Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

LG obniża wymiar czasu pracy i wynagrodzenia pracowników


Epidemia koronawirusa daje się we znaki zarówno  małym jak i dużym firmom. Skutki odczuje również rynek pracy, Już dziś mówi się, że skończyła się w gospodarce era pracownika. Takie efekty odczujemy też na naszym mławskim rynku pracy. Od wczoraj u największego mławskiego pracodawcy – w LG Electronics zredukowano pracownikom wymiar czasu pracy o 20%, a w konsekwencji obniżono też wynagrodzenie. Takie warunki mają obowiązywać do końca czerwca br.


Skąd taka decyzja spółki, wyjaśnia Krystian Karcz, Administration Department Leader LG Electronics Mława Sp. z o.o.

– W dobie globalnej pandemii wirusa SARS-CoV-2 oraz obserwowanej sytuacji na rynku wyrobów elektronicznych, która ma bezpośredni wpływ na działania operacyjne LG Electronics Mława Sp. z o.o., Zarząd Spółki w porozumieniu z Międzyzakładową Organizacją Związkową NSSZ „Solidarność” podjął decyzję o obniżeniu wymiaru czasu pracy o 20% w odniesieniu do wszystkich pracowników Spółki zatrudnionych na dzień 31 marca 2020r., w okresie od 15 kwietnia 2020 roku do dnia 30 czerwca 2020r. W konsekwencji, wynagrodzenie za pracę zatrudnionych przez Spółkę osób, zostanie dostosowane do obniżonego wymiaru etatu.

Powyższa decyzja miała na celu przede wszystkim zachowanie stanu zatrudnienia na obecnym poziomie.

Podstawę wdrożenia powyższego rozwiązania stanową zapisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-2, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw – czytamy w przesłanym do redakcji  komunikacie.

Na razie nie wiadomo, czy podobne działania podejmą inni pracodawcy. Nieoficjalnie mówi się jednak w Mławie o planowanych zwolnieniach grupowych w kilku firmach. Czy pomogą tu zapowiadane przez rząd działania wspierania firm i zmierzające do “odmrożenia” gospodarki?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
35 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawski
Ciekawski
2 lata temu

Wiele tutaj wypowiedzi, jedni chwalą inni ganią. Ja tylko zapytam. Skoro jakaś firma obniża etaty i pensje pracowników uzasadniając to kryzysem i trudna sytuacją to czy to jest w porządku? Jest, jak najbardziej jest. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, jak zawsze zresztą. Mianowicie czy firma, która twierdzi, że jest w kryzysie nie próbuje tym kruczkiem zwiększyć tak naprawdę zysku? Skoro przez 4 dni jakieś linie produkcyjne zostają w nadgodzinach, czyli nie okrojono planów produkcyjnych, to nie jest dziwne? Przecież te godziny mogliby przepracować normalnie 5 dnia, bez skracania etatów, wystarczy tylko lepiej rozplanować produkcję. Do tego biorąc pod uwagę branże elektroniczna pamiętajmy, że okres wiosna -lato to i tak jest zmniejszone zapotrzebowanie na te produkty i firmy takie jak LG zawsze produkcję miały bardzo ograniczoną. Do tej pory nie zmniejszano pensji ani etatów i jakoś koncern nie upadł.
Bądźmy też szczerz że ograniczanie najniższej krajowej (a taką pensję otrzymują w większości pracownicy LG), w jakiejkolwiek branży to jest czysty bandytyzm, bo za takie pieniądze wielu ludzi i tak ledwo wiązała koniec z końcem to jak teraz mają żyć?

miszmasz
miszmasz
2 lata temu
Reply to  Ciekawski

proszę poprawić bandytyzm na kapitalizm . Trafiłeś w sedno tym wpisem. Ciekaw jestem co by było jakby weszła spec ustawa że pracują po 6 dostają tyle co dostawali . Wszyscy Ukraińcy wek. Czysta teoria bo lobby jest tak silne że do dziś śmieciówek nie zlikwidowali i innych patologii tego typu. Po prostu kolonizator wybiera kraje o słabej gospodarce i ustawodawstwie wtedy może porządzić. Swoją drogą ten kto zna liczby ten rządzi my ich nie znamy i nie poznamy . Smutne to trochę.

Lola
Lola
2 lata temu
Reply to  Ciekawski

Po 1 to lepiej mieć jakiekolwiek dochody niż za chwilę zostać na zasiłku
Po 2 firmy ograniczają wymiar etatu po to żeby skorzystać z tarczy
Po 3 aby skorzystać z pomocy państwa trzeba spełnić określone warunki: spadek obrotów, nie likwidować etatów…
Po 4 aby to wszystko połatać wszyscy musimy się na to złożyć, państwo daje 40% pensji, pracodawca 40% a pracownik „20%”, przy czym pracownik pracuje mniej więc tak naprawdę nic nie traci, można w te miejsce spróbować poszukać dodatkowego zajęcia choć pewnie jest to niemożliwe obecnie więc lepiej rydz niż nic!
Po 5 wszystkie negatywne wpisy piszą osoby, które myślą że kryzys ich nie dotyczy i pandemia też, a to może się szybko zmienić w momencie otrzymania wypowiedzenia…

brus li
brus li
2 lata temu

Pożegnać braci ukraińskich i bezrobocia nie będzie.

miszmasz
miszmasz
2 lata temu
Reply to  brus li

chyba to tak nie zadziała . jak to ktoś napisał za pensję 1 polaka na podlasiu 2 ukraińców robi. w ogóle cały system pracy oparty na 8 godzinach jest już nie aktualny jak widać i jak włączam myślenie jak to ZAZULA radziła to bym przywrócił pracę od 14 lat życia po 14 godz. min. i bym kazał jeszcze całować jaśnie pana przy wyjściu w buty . A niemczech jak polak dostał od bałera skrzynkę piwa to mówił jaki to dobry ten bałer , nikt nie widział że najgorszą robotę w polu robił jednak co nikt nie chciał ale polak i tak chwalił. Tak to działa. Czas na dysputy jest tego typu jest trudny to fakt . Ale pewne prawa ekonomii działają i teraz i będą działać i później . Wszystko ładnie w exelu już jest skalkulowane i aktualizowane na bieżąco .

Pracownik
Pracownik
2 lata temu

Obniżyli jedynie czas pracy na okres 3 miesięcy po to żeby dostać pieniądze od państwa jako zapomogę. Plany na kwiecień i maj są spore, linie pracują w nadgodzinach codziennie, etat będzie wypracowany prawie na pewno. Plus w ramach za tą obniżkę na piśmie jest informacja że żaden pracownik LG w dobie kryzysu nie zostanie zwolniony.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Pracownik

Kto na linii może i tak… a może i nie, bo Ukraińcami się wysłużą. Oni nie mają ograniczeń.

Zazula
Zazula
2 lata temu

O widze sami światli ekononiści. Zabrać wszystko wszystki. Polak moze zdychać z glodu. A inteligencje to wybić. Nic nie robią. Ludzie puknijcie się w głowę i zastanówcie się, co wypisujecie. Cale społeczeńsrtwo dało się skłócić, a rząd ręcę zaciera i cieszy się, że może robić, co zechce.pamiętajci ciemnym i rozpijaczonym narodem najłatwiej rządzić. Pozdrawiam wszystkich i zdrowia życzę

Sara
Sara
2 lata temu

Niedawno połowa z Was krzyczała żeby zamknąć LG,bo najwięcej zarazonych jest i co są ? Nie ma,a teraz już nie pasuje jak pieniędzy mniej mają płacić.To siedzcie dalej w domach i słuchajcie medialnej propagandy.Lepiej mniej pieniędzy jak wcale,i wyłączyć TV a włączyć myślenie.

Eta
Eta
2 lata temu

W takiej sytuacji też mieszkańcy powinni dostać pmoc np. Umorzyc czynsze na 3 miesiące.Badz płacić mniej .

Nie!
Nie!
2 lata temu
Reply to  Eta

Nie. Stanowcze nie. UM śledzi tą sytuacje i tez uważa, ze nie. Pismo dostali, pare dni temu od przedsiębiorców w tej sprawie, poleży. Jest termin na przeczytanie. Ulice są puste, znaczy ludzie są w sklepach. Biznes się kręci. Mieszkamy przecież w mieście ciągłego rozwoju i zwiększania miejsc pracy. Firmy nawet z Chin w kolejce do inwestycji stoją. Radni Miejscy w 6 językach mówią, każdy w innym. Nauczyli się na trzy dniowych studiach internetowych i razem z UM promują Mławę, jako miejsce do inwestycji na całym świecie. Nawet wyjeżdżają w tym celu do miast zagranicą, które sobie ze zrozumieniem strony internetowej UM nie dają rady. Tam im tłumaczą i pokazują, i przekonują , i dzięki temu tamci tu inwestują. Miliardy. Ciechanów, Działdowo, Żuromin patrzą z zazdrością ale u Nich budżet jest mizerny, wiec Radni swoje diety oddali, żeby w szpitalach na chleb mieli.

ekonomista
ekonomista
2 lata temu

Dlaczego nauczycielom urzędnikom nikt nie zabiera? To są ludzie ,którzy najwięcej zarabiają a pracują najmniej.

Alfa
Alfa
2 lata temu
Reply to  ekonomista

I tu popieram.
Te grupy pracowników winny mieć płacone postojowe.
MDK, MOSIR zamknięte na 4 spusty, za co biorą pieniądze?
Inni w wielu urzędach, wydziałach także mają o wiele mniej pracy – nie mówię, że wszyscy.
W urzędach jest:
„czy się stoi, czy się leży, to wypłata się należy.
To powinno być zweryfikowane.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Alfa

Mentalność typowego Polaka b….a
Nie ważne co i dlaczego ważne żeby ktoś nie miał ja nie mam ja. Żenada i płytkie myślenie …

Sedzia
Sedzia
2 lata temu
Reply to  ekonomista

Idąc tym tropem, zabierzmy tez ekonomistom. No i moznaby jeszcze pielęgniarkom które wzięły zwolnienia na dziecko żeby nie pracować i tym które nie stawiły się na wezwanie wojewody do pracy. Ponadto można byłoby rozważyć tez zabranie diet radnym bo bić nie robią, do tego wszelkim pracownikom biur poselskich i sztabów wyborczych. Zasadnym byłoby także zabranie pracownikom skarbówki, zusu, urzędu pracy, gminy, arimr, mopsu i jeszcze można tak wymieniać do wieczora. Wszystkim zabierzmy hahaha! A tak poważnie, nie masz co robić chyba, tobie tez trzeba zabrać.

TO==JA
TO==JA
2 lata temu
Reply to  Sedzia

Najlepiej być sedzią w nie swojej sprawie==a już zabranie diet Radnym bo bić nie potrafią, to już nie wiem o co ci chodzi A RADNI MIEJSCY CZY POWIATOWI ==POWINNI SAMI Z SIEBIE ZRZEC SIĘ DIET==NA RZECZ WALKI Z PANDEMIĄ ===ALE JAK TO ZROBIĆ —-właśnie trudno i9m to zrobić bo dla nich liczy się KASA MISIU KASA.

Obiektywnie
Obiektywnie
2 lata temu
Reply to  ekonomista

Ekonomisto, nauczycieli trzeba tu podzielić na grupy, na takich co uczą przedmiotów wiodących, którzy sporo robią (np czytanie i ocenianie prac uczniów) oraz na takich którzy nie robią czyli swietliczanki, przedszkolanki, psycholog, pedagog, wicedyrektorka, katechetka, ksiądz. Podobnie wśród urzędników są tacy którzy muszą przerobić sterty papierów nawet w domu, a są tacy co spijają kawkę i wydają polecenia. Nigdzie nie ma równości, czy to LG czy szkoła czy urząd czy supermarket. Trzeba być tego świadomym i nie mieć żalu a jeśli jednak coś wewnątrz gryzie to zawsze można się przekwalifikować. Ale… komu by się chciało, prawda? 🙂

Mania
Mania
2 lata temu
Reply to  Obiektywnie

Jeszcze wuefistów tam dodaj

Jadgjm
Jadgjm
2 lata temu
Reply to  Obiektywnie

Obiektywnie, najpierw dowiedz sie u zrodla co robi „przedszkolanka” (nauczyciel przedszkola), w okresie pracy zdalnej. Po co sie wypowiadac na temat sprawy,o ktorej sie nic nie wiem. ZDROWKA.

inka
inka
2 lata temu
Reply to  ekonomista

A co robi w tym czasie nauczyciel WF?

Uczdn
Uczdn
2 lata temu
Reply to  inka

Popija piwko w garazu

Akuku
Akuku
2 lata temu
Reply to  inka

Dokładnie znam jednego co siedzi w garażu i pije piwo pokryjomu z kolegą.

uwaga
uwaga
2 lata temu
Reply to  ekonomista

aktualnie to nauczyciele trochę muszą popracować , ale urzędnicy … pracują zdalnie ? nad czym? ciekawe jak ratusz rozliczy czas pracy, urlopy? chorobowe? mieli przecież tylko nie przyjmować interesantów , a na telefon to się od nich możesz dowiedzieć, że jest koronawirus i nikogo nie ma, po wszystkim burmistrz powinien zdać relację

Sasiaf
Sasiaf
2 lata temu
Reply to  ekonomista

Ale ty durny

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  ekonomista

Nie podoba się, skończ szkołę, zostań nauczycielem lub urzędnikiem.

Hee
Hee
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Żeby zostać urzędnikiem w Mławie, nie potrzeba studiów. Te się kończy w trzy dni. Tutaj trzeba mieć koneksje i rodzinę. Niestety z nauczycielami jest podobnie.

miszmasz
miszmasz
2 lata temu
Reply to  ekonomista

i już byś miał u mnie robotę jakbym były premierem. Proszę wrzuć choć 10 top zawodów i ile powinni zarabiać. Uwaga proszę nie pisać o programistach bo to już wiadomo

Obiektywny
Obiektywny
2 lata temu
Reply to  ekonomista

Ekonomista od siedmiu boleści. Nauczyciele pracują na własnym sprzęcie, kto im za to zwróci p ieniadze.

Jan
Jan
2 lata temu

Taki trudny czas a tu obniżka wynagrodzeń, tyle jest wart człowiek w korporacji, zapamiętajcie to sobie…

Policz
Policz
2 lata temu
Reply to  Jan

Gdybys umiał liczyć to byś doszedł jednak do wniosku że lepiej mieć obcięte 1/5 niż za miesiąc nie mieć w ogóle pracy.
Dziękuje, pozdrawiam. Braw nie trzeba.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Policz

ja też po minusy,
Mam wrażenie, że chyba od tych,co żyją z zasiłku- jak pisali kiedyś czytelnicy- zamknąć LG itp, to śmiałem wątpić z czego będziemy żyli..Widzą to fryzjerzy, kosmetyczki, rynek usług, ci, którzy potracili pracę.Nie wtrącam się do LG, dla mnie jest to największy pracodawca, powtarzam,PRACODAWCA ..Idzie kryzys ekonomiczny, raczej wirus tak szybko sobie nie pójdzie, czekamy na szczepionki i leki, a to jeszcze trochę potrwa, a LUDZIE ŻYJĄ OD PIERWSZEGO DO PIERWSZEGO, Z TEGO CO ZAROBIĄ,większość ludzi, normalni ludzie, i chociaż Rząd się stara, pan Minister Szumowski widać, że nie śpi już którąś noc, wirus robi co chce i gdzie chce.
trudna sprawa….Trzymajmy się!!1

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Jan

I teraz wcześniej zarabiający więcej z korpo zazdroszczą mającym mniejsza (teraz większa) pensje urzędasom. Jak to się role w życiu potrafią odwrócić.

Jan
Jan
2 lata temu

Taki trudny czas a tu obniżka wynagrodzeń, tyle jest wart człowiek w korporacji, zapamiętajcie to sobie…

Nos
Nos
2 lata temu

Cóż, niestety taka jest ekonomia. Obecna sytuacja kryzysowa, dotyka Nas wszystkich, czego nie zauważa Urząd Miasta, trwając przy swoich podatkach. W małym biznesie, obniżenie wynagrodzenia jest sukcesem, bo w większości przypadków, po prostu zakończyło się zwolnieniem pracownika. Trwanie w tym sztywnym systemie, z pozbawioną ludzkich odruchów RM, której żadnego z członków nie stać na solidaryzowania się ze społeczeństwem i przekazanie swojej diety na potrzeby szpitala, dopełnia obrazu ignoranctwa, zupełnego oderwania od rzeczywistości i bezradności wybranej przez Nas władzy.

zdziwiony
zdziwiony
2 lata temu

POdziękować za pracę obywatelom z Ukrainy i pieniądze się znajdą.Niemcy na nich czekają.

35
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x