Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kościoły podobnie jak markety. Ile osób może teraz być w naszych kościołach parafialnych?


Dotychczas obowiązujące nakazy sanitarne ograniczały liczbę osób mogących przebywać w kościele podczas mszy św. i innych nabożeństw do pięciu osób.  I nie miało tu znaczenia, że w praktyce osoby te przebywały w kościele oddalone od siebie nawet o kilkadziesiąt metrów. Takie zasady obowiązywały jeszcze nawet podczas Świąt Wielkanocnych, choć była wcześniejsza zapowiedź, że przepisy złagodnieją już wcześniej. Jaka będzie więc liczba osób, które zgodnie z nowymi przepisami będą mogły przebywać w kościołach poszczególnych mławskich parafii?


Obecnie obowiązujące przepisy zrównują zasady obecności w kościołach z tymi, jakie obowiązują obecnie również w sklepach wielkopowierzchniowych, a więc uzależniają dopuszczalną jednocześnie liczbę osób od powierzchni, stosując zasadę 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Jak to będzie wyglądać w poszczególnych mławskich parafiach?

Kościół pw. Św. Trójcy w Mławie według nowych zasad, może przyjąć teraz jednocześnie do 67 osób. Duszpasterze tej parafii proszą, aby uczestniczący siadali w odległości 3 m od siebie i nosili maseczki, które przystępując do komunii trzeba uchylić. Komunia św. udzielana będzie również „na rękę”. Nad zachowaniem odpowiedniej liczby wiernych czuwać ma służba liturgiczna. Podczas niedzielnych mszy św. zewnętrzne nagłośnienie pozwala uczestniczyć w mszy św. przed kościołem, stojąc w bezpiecznej odległości od siebie.

Msze św. odprawiane w niedziele w kościele św. Wawrzyńca na cmentarzu parafialnym przeniesione są do kościoła pw. Św. Trójcy. Jeśli będzie u św. Wawrzyńca pogrzeb, będzie mogło w kaplicy przebywać maksymalnie 12 osób.

Stosownie do powierzchni użytkowej kościoła pw. Ducha Świętego w parafii Matki Bożej Królowej Polski, podczas każdej mszy św. lub nabożeństwa, będzie mogło przebywać do 90 osób. W sytuacjach nadzwyczajnych, także w nagłośnionej kaplicy będzie mogło przebywać 15 osób. Zalecany odstęp wiernych od siebie to 2 metry, noszenie maseczek jest obowiązkowe.

W parafii Św. Jana Kantego od początku tego tygodnia w nabożeństwach może uczestniczyć  do 43 osób. Msza św. niedzielna będzie transmitowana na facebooku parafii o godzinie 11-tej, modlitwa różańcowa w intencji ustania pandemiicodziennie o 20:30.

W parafii Świętej Rodziny, w kościele może przebywać jednocześnie do 45 osób.

Złagodzenie przepisów ucieszyło wielu wiernych.

– Dla mnie była to niesprawiedliwość, że markety, gdzie ludzie latają w kółko koło siebie mogły funkcjonować normalnie,  a w dużym kościele, gdy przychodziłeś jako szósty, musiałeś się wycofać. Bardzo utrudniony był też dostęp do sakramentów, szczególnie do komunii i spowiedzi – mówi jeden z  wiernych, uczestniczących regularnie i aktywnie w codziennym życiu religijnym  jednej z mławskich parafii.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
cwel redaktor
cwel redaktor
7 miesięcy temu

polskie barany

Nos
Nos
4 lata temu

W końcu. Bardzo się cieszę. Do biedronki ile chce osób bez żadnych zabezpieczeń, a do kościoła zakaz. Uważam, że te liczby są rozsądne i bezpieczne dla wszystkich.

Gosc
Gosc
4 lata temu

Szkoda że nie napisaliście jak w innych parafiach w powiecie

Incognito
Incognito
4 lata temu

Wspaniała wiadomość. Jeszcze troche poczekajmy i wszystko wróci do normalności. Uważajcie na siebie i zdrówka wszystkim życzę.

Krokiet
Krokiet
4 lata temu
Reply to  Incognito

Czy taka wspaniała i w efekcie dla kogo, to się dopiero okaże za jakiś czas. Do normalności przed światem niestety droga jeszcze daleka. Również życzę zdrowia i pogody ducha w tych niepewnych czasach.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x