Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie będzie już numerów ksiąg wieczystych na geoportalu. UODO wydało zakaz


Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nakazał Głównemu Geodecie Kraju zaprzestanie publikowania na portalu internetowym geoportal.gov.pl numerów ksiąg wieczystych. Publikowane informacje pochodzą z ewidencji gruntów i budynków prowadzonych przez starostów powiatów.


„Takie działanie skutkuje tym, że podane do publicznej wiadomości numery ksiąg wieczystych pozwalają osobom nieuprawnionym na zapoznanie się z informacjami zawartymi w księdze wieczystej, w tym również z danymi osób fizycznych” – głosi uzasadnienie decyzji prezesa UODO.

„W konsekwencji uznać należy, że ujawnienie numerów ksiąg wieczystych na portalu GEOPORTAL2 stanowi naruszenie przepisów o ochronę danych osobowych” – podkreśla w swojej decyzji prezes Urzędu.

Nakaz zaprzestania publikacji numerów ksiąg ma obowiązywać do czasu wydania „decyzji administracyjnej kończącej postępowanie w tej sprawie”.

Sprawa zaczęła się od kontroli UODO (wszczętej w dniach 10 – 14 lutego 2020 r.) w Starostwie Powiatowym w Jarocinie. Dotyczyła ona właśnie udostępniania przez Starostę Jarocińskiego za pośrednictwem portalu internetowego „GEOPORTAL2” (geoportal.gov.pl) danych osobowych z ewidencji gruntów i budynków.

źródło: PAP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x