Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Od dziś  spacer po lesie bez maseczki. Mniej zakazów, ale niektóre nadal obowiązują


Od dziś zniesiony został ogólny zakaz przemieszczania się. Oznacza to, że możemy swobodnie chodzić na spacery, biegać, czy jeździć na rowerze. Można też wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki.


Od dziś rząd zniósł niektóre obowiązujące dotychczas zakazy, wprowadzone ze względu na zagrożenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Zniesiony został ogólny zakaz przemieszczania się, wstęp do lasów i parków jest otwarty. Zamknięte pozostają jednak place zabaw i wypoczynkowa infrastruktura leśna.

Złagodzone zostały też przepisy regulujące uczestnictwo w uroczystościach religijnych. Od dziś obowiązuje zasada, że w obrzędzie może uczestniczyć jedna osoba na każde 15 mkw. pomieszczenia, w którym się on odbywa. W pogrzebach może uczestniczyć do 50 osób (nie licząc osób sprawujących kult religijny i pracowników zakładu pogrzebowego). Do tej pory limit ten wynosił pięć osób.

Starsza młodzież może się już poruszać po ulicach bez opiekuna, taki obowiązek pozostaje jednak dla osób do 13. roku życia.

Złagodzone są też zasady obowiązujące w placówkach handlowych. W mniejszych sklepach (do 100 mkw. powierzchni) od poniedziałku obowiązuje limit czterech klientów na jedną kasę (do tej pory było to trzech klientów). W większych sklepach może przebywać jedna osoba na każde 15 mkw. powierzchni.

„Godziny dla seniorów”, czyli możliwość robienia zakupów wyłącznie przez osoby powyżej 65. roku życia między 10 a 12, obowiązują tylko od poniedziałku do piątku (do tej pory obowiązywały we wszystkie dni tygodnia)

Nie wszystkie jednak obostrzenia zniknęły. W mocy pozostają następujące zakazy:

 • W miejscach publicznych musimy zakrywać usta i nos
 • Piesi muszą zachować między sobą odstęp 2 m
 • Środkami transportu publicznego może podróżować maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Przykładowo, jeśli w autobusie jest 20 siedzeń, może nim jechać 10 osób
 • Zamknięte są bary, restauracje, hotele, teatry, kina, muzea i filharmonie
 • Zamknięte są salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu oraz siłownie i baseny
 • Zamknięte są sklepy w centrach handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii czy aptek)
 • Zamknięte są sanatoria
 • Nie można prowadzić rehabilitacji z wyjątkiem szczególnie ciężkich przypadków
 • Wszyscy wracający z zagranicy muszą przejść kwarantannę
 • Nie można organizować imprez, spotkań i konferencji
 • W weekendy nieczynne są markety budowlane
 • Sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki ochronne i środki dezynfekujące
 • Odstępy między stanowiskami pracy powinny wynosić 1,5 m

źródło: KPRM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lew
Lew
2 lata temu

Kierowcy zawodowi i ich rodziny zwolnione są z obowiązku kwarantanny,po powrocie kierowcy z zagranicy. A na granicy, kierowcom zawodowym nawet temperatury nie badają. Kompletnie nic. Nawet nie trzeba się zatrzymać.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x