Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rząd wprowadza ograniczenia. Rękawiczki w sklepach, niepełnoletni na ulicy tylko z dorosłym


fot. KPRM

Będą nowe rygory sanitarne – zapowiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. Decyzja o zestawie kolejnych regulacji związanych z ograniczeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa zapadła podczas wtorkowego Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przez najbliższe dwa tygodnie mamy jeszcze ograniczyć aktywność w przemieszczaniu się i kontaktach osobistych.

W wyniku obserwacji i analiz podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące obostrzeń w zakresie:

– odległość  2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem rodzin z dziećmi do 13 roku życia oraz niepełnosprawni z opiekunami,

– osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać  w przestrzeni publicznej osobą dorosłą

– zamykamy place, parki, plaże, bulwary itp.

– zamykamy  wypożyczalnie rowerów

– zamknięte będą zakłady kosmetyczne, fryzjerskie i tatuaże,

– przy kasie mogą być max 3 osoby

– w urzędach pocztowych 2 osoby na jedno okienko

– na bazarach, targowiskach, 3 osoby do jednego stoiska

– obowiązek zakładania rękawiczek przed sklepami (od 2 kwietnia)

– w weekendy zamknięte będą wszystkie sklepy budowlane

– sklepy spożywcze, drogerie, apteki w godzinach  10 – 12  tylko dla osób powyżej 65 roku życia, w pozostałych godzinach bez względu na wiek

– w zakładach pracy muszą być zapewnione rygory sanitarne

– zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe (nie dotyczy osób w delegacji),

–  wprowadzona została rozszerzona zasada kwarantanny (albo izolacja całkowita na 2 tygodnie albo wszyscy domownicy poddani zostają kwarantannie)

– na czas pandemii odwołujemy wszelkie zabiegi rehabilitacyjne nie ratujące życia

Nowe przepisy wchodzą w życie dziś o północy i będą obowiązywać  przez 2 tygodnie z możliwością przedłużenia. Egzekwować je będzie przede wszystkim Policja, ale także wojsko.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

11
KOMENTARZE

avatar
1500
Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Należy zwiększyć reżim sanitarny a Carrefour obowiązek brania wózków wprowadza, płyn dezenfekujący o zapachu kwiatków zero w nim alkoholu. Pani na pytanie jak często odkażają wózki odpowiada raz w tygodniu.Ludzie muszą sami zdecydować czy wstro tam robić zakupy, przecież bezpieczniej zakupy wkładać do swojego kosza i tych sklepowych nie dotykać.

Kim
Gość
Kim

Przepraszam już na tą chwilę w Mławie nie ma gdzie kupić rękawiczek a jak można to cena zwala z nóg

Greta
Gość
Greta

Jeśli chodzi o higienę,to każdy sam powinien o nią dbać.W sklepach ekspedientki cały dzień w jednych rękawiczkach,podaja towar wszystkim klientom.Platnosc karta czesc ludzi wbija pin jeden po drugim,nie ma dezynfekcji terminala.Duzo kart ma pin.Duzo jeszcze można wymieniać.

NadOjciec Tadeusz
Gość
NadOjciec Tadeusz

Czy do mławskich seniorów dotrze wreszcie, że muszą przestać przepychać się w kolejkach i włazić do sklepów pomimo ograniczeń?

Sara
Gość
Sara

Zakaz wyborów,zgromadzen w sejmie i senacie.Rzadz powinien wprowadzić stan wyjątkowy dopiero wtedy legalnie może wprowadzać zakazy.A do tego granicę pozamykane a codziennie wielkie samoloty mnóstwo Polakow ściąga,szok. Czyż dla bezpieczeństwa innych nie mogą tam przeczekać epidemii.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

nie mogą. Ponieważ jeśli zachorują nie mają dostępu do pomocy medycznej z uwagi na barierę językową lub niepłacenie składek zdrowotnych. Wiec panikują i wracają.

srs
Gość
srs

” w zakładach pracy muszą być zapewnione rygory sanitarne ” tzn…ile osób na metr kwadratowy .czy jak ktoś siedzi biurko ,w biurko . Czy maseczki 8h. Itd. więcej szczegółów by się przydało.

Konsumentka
Gość
Konsumentka

Bezwzględny obowiązek noszenia maseczek i rękawiczek- wszędzie. Ludzie mają luzacki stosunek do sytuacji w szczególności młodzież. Nie masz? Uszyj sobie w rekach, żadna filozofia.

Ok_boomer
Gość
Ok_boomer

Gdybym miał wskazać najmniej higieniczną grupę wiekową, z pewnością byliby to ludzie z przedziału 50-80.
W sklepach nieustannie macają pieczywo gołymi rękami. W kolejkach stają tak blisko, że można poczuć ich oddech na szyi.
W zatłoczonej komunikacji miejskiej kaszlą i kichają bez zasłaniania twarzy, a o myciu rąk to już dawno zapomnieli.
Ci sami ludzie teraz wymagają od innych, żeby wykąpali się w lizolu zanim ośmielą się wystawić nos za drzwi. Śmiechu warte.

Pięćdziesięciolatek
Gość
Pięćdziesięciolatek

Spójrz na siebie !!!

jeszcze 40tka
Gość
jeszcze 40tka

… i jeszcze krzyczą na innych