pięć brygad OT już ma lub właśnie buduje takie kompetencje. Będą one wykorzystywane na zapotrzebowania wojewodów w całym kraju. W gotowości do podjęcia działań pozostają także żołnierze 5 MBOT.

Pobieranie wymazów staje się jednym z głównych zadań WOT w ramach prowadzonej od blisko dwóch miesięcy operacji „Odporna Wiosna”. W ramach 5 Brygady OT obecnie działa 6 mobilnych zespołów wymazowych, złożonych z mazowieckich terytorialsów oraz żołnierzy jednostek operacyjnych. Zespoły codziennie wykonują ok 100 wymazów od osób z całego Mazowsza, przebywających na kwarantannie.

Otwarcie punktów poboru wymazów metodą „drive-thru” pozwoli na bezpłatne oraz sprawne pobieranie próbek na obecność koronawirusa kierowcom i pasażerom bez wysiadania z samochodu. Centrum testowe Test & Go składa się z kontenerów i namiotów, które tworzą trzy strefy: ewidencji, pobierania materiału do badań i odpoczynku. Wymazy są pobierane od osób, które wcześniej dokonały rejestracji w wojewódzkim sanepidzie. Cała procedura trwa ok 15 minut. Pobrane wymazy są następnie przekazane do laboratorium, które przeprowadzają badania diagnostyczne.

Dzisiaj (5 maja)  rozpoczął funkcjonowanie pierwszy punkt Test&GO w woj. Łódzkim. Kolejne będą uruchamiane na Mazowszu, Warmii i Maurach oraz Śląsku.

źródło: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x