Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jeśli sprawa nie będzie nagłośniona, to będzie tak też w innych przypadkach


Na prośbę czytelniczki opisujemy jej historię rodzinną, z nadzieją, że być może zmieni to nieco obowiązujące procedury. W tym przypadku samo zetknięcie się z koronawirusem nie skończyło się zachorowaniem, ale wywołało konsekwencje dla innej, bardzo poważnie chorej osoby.


Chciała bym żebyście Państwo o tym napisali. Jestem siostrą człowieka, który miał wyjazd do Hiszpanii na szkolne praktyki 28 lutego, gdzie zaczęła się już wszędzie ta straszna epidemia. Brat wyjechał po 2 tygodniach, gdy zaczęto zamykać tam miasto i młodzież bała się że nie wrócą do domu. Wracali sami na kilka grup. Przez ten cały okres, jeździłam po sanepidach załatwiając mu jakieś miejsce i izolatkę na te 2 tygodnie kwarantanny, gdyż w domu przebywa nasza mama, która choruje na nowotwór i jest w trakcie chemioterapii oczekując na operację tak zaczyna się ta historia.

Jak się okazało, wracająca z praktyk młodzież jednej z ciechanowskich szkół, nie została objęta kwarantanną grupową, ale każdy uczeń postępował według zaleceń swojego sanepidu. Tak było też w przypadku brata czytelniczki. Rodzina naświetliła swoją sytuację. Poinformowała mławski sanepid, że w mieszkaniu przebywa matka, poważnie chora na chorobę nowotworową, że jest w trakcie chemioterapii, czeka na operacje i ma bardzo osłabiony organizm. Mławski sanepid podjął próbę znalezienia lokalu na kwarantannę na terenie gminy Strzegowo, gdzie rodzina zamieszkuje. Nie pomogły tu jednak rozmowy z wójtem, takiego lokum nie udało się znaleźć. Rodzina musiała poradzić sobie sama.

Uzyskaliśmy pomoc od osób obcych, gdzie przyjęli mojego brata i u nich przesiedział okres kwarantanny – pisze czytelniczka.

Podczas tej kwarantanny nie ujawniły się żadne symptomy zarażenia koronawirusem. Jednak medyczne procedury były bezwzględne, bo przecież można chorobę przechodzić bezobjawowo. Gdy matka czytelniczki próbowała dostać się do lekarza onkologa padło pytanie, czy stykała się z kimś na kwarantannie. Gdy dowiedzieli się, że syn jest objęty kwarantanną i nie miał wykonanego testu, wizyta została przełożona o kolejne dwa tygodnie. Teraz rodzina obawia się, że odłożona zostanie operacja.

Na koniec kwarantanny staraliśmy się o wykonanie testu brata, nie że względu na niego, tylko na mamę, gdzie wiemy, że jeśli w domu jest choroba nowotworowa, to może wydarzyć się dużo. Dzwoniłam do sanepidu do Mławy, stwierdzono, że nie zrobi mu nikt testu, bo on na pewno jest zdrowy… Lekarz onkolog do którego chodzi mama stwierdził że test powinien w takim wypadku być zrobiony. Nikt nam w niczym nie pomógł, zostawili nas. Mówią dużo, nie robią nic, zupełnie nic. Brat wrócił do domu i żyjemy pod presją gdzie mamy nadzieje ze jest zdrowy. Ale jeśli sprawa nie będzie nagłośniona, to będzie tak też w innych przypadkach. To co, ludzie na raka mają umierać bo taki sanepid nie chce pomóc? To gdzie mamy zgłaszać takie rzeczy, do ministerstwa? – pisze z rozżalona czytelniczka.

Czy można było bardziej pomóc w tej sprawie? Takie pytanie postawiliśmy wójtowi gminy Strzegowo oraz dyrektor PSSE w Mławie.

Z informacją o tej rodzinie dzwoniła do mnie dyrektor sanepidu Ewa Sztuba. Rodzina do mnie bezpośrednio się nie zwracała. Epidemia to sytuacja nadzwyczajna, gdybyśmy mieli takie lokale, to byśmy pomogli. Z sanepidu otrzymałem informację, że wraca tu chłopiec i tylko tyle – mówi wójt Wiesław Zalewski.

Bardzo emocjonalnie opisuje tę sprawę dyrektor PSSE w Mławie Ewa Sztuba.

Zrobiliśmy tu wszystko co było możliwe,  zrobiliśmy więcej niż musieliśmy, choć może to nie było dla nich dużo. Próbowaliśmy, ale nie było możliwości załatwić mieszkania, choć znaliśmy sytuacje rodzinną i łzy nam się w oczach kręciły. Tu wójt powiedział, że nie ma mieszkania i umył ręce. Szukaliśmy też miejsca w internacie w Ciechanowie, ale bezskutecznie. Po tym przypadku rozmawiałam ze starostą, burmistrzem i wszystkimi wójtami, aby się przygotować na kwarantannę. Teraz się już wyjaśniło troszeczkę. Są wyznaczone miejsca na kwarantannę przez wojewodę, który teraz po telefonie ode mnie bądź samego zainteresowanego, sam kieruje do danego miejsca kwarantanny, ale niekoniecznie w miejscu zamieszkania, ale w zapełnianym sukcesywnie obiekcie.

Wcześniej uczeń był na kwarantannie nie z decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego, ale przepisów ustawowych. Nawet gdybym go wysłała do szpitala zakaźnego, nikt by mu nie pobrał wymazu, by zrobić test, bo nie był przypadkiem z kontaktu z zarażonym  – wyjaśnia dyrektor  Sztuba.

Po tych wyjaśnieniach wypada mieć tylko nadzieję, że perypetie zdrowotne w rodzinie czytelniczki zakończą się szczęśliwie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
35 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ire
Ire
2 lata temu

Właśnie jak po kasę to za granicę a jak trwoga to powroty do kraju i żale

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Ire

Komentarz nie na temat.
Szkolne praktyki to nie praca.
Ludzie was całkiem pogięło? Czemu jesteście tacy wredni?
Czy nie widzicie naprawdę tego, że ta pandemia staje się zalążkiem skłócania społeczeństwa, że stajecie się coraz bardziej wrodzy wobec siebie?
Skłóconym narodem łatwiej się kieruje.
Polacy na ogół w nieszczęściu potrafili się zjednoczyć, a tu niestety stają się wobec siebie coraz bardziej wrodzy.
Zastanówcie się nad sobą, bo komuś właśnie o to chodzi, żeby całą ludzkość skłócić o odwrócić uwagę od czegoś znacznie ważniejszego i dużo gorszego.

Tomek
Tomek
2 lata temu
Reply to  Ire

Jak czytam to co napisałeś ‚Ire’ to wiesz co żałuję że jestem Polakiem. Potrafisz czytać? Bo wynika z tego komentarza, że nie. Ale chciałbym żebyś miał kiedyś w życiu taka sama sytuację jak państwo na górze tego ci życzę z całego serca niewdzięczny człowieku.

Pioter
Pioter
2 lata temu

Tak tylko narzekamy, ludzie róbcie wszystko z głową i wyłączcie egoizm, skoro wyjeżdżamy to normalne żeby izolować się i nie szukać pomocy w instytucjach. Takiej cholerny jeszcze nie przeżyliśmy, wszyscy się tego uczą, a my lekceważymy większość zaleceń wszystko kometujemy i wyśmiewamy działania władz. Kto kazał wam wyjeżdżać do pracy za granicą? Teraz kiedy przyjeżdżacie z dziadostwem żądacie pomocy tam gdzie przebywaliście i zarabieliście idźcie do władz i żądajcie. Taka ta POLSKA straszna!

M_J
M_J
2 lata temu
Reply to  Pioter

Zanim coś skomentujesz, przeczytaj artykuł. A potem przeczytaj jeszcze raz,ze zrozumieniem.

Celina
Celina
2 lata temu
Reply to  Pioter

Kto tu mówi o pracy „Pioter” jak czytam to widze ze ludzie tacy jak ty nie potrafiączytaz ze zrozumieniem.. Ale gadac potrafisz duzo.. Szkoda ze nie na temat
Pozdrawiam.

Next
Next
2 lata temu

Kochani co z MŁAWA gdzie samorządy czy nie wiem kto może Burmistrz przygotowali miejsce na kwatantanne.Pytanie gdzie organizacja lokalna gdzie te maseczki w skrzynkach.Osób na kwarantannie przybywa.Tirowcy zjezdzajacy do miasta chodzą i nic.

Mieszkaniec Mlawy
Mieszkaniec Mlawy
2 lata temu
Reply to  Next

Maseczki są w Mławie do kupienia. Popytaj w punktach krawieckich . Wierz mi, ze sa. Chyba, że czekasz aż pod nos Ci podstawia. Trochę inwencji i parę groszy i masz. Wszystko, wszyscy musza dawac? Trochę pomyslunku. Wróciłeś z trasy i nie ma? Kup.

tak_sobie_czytam
tak_sobie_czytam
2 lata temu

Sporo komentarzy… a nikt nie pochwalił ludzi, którzy wyciągnęli pomocną dłoń i udzielili chłopakowi schronienia na czas kwarantanny 🙂 Dobrze, że ludzie o dobrym sercu są wśród nas. Gratuluje postawy!

Anonim
Anonim
2 lata temu

By obyło się bez tej całej afery, jakby młody człowiek skontaktował się z lekarzem rodzinnym, który ma możliwość wydać zalecenie na zrobienia testu na Covid-19. Myśle, ze Nawet teraz może to zrobić na wszelki wypadek.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Anonim

Dodam ze raczej lekarz rodzinny zna już ten przypadek- chodzi mi o Mamę chłopca

syla
syla
2 lata temu

Wójt czemu nie pomógł?

Ktoś
Ktoś
2 lata temu
Reply to  syla

Bo ma gdzieś ludzi martwi się tylko i wyłącznie o siebie. Po co on ma pomagać skoro może zrobić to ktoś inny…

karol
karol
2 lata temu

do mławianki-sztyd głupoty który wypisujesz,czemu z……. nie pomagasz ludziom w szpitalu,wszystko krytykujesz ,pokarz wkład który zrobiłaś wszystko ci żle w tym kraju i tym mieście,wiem że w Mławie nie ma sex sklepów to też kaczorek winien,

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  karol

Przepraszam, możesz jaśniej pisać, bo trudno cię zrozumieć. Ponadto zanim zaczniesz pisać następny komentarz nie wiadomo o czym, to może najpierw zafunduj sobie słownik ortograficzny.
Sex to się uprawia w domu, a nie w sklepie.

ktoś
ktoś
2 lata temu

Chwila, moment… chłopak wyjechał na praktyki 28 lutego 2020r. wiedząc co tam się dzieje? Wiedząc, że matka chora…? To chyba nie rozumiem pretensji do sanepidu…

bigos
bigos
2 lata temu
Reply to  ktoś

Szkopuł w tym, że w tamtym okresie jeszcze państwo nie zabraniało wyjazdów na praktyki szkolne, wymiany, erazmusy itd. a rezygnacja mogła się wiązać np. z dotkliwą karą finansową. Może i w tym przypadku tak własnie było?

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  bigos

Trzeba wiadomości oglądać czaazami a nie udawać ze nic sie nie dzieje

Mlawiak stary
Mlawiak stary
2 lata temu
Reply to  bigos

Szkopuł w tym, że każdy tylko czeka na nakazy/ zakazy. Zero samodzielnego myślenia.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  ktoś

Chciał zrezygnować to straszono ich w szkole wysoka karą w wysokości 12tys. Nie znasz tematu nie wypowiadaj się człowieku. Jeśli ciebie stać mogłeś taka karę płacić. To on walczył o to aby grupa nie pojechała.

A. B
A. B
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

No i przegrał….

Ktoś
Ktoś
2 lata temu
Reply to  ktoś

On walczył o to żeby do tego wyjazdu nie doszło.. Niestety grupę straszona wysokimi karami o wysokości 12 tys.. Nie wiesz człowieku nie pisz! A zapisany na praktyki był bardzo dawno temu nikt nie myślał że wyjdzie taka choroba.

TO==JA
TO==JA
2 lata temu
Reply to  ktoś

ktoś—JAK MOŻESZ TO SPRÓBUJ, przeczytać tą prośbę siostry jeszcze raz i może wtedy coś z tego zrozumiesz; bo to nie jest wina ucznia, raczej jest to wina szkoły która nie potrafiła zrezygnować w porę z tych praktyk, a mławski sanepid, działa tak jak 30 lat temu, tam nic się nie zmieniło, a PANI SZTUBA DZIAŁA WEDŁUG STARYCH ZASAD.

A. B
A. B
2 lata temu
Reply to  TO==JA

Piszcie do TVN albo gdzieś indziej…. Nagłaśniajmy takie sprawy gdzie tylko można…. Jak bedziemy cicho siedzieć to skonczymy jak Włosi…. Muszą nam pomóc….

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  ktoś

O i tu sie zgadzam…. Nieodpowieezialni ludzie wyjeżdżali wtedy a teraz wszyscy tacy pokrzywdzeni…. A my tu na miejscu najbardziej pokrzywdzeni…. Brawo dla tych odpowiedzialnych rodziców ktorzy wysyłali dzieci na wakacje wtedy…. A teraz nasze dzieci boha się same wyjść z psem…

Odpowiedzialny
Odpowiedzialny
2 lata temu

Szanowni Państwo bezpodstawnie nie krytykujcie pracowników Sanepidu. Oni teraz bardzo ciężko pracują. Pozdrawiam wszystkich którzy narażają się na zdrowie służąc innym.

Lola
Lola
2 lata temu
Reply to  Odpowiedzialny

Taaa, tak bardzo ciężko że o nowych przypadkach podejrzenia i hospitalizacji w Ciechanowie z naszego powiatu dowiadujemy się z Ciechanów inaczej o godz 11:30 a w mławskim raporcie o 13:00 jakoś skromnie z informacjami.

Brcgdht
Brcgdht
2 lata temu

Pani Sztuba zawsze dużo mówi a mało robi zresztą jak cały sanepid. Ludzie przyzwyczajeni do nic do robienia. Sytuacja ich przerosła jak wszystkich ale trzeba pomagać. Testy należy robić, dlaczego nie ? Nikt na spojrzenie nie jest w stanie określić stan zdrowia.

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Brcgdht

Takie mają wytyczne, a wytyczne daje rząd.

Mlawianka
Mlawianka
2 lata temu
Reply to  Brcgdht

Osobiście czytałam wystąpienie dyr. Sanepidu w Mławie. Mówiła o procedurach,,których chyba nie znała. Samo wystąpienie mówiło o braku kometencji iznaczenia pojęć.

PPIS
PPIS
2 lata temu
Reply to  Mlawianka

Zapraszam do dyskusji i wowczas wyjasnimy wiele kwestii. Pozdraeiam Sztuba

mławianka
mławianka
2 lata temu

Rodzina czytelniczki miała naprawdę szczęście, że chłopiec nie trafił do żadnego wyznaczonego miejsca na kwarantannę, bo takich miejscach panują warunki karygodne. Czytałam relację kobiety, która się na ten temat wypowiadała:
kilkuosobowe pokoje, często bez oddzielnych łazienek, czyli jeśli nie jest się zarażonym istnieje duża możliwość zarażenia się koronawirusem w ciągu tej 2-tygodniowej kwarantanny.
Być może trzeba trzeba było płacić za ten pokój u obcych ludzi, ale przynajmniej chłopiec był sam i w bardziej sterylnych warunkach.
Testy… testów w Polsce jest niewystarczająca ilość, laboratoria mają małą przepustowość, Brak słów na to wszystko.
To jest po prostu niewydolne państwo.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  mławianka

To teraz druga osoba ma nie leczyć się nie żyć? Bo nie można wykonać jednego testu? A jeśli zaraził by rodzinę musieli by wykonać całej rodzinie co to za procedury

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Czy ja coś na ten temat pisałam? – chyba nie.
Oczywiście, że w tak szczególnych przypadkach powinien być wykonany test po 2 tygodniach kwarantanny. Jeśli stosuje się wobec kogoś kwarantanne, to po jej zakończeniu każda taka osoba winna mieć wykonany test. Tylko niestety rzeczywistość jest taka, że tych testów jest niewystarczająca ilość, a laboratoria mają za małą moc przerobową.

Klaudia P.
Klaudia P.
2 lata temu

Straszne jest to co obecnie się w naszym kraju dzieje, jeśli nie będziemy otrzymywać pomocy i nie będziemy stosować się do zaleceń to nigdy nie pokonamy tego wirusa.

35
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x