Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rozwiąż zagadki ks. Benika i Gorzkich Żali


Jaki wspólny mianownik ma żyjący i pełniący posługę kapłańską ponad 300 lat temu w Mlawie ks.  Wawrzyniec Stanisław Benik i współcześnie wymyślane i rozwiązywane zagadki w escape roomach?

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Jako że w Mławie rok 2020 jest ustanowiony właśnie Rokiem ks. Wawrzyńca Stanisława Benika, taki wspólny mianownik przy tej okazji znaleźli mławscy nauczyciele Katarzyna i Włodzimierz Luksowie. Wykorzystując rozwiązania podpatrzone w muzeach, stworzyli na bazie nadal popularnych gier w escape roomach scenariusz, w którym uczestnik, rozwiązując kolejne zagadki, poznaje m.in. strukturę pasyjnego nabożeństwa Gorzkich Żali, sprawdza swoją wiekopostną wiedzę i poznaje życiorys ks. Benika.

– Gracz musi rozszyfrować tekst „Pobudki”, uzupełnić fakty z życiorysu ks. Benika, m.in. gdzie się urodził, gdzie się kształcił. Są pytania o to, ile razy w ciągu roku śpiewa się Gorzkie Żale oraz ile tygodni trwa Wielki Post – opowiada Katarzyna Luks, nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego.

– To nauka przez zabawę, doświadczenia. Młodzieży to się podoba. Być może dlatego, że wykorzystuje technologie, którymi posługują się na co dzień. Poszczególne zagadki trzeba rozwiązać za pomocą smartfonów lub tabletów, sczytywać kody QR lub użyć długopisu z lampką UV. W przypadku tej gry zależało mi na tym, żeby była to właśnie taka „moblina” forma, która dodatkowo spopularyzuje Gorzkie Żale – dodaje nauczycielka.

Katarzyna Luks jest także prezesem Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej, które angażuje się w przypominanie znanych postaci związanych z Mławą. W tym roku Towarzystwo włączyło  się w organizację wydarzeń upamiętniających ks. Benika, m.in. poprzez cykl koncertów organowych zaplanowanych w kościele Świętej Trójcy.

Ta gra to ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu, zwłaszcza podczas obecnej epidemii korona wirusa.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x