Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Na wnuczka, na koronawirusa, na szczepionkę


fot. ilustracyjne Pixabay


Policja przestrzega przed oszustami. Panująca epidemia korona wirusa wcale nie sprawiła, że zaprzestali swojej działalności. Tylko wczoraj płońscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia  dotyczące usiłowań oszustw na tzw. „wnuczka”, na szkodę osób starszych. Na szczęście seniorki były czujne i nie dały się oszukać.

W czwartek, 2 kwietnia około godz. 13:00 do 81-letniej mieszkanki Płońska na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podała się za wnuczkę seniorki. Płacząc oświadczyła, że potrąciła pieszego i musi zapłacić 70 tys. zł., aby uniknąć kary.  Po konkretnym pytaniu starszej Pani „w jakiej walucie”, jej rozmówczyni zmieszała się i przekazała telefon mężczyźnie. On również próbował nakłonić 81-latkę do przekazania pieniędzy. Seniorka jasno określiła, że nie posiada gotówki, a z uwagi na panującą sytuację nie zamierza wychodzić z domu do banku. Oszuści szybko się rozłączyli i nie próbowali dzwonić ponownie.

Po godz. 16:00 podobny telefon odebrała 88-letnia płońszczanka. Do tej seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Przekonywał kobietę, że dla jej wnuczki, która ma problemy potrzebne są pieniądze. Czujna seniorka, oświadczyła, że nie przekaże żadnych pieniędzy i szybko zakończyła rozmowę. Oszuści więcej do niej nie dzwonili.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza seniorów – zachowajmy ostrożność, jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się np. za policjanta, krewnego i chce od nas w jakiejkolwiek formie pieniądze.
Pamiętajmy, że Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie i nigdy nie żąda przekazania pieniędzy lub cennych rzeczy. Jeśli otrzymamy tego typu telefon od kogoś podającego się za członka rodziny warto zadzwonić do wnuczka lub krewnego, żeby potwierdzić informację.
Odbierając telefon z prośbą o pieniądze nigdy nie mów ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Policjanci przestrzegają też przed oszustami, którzy podają się za pracowników służb medyczny czy sanitarnych i przebrani w kombinezony, okulary ochronne oraz maseczki proponują przypadkowym osobom dezynfekcję ich mieszkań. W takich przypadkach konieczny jest telefon do pracowników sanepidu czy instytucji, na którą powołują się takie osoby. Absolutnie nie należy ich wpuszczać do mieszkania pod żadnym pretekstem.  

Uważajmy również na przestępców internetowych, którzy piszą do ludzi wiadomość dot. zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi czy też informują o przejęciu pieniędzy zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajowych NBP”. W wiadomościach zawarte są linki, dające oszustom możliwość  wyłudzenia loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych do dokonywania przelewów.

źródło: KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Suzi
Suzi
4 lata temu

Ja ze swej strony ostrzegam przed wysyłaniem towaru z olx przed wpłynięciem zapłaty za niego.
Dodam, że do tej pory nie miałam tak dziwnych przypadków i nie zdarzało mi się, że ktoś nie zapłacił. Byłam również ufna i zdarzało mi się coś wysłać zanim wpłynęły pieniądze na moje konto.
W dobie koronawirusa miałam już 2 przypadki, że ktoś coś kupił, podał adres do wysyłki, napisał, że pieniądze już wyszły z banku… ale pieniądze nigdy na moje konto bankowe nie wpłynęły.
Dwa przypadki sprzedaży od początku marca i w tym 2 chyba oszustwa, które niestety nie doszły do skutku.
Aha, te osoby niby miały konto na olx, ale nie miały nic do sprzedaży…
W związku z powyższym, myślę, że wzrosła na olx liczba oszustw.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x