Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy przestrzegamy bezpiecznej odległości i zakazu zgromadzeń? Jest kilkanaście wniosków o ukaranie


Od 1 kwietnia obowiązują nowe, dużo bardziej rygorystyczne przepisy związane z epidemią koronawirusa. Wśród różnych ograniczeń są też te, zakazujące przemieszczania się i gromadzenia w miejscach publicznych. Wszystko to po to, aby bez naprawdę ważnego powodu nie wychodzić z domu i nie tworzyć potencjalnych okazji do przenoszenia wirusa.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


A jak to wygląda na naszym podwórku? Jeszcze trochę za wcześnie, by ocenić przestrzeganie ograniczenia do poruszania się co najwyżej dwuosobowego. Wcześniej jednak zalecenia, aby się nie gromadzić traktowane były różnie. Na ulicach nie należał do rzadkości widok osób idących w grupkach i to zarówno naszych mieszkańców jak i przybyłych do pracy zza granicy. Miniony weekend, a zwłaszcza pogodna sobota sprawiła, że sporo osób zdecydowało się odpocząć nawet grupowo nad zalewem.

Zapewne i dziś, patrole policji nie wychwycą wszystkich przypadków naruszania obowiązujących zasad. Policja jednak reaguje na zgłoszenia, choć w pierwszej kolejności poucza.

Funkcjonariusze pełniący służbę na terenie powiatu w swoich zadaniach mają reagowanie na wszelkiego rodzaju zgromadzenia osób tj. nie przestrzeganie przepisów wynikających z art. 54 kodeksu wykroczeń, który daje możliwość ukarania grzywną takich osób w kwocie do 500 zł. Do chwili obecnej (stan na 31 marca 2020 – red.) takie postępowanie zostało wdrożone w kilkunastu przypadkach – poinformowała KPP w Mławie.

Warto tu przypomnieć, że policjanci sprawdzają też przestrzeganie kwarantanny. Jak dotąd jednak nie było przypadku zastosowania postępowania mandatowego względem osób jej nie przestrzegających.

Policja nadal apeluje, zwłaszcza do rodziców, aby sprawowali opiekę nad dziećmi i zalecali do zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami oraz przebywania w miejscach publicznych.

 – W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich oraz w sytuacji jaka panuje w naszym kraju  zaleca się aby Wasze pociechy zostały w domach. Tylko mądre i rozsądne sprawowanie opieki w tym trudnym dla nas wszystkich czasie może pomóc uchronić nas przed koronawirusem.

Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, uczcie się z nimi i bawcie w swoich domach- miejscach dla nas najbardziej bezpiecznych.

Apelujemy do Was kochani rodzice  aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami oraz unikanie miejsc publicznych – czytamy w policyjnym komunikacie.

W mediach społecznościowych daje się zauważyć mocne artykułowanie kierowane do służb mundurowych o bezwzględne egzekwowanie obowiązujących przepisów. Takie głosy napływają też do redakcji. „Epidemia trwa a jak się zachowują w Mławie przybysze za wschodniej granicy? Gdzie są te patrole policji, WOT i straży miejskiej?” – napisał jeden z czytelników.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek mlawapkpws
Jarek mlawapkpws
1 rok temu

Te maseczki po paru minutach robia się wilgotne i ciepłe, to idealnie przyciąga wirusa i pozwala mu przetrwać. A przepisy mówiące że mąż za żona ma iść dwa metry po ulicy albo w autobusie siedzieć można obok siebie byle by połowa miejsc była wolna…… Czy wyście wszyscy powarjowali. Jak długo człowiek wytrzyma w zamknięciu? Przecież i tak do skupisk ludzkich typu sklep apteka trzeba chodzić. Angela powiedziała prawdę – 60 procent do70 zachoruje wytworzy odporność i epidemia zniknie. Inaczej za rok będzie szczepionka i trzeba na nią czekać nie wychodząc z domu, co i tak nic nie da. Myślę że ten cyrk po wyborach się skończy bo to idealny temat zastępczy.

Hew
Hew
1 rok temu

O maseczkach to tylko słyszałem a na oczy do tej pory nie widziałem. Dodam że mieszkam blisko Urzędu miasta. Pewnie będzie tak samo jak z płynem do dezynfekcji na stacji paliw.

Joanna
Joanna
1 rok temu

Maseczki, podobno roznoszą po Mławie o poniedziałku. Ktoś- coś ? Dotarły ,czy zaginęły po drodze ?

Jan
Jan
1 rok temu

Epidemiolodzy mówią że jeśli osoba chora ma załorzoną maseczke to nie zaraża innych. Więc pytam dlaczego nie ma obowiązku noszenia maseczek dla wszystkich. Dlatego że nasz wspaniały rząd nie przygotował się na tako sytuacje i maseczek i innej odzieży ochronnej po prostu brakuje. Lepiej uwiezić ludzi w domach co zresztą eksperci prawa oceniają jako niezgodne z konstytucją.

every
every
1 rok temu
Reply to  Jan

Nie ma rękawiczek jednorazowych nitrylowych, nie ma maseczek, nic nie ma. Najlepiej jest obłożyć Polaków zakazami, nakazami trzymać krótko za uzdę. To państwo to jest państwo łamania prawa, to rządy autorytarne.
Jakby ktoś nie wiedział o co chodzi:
„Autorytaryzm – ustrój polityczny, w którym władza jest skupiona w rękach przywódcy i jego najbliższego środowiska. Decyzje podejmowane przez przywódcę autorytarnego zatwierdzane są przez podporządkowany mu parlament. W systemie ważną rolę sprawuje cenzura, policja polityczna i wojsko, które są narzędziami do tłumienia przejawów działalności opozycyjnej i niezadowolenia społecznego”

Hanka
Hanka
1 rok temu

Tak , seniorzy ! Twierdzą , że dużo przeżyli i żaden młokos im uwagi zwracać ni będzie. Na dodatek z higieną ( pod marketem ) było tak; starszy pan, po wyjściu zdjął jednorazowe rękawiczki , wytrzepał – i schował do kieszeni spodni. Długo tak jeszcze może być… (

Ola
Ola
1 rok temu

Nie bronię Policji ale mówienie że w tej chwili Policja nie patroluje ulic jest nieprawdą. Naprawdę bardzo często widać przejeżdzające samochody Policji i Straży miejskiej. Oczywiście wszędzie być nie mogą i może się zdarzyć że młodzi gdzieś się ukryją. Uważam że te zaostrzenie jest zbyt surowe i pojedynczą osoby przed 18 rokiem życia również powinny móc wyjść na chwilę przewietrzyć się na powietrzu. W tej chwili pies jest lepiej traktowany bo pies może wyjść a młodzież nie. Pojedyncze spacery jak najbardziej tak tylko Policja powinna pilnować aby ludzie nie gromadzili się w większych grupach.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Zakaz zgromadzeń ?
Wystarczy wieczorem przejechać się po mieście by zobaczyć jak młodzież w grupki więcej niż 2 osoby stoją pod sklepami bądź w ciemnych alejkach.
Policji nie widziałem by jeździła..
A może warto poprosić takich młodych „podpiera**ielic”?
Czemu rodzice mają płacić jak delikwent ma powyżej 15 lat? Niech ma prace społeczne to nauczy się czegoś a nie karać rodziców.

Zazula
Zazula
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Bo to rodzic delikwenta wychowal i czegos go nauczyl lub nie nauczyl.

NadOjciec Tadeusz
NadOjciec Tadeusz
1 rok temu

Przede wszystkim trzeba się zająć dwoma grupami łamiącymi zakaz:
1. Młodzież – jak rodzic jeden z drugim zapłaci po 30 000 zł to sobie przypomni, że ma dzieci i trzeba się nimi opiekować,
2. Seniorzy – tłoczenie się w kolejkach, przepychanki do sklepów, udawanie, iż nakaz noszenia rękawiczek ichnie dotyczy.
Policja – do dzieła!

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x