Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Terytorialsi z Mazowsza Wielkanoc spędzili na służbie 


fot.DWOT

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Świąteczna przerwa nie oznacza wstrzymania działań pomocowych prowadzonych przez żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze nadal wspierają placówki medyczne, magazyny Agencji Rezerw Materiałowych, policjantów oraz osoby starsze i przebywające w kwarantannie. Każdego dnia świąt w bezpośrednie wsparcie zaangażowanych będzie ponad 4 tys. żołnierzy, z czego blisko 300 z mazowieckiej brygady. Cała formacja nadal pozostaje w 24-godzinnej gotowości do działania.

W czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego żołnierze 5 Brygady OT wspierani   przez podchorążych Akademii Wojskowych będą kontynuować swoje działania w ramach operacji „Odporna Wiosna”. W ramach czterech batalionów lekkiej piechoty 5MBOT na terenie północnego Mazowsza w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 300 żołnierzy. W porównaniu z okresem przedświątecznym zaangażowanie będzie mniejsze, z uwagi na zmniejszone zapotrzebowania wsparcia jakie złożyli na ten okres przedstawiciele szczebla samorządowego i wojewódzkiego oraz organizacje pomocowe.

W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny mazowieccy żołnierze i podchorążowie będą kontynuować wsparcie szpitali i placówek medycznych. W rejonie odpowiedzialności 5 Brygady jest to 8 Szpitali – w Ciechanowie, Płońsku Wyszkowie, Sokołowie Podlaskim, Wołominie oraz 3 w Warszawie a także Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Poszczególne Szpitale są wspierane przez żołnierzy z batalionu, w którego rejonie dana placówka się znajduje. Dokonują oni pomiaru temperatury, selekcji pacjentów na izbie przyjęć, transportują medykamenty i próbki krwi do laboratoriów a także personel. W poniedziałek, po jednodniowej przerwie, do pracy wróci 5 naszych zespołów wymazowych.

Mazowieccy terytorialsi w czasie świąt będą też wspierać policjantów w patrolach prewencyjnych oraz z monitoringu kwarantanny. Do tych działań w czasie świątecznych zaangażowanych będzie ponad 160 żołnierzy.

Bardzo ważnym zadaniem, które będzie kontynuowane w czasie Świąt Wielkanocnych będzie wsparcie magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie gdzie w 12 godzinnych dyżurach zaangażowani są terytorialsi 52 blp z Komorowa wraz z podchorążymi WAT.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym w zdecydowanej większości żołnierze – ochotnicy wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji  jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

źródło: 5. MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gfd
Gfd
1 rok temu

No i dobrze.
Za darmo tego nie robią.
Wojsko to nie tylko spacery po lesie.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x