Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Stanieją czy zdrożeją? Miasto ogłosiło przetarg na odbiór śmieci  


Mławski ratusz ogłosił przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie miasta. Firmy zainteresowane świadczeniem takiej usługi mogą składać oferty do 25 maja br. Dotychczasowa umowa ze spółką Novago, która dziś realizuje to zadanie kończy się z dniem 30 czerwca br. Już wkrótce więc dowiemy się czy i o ile drożej zapłacimy za odbiór śmieci od 1 lipca.


Do obowiązków wyłonionej w przetargu firmy należeć będzie odbiór bezpośrednio od właścicieli nieruchomości i zagospodarowanie odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny, jak też bezpośrednie odbieranie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Firma ma też prowadzić Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w granicach miasta lub w odległości do 5 km od jego granic. Podpisana z wykonawcą umowa obowiązywać będzie do 30 czerwca 2021 r. Tak jak obecnie firma dostarczać będzie mieszkańcom worki w trzech kolorach do selektywnej zbiórki odpadów. Zasadnicza częstotliwość odbioru odpadów odbywać się będzie dwa razy w miesiącu, wyłoniona firma sporządzi i poda do wiadomości szczegółowy harmonogram odbioru odpadów.

Jak na razie nie jest znana kwota jaką miasto zaplanowało na wykonanie tej usługi, poznamy ją w momencie otwarcia oferty czy ofert. I chociaż od 2019 płacimy za śmieci znacznie drożej to ratusz i tak szacował, że w 2019 roku dołoży do systemu gospodarki odpadami około 1,5 mln zł. Ponieważ w założeniu system powinien się bilansować w ramach opłat wnoszonych przez mieszkańców, raczej możemy spodziewać się kolejnej podwyżki.

Tu przypomnijmy, dziś za odbiór odpadów zbieranych w sposób selektywny płacimy 19 zł od osoby, za odpady zbierane bez segregacji (zmieszane) – 39 zł od osoby. Nie bez znaczenia jest też liczba osób deklarująca segregację odpadów.  Przed podwyżkami w 2019 roku 39% segregowało odpady, po podwyżce taki sposób zadeklarowało około 94% mieszkańców.

Jak widać z warunków przetargu miasto nie wprowadziło żadnych innowacyjnych rozwiązań w systemie odbioru i selektywnej zbiórki odpadów. Pozostaniemy więc nadal przy nieoznakowanych workach. Nie wiadomo również czy uszczelniony został system ewidencji osób zamieszkujących na poszczególnych nieruchomościach.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Andy
Andy
3 lata temu

Jezeli podniosa ceny smieci to moi drodzy ja uwazam ze powinnismy sie zebrac i zrobu protest pod UM.

Salvelinus
Salvelinus
3 lata temu

Rękę sobie dam uciąć że będziecie płacić ok 33 zł za segregowane. Nie ma możliwości niesegregowania odpadów. Jeżeli firma stwierdzi że niesegredujecie zaplacicie 66 zł.

anonimowo
anonimowo
3 lata temu

Nie trzeba by było podnosić cen gdyby miasto rozliczało i miało podpisane umowy z wszystkimi mieszkańcami. Jak na dzisiaj to albo w mieście są równi i równiejsi albo miasto nie potrafi zliczyć swoich mieszkańców. Według mnie jednak obowiązuje ta pierwsza opcja sądząc KTO NIE MUSI MIEĆ PODPISANEJ UMOWY.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  anonimowo

UM jest po prostu niewydolny – powolny i niewydolny.
Tylko czego wymagać od ludzi, których się zatrudnia nie według kwalifikacji, a według koneksji rodzinnych.
Trzeba tam zatrudnić jeszcze 50 osób, to wtedy może będą w stanie zliczyć wszystkich mieszkańców do płacenia za wywóz śmieci.

realista
realista
3 lata temu

Wiadomo że będzie drożej!!!wszędzie śmieci poszły w górę, nas też to czeka☹️

Jimy
Jimy
3 lata temu
Reply to  realista

Jeśli zdrożeją to wyj….my NOVAGO z Mławy!!!

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
3 lata temu
Reply to  Jimy

Spokojnie, ten przetarg to taka prforma,wiadomo ze i tak bedzie, odbietac firma NOWAGO, i moze byc drożej, watpie aby jakaś firma z zewnątrz, chciała sie zajmowac smieciami w naszym mieście

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x