Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Nie ma w powiecie drugiego zakażonego koronawirusem. Czy dane z raportów sanepidu są wiarygodne?


Sporo zamieszania co do aktualnego stanu sanitarnego w naszym powiecie wprowadziły niedawno opublikowane dwie wiadomości.


Pierwsza z nich pojawiła się w Ciechanowie. Według niej na oddział zakaźny trafiło trzech mieszkańców naszego powiatu z podejrzeniem koronawirusa. Ta sytuacja potwierdziła się, rzeczywiście takie osoby trafiły 2 kwietnia do szpitala, wynik testu był ujemny (pisaliśmy o tej sprawie TUTAJ). Drugi przypadek to publikacja ogólnopolskiego dziennika, który podał, że w niedzielę  5 kwietnia do szpitala w Płocku trafił chory mężczyzna z Mławy. Zarówno pierwszy przypadek, jak i drugi nie znalazły odzwierciedlenia w publikowanych codziennie na stronie sanepidu raportach. W płockim przypadku szpital jednak dzisiaj zdementował, aby  chory na Covid – 19 pacjent, który tam trafił trafił był z powiatu mławskiego.

W związku z tym poprosiliśmy mławski sanepid o odniesienie się do tych kwestii.

Pragnę wyjaśnić, że na oddział w Ciechanowie trafiają osoby z wysoką gorączką w celu pobrania wymazu w kierunku koronawirusa, natomiast nie mam wiedzy o pacjencie, który trafił do szpitala w Płocku. Staram się od rana wyjaśnić tę sytuację ze szpitalem w Płocku. Niestety kontakt jest bardzo utrudniony. Na chwile obecną mam informację, że w szpitalu w Płocku nie przebywa żaden pacjent, czekam na wyjaśnienie tej sprawy ze strony Pana Dyrektora Szpitala w Płocku Pana Kwiatkowskiego. Natomiast do szpitala w Ciechanowie trafiają osoby skierowane przez lekarza, Stację Sanitarną, sami pacjenci jadą i nie zawsze posiadam wiedzę, kto przebywa na oddziale, dostaję ewentualnie wyniki badań. Nie posiadam wiedzy, ile zostało wykonanych badań w kierunku koronawirusa. Istotne są wyniki dodatnie – wyjaśnia Ewa Sztuba PPIS w Mławie.

Wynika więc, że odnośnie liczby osób chorych, prawidłowymi danymi dysponował sanepid. Co do podejrzeń o zarażenie, jak widać nie wszystkie dane spływają do powiatowych stacji sanitarnych.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
roksana
roksana
2 lata temu

Podczas epidemii, istotne znaczenie ma nadzór epidemiologiczny, który wynika z ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych z 8 grudnia 2005 roku. W ustawie tej dokładnie jest opisane, jakie działania i jakie kompetencje leżą po stronie służb sanitarno-epidemiologicznych. Między innymi jest napisane o badaniach i np. dlatego Sanepid na ul. Żelaznej w Warszawie takie badania wykonuje. Proszę powiedzieć, ile badań na koronawirusa wykonał mławski Sanepid. Ja mam wrażenie, że poza wykonywaniem bezsensownych telefonów to Państwo nic nie robicie.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x