Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

U sąsiadów. Zarażona koronawirusem zlekceważyła izolację i pojechała na zakupy


Zakażona koronawirusem mieszkanka powiatu wyszkowskiego (woj. mazowieckie) pojechała z mężem na zakupy do sklepu na terenie gminy Goworowo. Oboje nie mieli prawa opuszczać miejsca zamieszkania. Powiadomiona o tym fakcie policja w ciągu kilku minut, z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, odnalazła małżeństwo i udaremniła dalsze podróżowanie. Nieodpowiedzialnemu małżeństwu grożą poważne konsekwencje prawne i finansowe.


W czwartek, 23.04.br., po godz. 11, dyżurny wyszkowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że małżeństwo z gminy Długosiodło, pomimo spoczywającego na nich obowiązku prawnego pozostania w domu w związku z uzyskanym pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, wyjechało z miejsca zamieszkania. Policjanci z miejscowego posterunku natychmiast rozpoczęli poszukiwania pary.

I tak w ciągu kilku minut mundurowi zauważyli jadący od strony powiatu ostrołęckiego samochód, którym podróżowało poszukiwane małżeństwo. Zachowując wszelkie środki ostrożności i środki ochrony osobistej, wydając polecenia przez urządzenia nagłaśniające zainstalowane w radiowozie, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli mieszkańców gminy Długosiodło i udaremnili dalsze bezpodstawne i łamiące prawo podróżowanie. W trakcie wykonywania czynności mundurowi z Długosiodła i Goworowa ustalili, że mieszkańcy powiatu wyszkowskiego (54 i 56 lat) zlekceważyli obowiązek pozostania w miejscu zamieszkania i pojechali na zakupy do sklepu na terenie gminy Goworowo. Natychmiast o tym fakcie zostały powiadomione stacje sanitarno-epidemiologiczne dwóch powiatów. Kolejnym zadaniem służb było ustalenie, i jak najszybsze dotarcie do osób, z którymi zarażona kobieta mogła mieć kontakt. Ostrołęccy funkcjonariusze ustalili wszystkie osoby, które w tym czasie przebywały w sklepie i wspólnie z lokalnym sanepidem podjęli niezbędne czynności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwo również innym obywatelom.

Mieszkańcy powiatu wyszkowskiego za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Grożą im teraz poważne konsekwencje prawne wynikające z naruszenia przepisów kodeku karnego i wykroczeń, ale także muszą liczyć się z karą administracyjną nakładaną przez sanepid, która może wynieść nawet 30 tys. zł.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do zaleceń! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z przepisami kodeksu karnego. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do roku. Jeżeli osoba sprowadzi niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny lub izolacji, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie, swoich najbliższych oraz innych obywateli! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń – to nasze wspólne dobro!

źródło: policja.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ABC
ABC
2 lata temu

Głupota ludzka nie zna granic, jak można tak bezmyślnie postępować. Poluzowanie restrykcji dało efekt wszyscy wołonili się z domów i już na ulicach tłumy. A policja też słabo reaguje na osoby nie mające masek lub noszace je nieprawidłowo

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  ABC

Posłuchaj… nie wszyscy mogą nosić maski, np. osoby z astmą nie mogą i się w nich duszą – te osoby są zwolnione z noszenia maseczek w miejscach publicznych.
Na astmę bardzo dużo ludzi cierpi.
Nie znasz – nie oceniaj.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  ABC

Nie kabluj, ludzie opuszczają maseczki bo nie mogą w nich oddychać. Popieram noszenie maseczek ale wyłącznie w zamknietych pimieszczeniach np sklep, kościół czy urzędy w pracy powinny być przyłbice. Na powietrzu wystarczy zachowanie odległości nie powinno być takiego obowiązku. Ludzie wychodzą na spacery bo to poprawia naszą odporność i działa pozytywnie na nasze zdrowie. Według lekarzy izolacja ludzi w domach to była nie zbyt mądra decyzja. A co do tego małżeństwa z zakażeniem również uwarzam że to było bezmyślne i samolubne zachowanie.

Incognito
Incognito
2 lata temu

Durność i brak wyobraźni nie ma granic. Powinni zostać ukarani tak surowo, jak na to pozwalają przepisy. Żeby innym się odechciało wycieczek. Przecież potencjalnie mogli zakazić masę ludzi. Głupota totalna!!!

every
every
2 lata temu
Reply to  Incognito

O karę się nie martw, to będzie mandat sanepidu (kara administracyjna), a więc od 5 tys.zł wzwyż. Podejrzewam, że za to dostaną dużo wyższą karę niż minimalna, może to być nawet najwyższa stawka, czyli 30 tys. zl do zapłacenia w ciągu 7 dni. Tu nie ma zmiłuj.

Incognito
Incognito
2 lata temu
Reply to  every

Do every. Mam nadzieję, że nikt ich nie potraktuje łagodnie. Ja nie mam słów, żeby ocenić to, co zrobili. Totalna głupota, brak wyobraźni, debilizm itd itp × 100. Karać jak najdoocenićej takich bezmózgowców.

zdrowy chyba
zdrowy chyba
2 lata temu
Reply to  Incognito

znając szybkość sądów, to wyrok niebawem bo 2025 roku zapadnie…

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  zdrowy chyba

Kary administracyjne nie są wymierzane przez sądy tylko przez sanepid. Wszystko jest bardzo sprawnie. Bardzo szybka decyzja i trzeba zapłacić w ciągu 7 dni. Można się odwoływać w ciągu 14 dni, ale niestety najpierw trzeba zapłacić, bo inaczej komornik.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x