Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Prezydent Ciechanowa składa skargę na postanowienie Komisarza Wyborczego


fot. mp

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński nadal stoi na stanowisku, że wybory prezydenckie nie powinny odbywać się 10 maja, ze względu na epidemię koronawirusa.  Wniósł więc do PKW skargę na postanowienie Komisarza Wyborczego w Ciechanowie w sprawie utworzenia przez niego dwóch odrębnych obwodów głosowania. Chodzi o obwody w ciechanowskim szpitalu oraz Domu Pomocy Społecznej, gdzie zgodnie z decyzją komisarza 10 maja miałoby odbyć się głosowanie.

6 kwietnia br. Komisarz Wyborczy w Ciechanowie wydał postanowienie o utworzeniu dwóch obwodów odrębnych w głosowaniu w wyborach prezydenckich: w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie oraz w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej. Z taką decyzją nie zgadza się prezydent miasta Krzysztof Kosiński.

– Głosowanie w szpitalu i Domu Pomocy Społecznej oraz wprowadzanie tam zewnętrznej komisji wyborczej, do miejsc, gdzie przebywają często starsi i schorowani ludzie jest bezmyślne i nieodpowiedzialne. Dziwi mnie tak bezrefleksyjne dążenie do wyborów wbrew wszystkiemu. W szpitalach i DPS-ach w całym kraju dochodzi do zakażeń personelu medycznego i opiekuńczego, a polskie państwo chce właśnie tam organizować punkty głosowania – powiedział prezydent Kosiński.

W skardze skierowanej przez prezydenta do Państwowej Komisji Wyborczej wskazane jest, że decyzja o utworzeniu obwodu w szpitalu wiąże się z ogromnym zagrożeniem życia i zdrowia dla pacjentów oraz całego personelu medycznego. Na Oddziale Zakaźnym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie hospitalizowani są pacjenci, którzy mają potwierdzony wynik na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, jak i pacjenci u których istnieje podejrzenie choroby COVID 19. Decyzja komisarza wiąże się ponadto z ogromnym zagrożeniem także dla samych członków obwodowej komisji wyborczej nr 22 w Ciechanowie.

Utworzenie kolejnego obwodu odrębnego w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej 32 w Ciechanowie wiąże się z narażeniem osób starszych i schorowanych na utratę życia. Zwłaszcza, że na obszarze Polski są już przykłady szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie dokładnie takich jednostek. Powyższe instytucje są miejscami, gdzie wszystkie osoby tam przebywające z uwagi na często swój podeszły wiek są szczególne zagrożone zakażeniem.

Zgodnie z art. 12 § 13 Kodeksu Wyborczego (Dz. U z 2019r. poz. 684 ze zm.) na postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu odrębnych obwodów głosowania, wyborcom w liczbie co najmniej 15, przysługuje prawo wniesienia skargi do Państwowej Komisji Wyborczej, w terminie 3 dni od daty podania postanowienia do publicznej wiadomości.

Póki co, nie weszła jeszcze w życie uchwalona przez Sejm ustawa o przeprowadzeniu głosowania korespondencyjnego. Zarówno więc Państwowa Komisja Wyborcza, jak też Komisarze Wyborczy postępują w myśl „starych” przepisów. Przyjmując, że nowe przepisy w takiej formie jak przeszły przez Sejm będą obowiązywać, zbędne wtedy będą obwody głosowania, a także obwodowe  komisje wyborcze.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ciechan57
ciechan57
1 rok temu

KONSTYTUCJA .WYBORY W MAJU !

Ilok
Ilok
1 rok temu

Pogonić gościa z urzędu. Niech idzie kozy paść. Wielkie prezydent Cievhsnowa.. hahahahaha

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Ilok

Sam się goń.
prezydent Ciechanowa to madry człowiek, czego nie można powiedzieć o tobie(daruję sobie i nie nazwę cie po imieniu).

z powiatu
z powiatu
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Taki sam mądry jak i ty …

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  z powiatu

Oczywiście napisał to zwolennik pis, który ma taki sam rozumek jak prezes tej bandy.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x