Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dziś Niedziela Palmowa


Już tylko tydzień dzieli nas od Świąt Wielkanocnych. W tradycji Kościoła Katolickiego dzisiejsza, ostatnia niedziela Wielkiego Postu tradycyjnie nazywana jest Niedzielą Palmową. W liturgii  wspominany jest uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, kiedy to tłum z gałązkami palmowymi witał go jako króla.


Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821).

W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywano również Kwietną bądź Wierzbną. W tym dniu święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano także gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę i cis. Tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach oraz na Podkarpaciu, gdzie corocznie odbywają się konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. (za Tygodnikiem Niedziela)

Taką tradycję co roku pielęgnowało w Mławie Stowarzyszenie Wspólnota Mariacka, organizując konkurs na najpiękniejsze palmy wielkanocne. Ten rok jednak zapisze się zarówno w historii miasta jak i kraju jako szczególny. Obostrzenia sanitarne sprawiają, że wierni uczestniczą w liturgii niedzielnej najczęściej poprzez przekaz radiowo – telewizyjny.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Kiedy Nasi Radni, wzorem z innych miast, oddadzą swoje diety na rzecz szpitala? Przypominam, ze jest to nie jest pensja

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Nasi radni są bardzo potrzebującymi ludźmi.
Wybraliście radnych bezradnych, biednych, na dorobku. Oni cały czas mówią, że ich diety są niskie, nieopłacalne, że im szkoda zdzierać buty w drodze do ratusza i z powrotem.
Oni też chętnie przyjmą jakieś datki, może zorganizujmy dla nich jakąś zbiórkę? Wszak musza mieć na maseczki, na rękawiczki dodatkowe środki, bo mają stały kontakt ze swoimi wyborcami i pomagają tym swoim wyborcom tak jak tylko potrafią. Nie rozumiem tego wymagania, żeby ci biedni radni mieli oddawać swoje diety oddawać na rzecz szpitala, przecież ich diety są i tak nieadekwatne do do ich pracy społecznej.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x