Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Trzynastki dla emerytów już w kwietniu. Również dla tych na kwarantannie


W kwietniu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że wszystkie świadczenia dotrą na czas.


„Renty i emerytury będą wypłacane terminowo. Dotyczy to także dodatkowego świadczenia, czyli tzw. trzynastek. Emeryci i renciści nie mają się czego obawiać. Trzynastki będą przyznawane z urzędu, nie trzeba więc składać wniosków” – zaznacza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężnerazem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień. Trafi ono do ok. 9 mln osób. Płocki oddział, obsługujący klientów w północnej części województwa mazowieckiego, przekaże je ponad 180 tys. osób. Z kolei radomski oddział wypłaci w południowej części regionu ok. 130 tys. trzynastek, a siedlecki (wschodnia część) – ponad 99,5 tys.Co ważne, dodatek ten nie podlega zajęciom komorniczym.

Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca br. będą mieć prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać.

Ile wynosi i jak dostać świadczenie?

Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie do wypłaty 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Trzynastka dla osób na kwarantannie

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek zapewnia, że pocztowcy doręczą wszystkie emerytury na czas. „Poczta Polska wprowadza szczególne procedury w przypadku wypłat rent i emerytur dla osób objętych kwarantanną. Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa” – podkreśla.

źródło: Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Studiujaca Wnuczka
Studiujaca Wnuczka
1 rok temu

Dobrze niech dostają ludzie pomoc od rządu za czasów Platformy podwyżka 20 zł i krzyczeli jakby to było …

Iga
Iga
1 rok temu

Mamy ciężko sytuacje w kraju, prywatne osoby przekazują pieniądze na zakup sprzętów medycznych, środków ochrony do szpitali a państwo jakby nigdy nic rozdaje pieniądze, które mogą uratować życie ludziom. Wszystko tylko by Dziadek i babcia poszli na wybory a później umierali w swoim domu od koronowirusa, bo wyborów przecież nie przełożą.

Mlawianka DO IGI
Mlawianka DO IGI
1 rok temu
Reply to  Iga

DO IGI ja jestem młoda żadnych pieniążków NIE dostaję i także będę głosowała na PIS.Skąd to proste płytkie i co najgorsze agresywne i zawistne myslenie.Rzad sibie super daje rade i nie przedsiębiorca pomaga a jesli pomaga to napewno nie zieje zawiscia jak TY!! A RZĄD POMAGA PRZEDSIĘBIORCY.zawiść zachowaj w swoich ścianach.

Anonim
Anonim
1 rok temu

Rząd zaspał i to przynajmniej ze 2 miesiące. Patrzyłem na TVP same sukcesy jak sobie nasz niby rząd radzi najlepiej w Europie. A ja się pytam to po co my na dole zwykli ludzie robimy składki na maseczki, rękawiczki, respiratory itp. Gdzie nasze składki na ubezpieczanie zdrowotnie, poszły na nagrody dla rządu, czy na wyjazd na narty Anżeja i Szumowskiego, na propagandę sukcesu TVP. A gdzie związkowiec Duda, który powinie walczyć o zabezpieczenie zdrowia i życia tych co ratują nas Polaków.

Mlawianka
Mlawianka
1 rok temu
Reply to  Anonim

DO ANONIM jeśli Rząd Polski zaspał to co z WLOCHAMI BĄDŹ HISZPANIA NIE ZASPALA TYLKO PRZESPALA ojej po wpisach widać Ciemny N…

Mlawianka
Mlawianka
1 rok temu
Reply to  Anonim

DO ANONIM nasze składki łatają zle 8 letnie rzady PO

Anonim
Anonim
1 rok temu

13 pseudo emeryturę raczej to zasiłek oczywiście wezmę ale i tak na Anżeja nie zagłosuje. Anżej to taka marionetka kaczora co do zabawy dostał długopis.

Mlawianka
Mlawianka
1 rok temu
Reply to  Anonim

DO ANONIM Anonim mniej honor nie bierz zasiłku przeznacz na epidemie.Masz dużą emeryturę to po co się łaszczysz.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Mlawianka

Ja mam honor w przeciwieństwie do władz pisowskich , którzy chapią kasę pełnymi garściami, a ty przeznacz te +500 na ten szczytny cel i będzie okej.

Mlawianka
Mlawianka
1 rok temu
Reply to  Anonim

Kasę chlapalo PO i tylko DLA SIEBIE.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Mlawianka

A gdzie zdjęcie kryształowego ze złotem. Co sam kryształ zostal a złoto ukradli. Teraz juz 5 lat niemoty rządzą i co nieroby za darmo kasę dostają a co poniektórzy to jeszcze jak Mławianka to ich bronią. Tamte lata minęły jak było PO SLD. Teraz mówimy o obecnych niedojdach co rozdają kase z mojej kieszeni.

mimi
mimi
1 rok temu

załozyłem se konto bankowe i niestety nadal Poczta Polska otrzymuje zapłatę gdzieś w tle pod stołem za dostarczanie mi emerytury na którą pracowałem 40 lat… jako urzędnik państwowy by było śmieszniej… w tym tylko celu aby opłaty dla Poczty Polskiej z mej emerytury bez żadnej łaski odzyskać… a płacę za posiadanie konta bankowego teraz jako dodatkowe obciązenie i tak mnie złodzieje załatwiły dając mi dodatkową 13stkę aby po bokach kraść mi nadal bezkarnie pod różną postacią ukrytych kosztów stałych i moze wirus wreście ten świat uporzadkuje skutecznie

DO mimi
DO mimi
1 rok temu
Reply to  mimi

DO mimi to oszczerstwa pomówienia i zbedna agresja.Aż strach się bać co byłoby gdyby rządziło PO strach.Nikt nikogo nie okrada.Zawsze z 13 emerytury jeśli ustalenia nie pasują można honorowo zrezygnować.Życzę zdrowia i módlmy się o naród.Bo właśnie takie wpisy pokazują te nienawiść.

mimi
mimi
1 rok temu
Reply to  DO mimi

próbowałem od ZUS uzyskać odpowiedź dlaczego wobec mej rezygnacji z usługi Poczty Polskiej bezpośrednia wpłata mej emerytury nie jest zwiększona o zapłatę dla Poczty Polskiej która już nie dostarcza mi listonosz pieniędzy a od teraz ponoszę koszt posiadania konta bankowego – ZUS nie raczył mi odpowiedzieć – stąd wyszło iż pod stołem jest zapłata dla Poczty Polskiej jako narodowego przewoźnika który otrzymuje nadal zapłatę pomimo DWÓCH milionów już posiadaczy kont bankowych na które ZUS przelewa renty i emerytury – czyta kaska dla Poczty Polskiej bez nakładu pracy i teraz TVP dostało 2-dwa miliardy PLN pomimo iż panujący król wogóle nie musi być wyborów i Sejm też pracuje już jedynie 3-czy dni w miesiaczu bez debat i konsensusów ustalone na Nowogrodzkiej ino majom zaklepać i widoczne som puste ławy posłów do których to telewidzów jedynie mówcy własciwie przemawiajom aby zaliczać dzień pracy otrzymując należną dniówkę … a na ten przykład PSL ma 0,1 procent poparcia więc śpewajom do sufitu

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x