Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

10 tysięcy maseczek ochronnych trafi do mieszkańców Mławy


fot. ilustracyjne


Są wielorazowe i mają być dostępne dla każdego mieszkańca Mławy za darmo. To efekt akcji #maseczkidlapolski, zainicjowanej przez dr Łukasza Grabarczyka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. W ramach akcji maseczki mające ochronne  trafią do mieszkańców Olsztyna, Mławy oraz Międzyrzeca Podlaskiego. Jak zapowiada urząd miasta, pierwsza partia ma dotrzeć do nas w przyszłym tygodniu.

Dlaczego akurat maseczki trafią do tych miejscowości? Dzieje się tak, gdyż ich sponsorami są Józef Wiśniewski i firma WIPASZ, która w tych miastach  ma zlokalizowane swoje fabryki.

Zapowiadane 10 tysięcy maseczek, to pierwsza partia. Na razie jeszcze nie wiadomo w jaki sposób będą rozdzielane wśród mieszkańców.

– Pracujemy nad koncepcją, jak w sposób bezpieczny rozprowadzić je wśród mieszkańców miasta. Wkrótce podamy szczegóły – zapowiada burmistrz Sławomir Kowalewski.

Burmistrz zachęca osoby, które mogą sobie na to pozwolić, aby wsparły akcję finansowo.

Na stronie maseczkidlapolski.pl czytamy:

„Razem możemy powstrzymać tego groźnego wirusa!

Działając wspólnie, pamiętając o dyscyplinie i potrzebie izolacji, dbając o higienę dłoni oraz używając środków ochrony osobistej możemy skutecznie wesprzeć służby medyczne w tej nierównej walce.

Każde z tych działań nie zapewni nam pełnej ochrony przed tym wirusem. Stosując się jednak do zaleceń służb sanitarnych i lekarzy, stosując środki ochrony osobistej możemy go jednak spowolnić, osaczyć, sprawić, że nasze służby medyczne i sanitarne będą mogły skutecznie koncentrować się na chorych.

Dlatego postanowiliśmy wesprzeć mieszkańców naszego kraju dostarczając maseczki na twarz. Chcemy ich dostarczyć minimum 20 milionów sztuk.

Do tego celu zebraliśmy grupę zaangażowanych ludzi i organizacji chętnych do pomocy w trudnym czasie epidemii koronawirusa, którzy angażują się w naszą akcję całym sercem. Angażujemy się w organizację miejsc, w których maseczki mogą być produkowane.

Maseczki na twarz dystrybuowane w ramach akcji są BEZPŁATNE. Dlatego prosimy o wsparcie finansowe akcji. Każda wpłata w tej trudnej sytuacji jest na wagę złota.

Nr Rachunku Bankowego: 90 1020 4317 0000 5702 0490 2732

Tytuł Wpłaty: maseczki dla polski”.

Warto tu jednak pamiętać, że według informacji na stronie Ministerstwa Zdrowia,  nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.

„Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek”

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dr Quinn
Dr Quinn
2 lata temu

Maski ochronne, które nie wiadomo po co chcecie używać, występują w trzech rodzajach. Należy sprawdzić na nich te oznaczenia. Są dwie klasyfikacje. FFP mówiąca o filtrze i tutaj są trzy grupy od FFP 1 do FFP3 i ta klasyfikacja mówi o skuteczności filtra w nich zastosowanego gdzie 1 oznacza najsłabszą ochronę a 3 chroni w 99%. Druga klasyfikacja, którą można sprawdzić na masce to: NR(oznacza jednokrotne użycie) i R(wielokrotne) oznaczenie D jest do pyłu. Teraz, maski używamy wówczas gdy opiekujemy się osobą chorą lub sami jesteśmy chorzy. Maskę należy natychmiast wyrzucić, gdy tylko stanie się wilgotna(średnio co 15min w przypadku maski z oznaczeniem 1 i po każdym kontakcie z chorym) Jeżeli razem z maską zastosujemy inne elementy ochrony (obowiązkowo gogle) i nie będziemy dotykali w ogóle twarzy, to ochrona sięgnie 70%.(Przy masce nr3). Pod warunkiem, ze prawidłowo ściągniemy maskę jak i pozostałe elementy ochrony(proszę spróbować prawidłowo zdjąć rękawiczki, na co jest odpowiednia procedura). Podsumowując jeżeli pozostajemy w pomieszczeniach zamkniętych z chorymi, to ma to sens, przy zachowaniu pozostałych środków ochrony. Pozostaje nam tak naprawdę rozum, odległość i higiena.
Są jeszcze maski profesjonalne z wymiennym filtrami ale to już inna bajka.

Wipasz
Wipasz
2 lata temu

Wszyscy piszą jakie to dobre
Nikt nie napisał co sie dzieje w wipaszu gdzie pracuje tysiąc osób temperatury na poziomie 35 taki sprzęt człowiek przy człowieku stoi. Maseczek nawet w firmie nie ma ale na rozdanie będą. Nowi Ukraińce cały czas przyjeżdżają.
Jak dotrze tu cdoiv to chorych będziemy w setkach mogli liczyć a to kwestia tygodnia dwóch.

Prowincjonalna rzeczywistosc
Prowincjonalna rzeczywistosc
2 lata temu

Lepiej przekażcie te maski szpitalowi bo obywatele prowincji zwanej Mława zrobią sobie z tego co najwyżej proce. Ludzie sobie żarty stroją z innych chodzących w rękawiczkach a co dopiero maski, ćwierćgłowki nieśmiertelne jedne..

mławianka
mławianka
2 lata temu

Jak nie mają maseczek to co mają robić…, nie wszystkich stać na zakup maseczek po horrendalnych cenach u ludzi, którzy robią swój dochodowy interes na koronawirusie. Nie widziałam, żeby się ktoś nabijał i żartował z tych co noszą maseczki i rękawiczki, a byłam w tym tygodniu na zakupach.
Jeśli ktoś się wyśmiewa to jest d.ebilem albo po prostu zazdrości.
Następna sprawa, to nie piernicz bzdetów, że w Mławie jest aż taki ciemnogród, a ty skąd jesteś? z Mławy? czy z okolic Mławy? – jeśli masz takie obserwacje, to raczej daleko nie odskoczyłeś…

kos
kos
2 lata temu

Bardziej prowincjonalny jest Twój wpis. Pozostałą część komentarza zostawię już tylko dla siebie…..

Prowincjonalna rzeczywistosc
Prowincjonalna rzeczywistosc
2 lata temu
Reply to  kos

I cyk po minusiku leci do gogusiów co mnie tu minusuja i niepochlebne komentarze piszą. Myślicie żeście się z wielkiego świata urwali. Ten zaścianek właśnie wyśmiewa się bo sam zazdrości a ze inaczej nie umie zareagować to jest jak jest.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

Uważasz, że jesteś bohaterem? twoje wyśmiewanie się z ludzi jest nie na miejscu drobny cwaniaczku. Jesteś obrzydliwy.

kot
kot
2 lata temu

nawet jak wyśmiewają, powstrzymajmy inwektywy.Sprawa jest bardzo poważna.

Brc
Brc
2 lata temu

Nie śmieje się z ludzi noszących maseczki ale jest ogromny kłopot z zakupem, pomijam już cenę. Sama chętnie kupię tylko proszę mi podpowiedzieć gdzie ?

maseczka
maseczka
2 lata temu

Nie śmiejcie się z ludzi noszących maseczki – oni to robią także dla Was.

Media
Media
2 lata temu

W pierwszej kolejności maski powinny rozdane być ludziom w blokach do skrzynek.Tam jest większe zagrożenie.Ciągle mija nie się wspólne klamki.Ludzie w domach prywatnych maja większy komfort.

kot
kot
2 lata temu

Pisałem Mława miastem maseczek, ale tylko mur i hejt po drugiej stronie, cóż….pozostaje zyczyć nam wszystkim zdrowia.

Gościu
Gościu
2 lata temu
Reply to  kot

Kot DOKŁADNIE Pamiętam Twoje komentarze na ten temat i zgadzam się w 100%. Wielu ludzi do tej pory NIE ZDAJE SOBIE SPRAWY z powagi sytuacji. Ja na zakupy wychodzę już tylko w maseczce, co niektórych wprawia w rozbawienie (jeszcze jesteśmy na tym etapie).

kot
kot
2 lata temu
Reply to  Gościu

niech się śmieją, ten się śmieje,kto się śmieje ostatni, pamiętaj jeszcze o rękawiczkach, Chińczycy zalecaną naciskać guziki w windach, furtkach itp.zapalniczką, od strony zewnętrznej, a potem zapalić ją i przechylić do dołu, opalając miejsce kontaktu.Życzliwość i zrozumienie jest tak samo potrzebne, jak środki ochrony, a my w oblicz zagrożenia ndal jesteśmy dla siebie nieuprzejmi, pomijając, że wirus nie należy do żadnej partii, i ma głęboko w RNA , kto za PiS, kto za PO .Czas się pogodzić!!!

mławianka również
mławianka również
2 lata temu

Trzeba pochwalić. Bardzo dobra inicjatywa, tym bardziej, że być może niedługo noszenie maseczki poza domem stanie się obowiązkowe. Ciekawa jestem tylko sposobu ich bezpiecznego rozdysponowania.

Gość
Gość
2 lata temu

Zasługa to Pana Wiśniewskiego bo burmistrza to jaka niby?coś dał,przekazał,pomyślał o firmach i potencjalnych Kowalskich?Na razie jakoś słabo,podatki płacić bo na dietki też potrzebna kasa.Podziękowania dla WIPASZ,

Los
Los
2 lata temu
Reply to  Gość

Tylko wojna może zmienić takich ludzi jak ty…. Niestety

mławianka
mławianka
2 lata temu

Maseczki trafią do bunia i jego świty, może część, tak ze 100, w jakiś sposób do paru mieszkańców, żeby gawiedzi zamknąć usta.
Tak w ogóle to ciekawi mnie sposób zaopatrywania mławian w te maseczki. Bunio jak je zamawiał, to chyba wiedział jak je będzie rozprowadzał, bo mam nadzieję, że nie poprzez kolejkę do drzwi ratusza.
Takie działanie byłoby bardzo lekkomyślne.

Wwww
Wwww
2 lata temu
Reply to  mławianka

UM nie zamawiał tylko dostanie od sponsora do rozdysponowania narazie 10tys szt, więcej później. Sponsor nie określił jakiego typu w pierwszej kolejności mieszkańcy mają dostać maseczki, więc logicznie że muszą pomyśleć jak je rozdysponować, komu będą bardziej potrzebne. Np mogą być dostarczone seniorom do skrzynek pocztowych. A po drugie ciekawa jestem ile osób które je weźmie bo są za darmo będzie w nich chodzić, bo narazie pojawiając się w sklepie w rękawiczkach i miseczce niektórzy patrzą na Ciebie jak na kosmite nie wspominając już o komentarzach tych mniej inteligentnych

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Wwww

Cóż, jeszcze do ludzi widać nie dotarło realne zagrożenie, ale myślę że w najbliższych dniach to dotrze do wszystkich (wolałabym, żeby zagrożenie się cofnęło), to jest nieuniknione. Korona wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko.
Ja nie noszę maseczki, bo jej po prostu nie mam, a na ludzi noszących je patrzę z szacunkiem i zazdroszczę, że je mają.

mamcia
mamcia
2 lata temu
Reply to  mławianka

Maseczki mozna kupic bez problemu w sklepie z posciela naprzeciwko biblioteki miejskiej po 5 zl.pPani ktora tam sprzedaje mowi ze mozna je prac.

Trzeci Zastępca Burmistrza
Trzeci Zastępca Burmistrza
2 lata temu

Może wzorem radnych z innych miast Polski Mławscy Radni przekażą swoją dietę na rzecz Szpitala Mławskiego w celu zakupu sprzętu. Przecież jak głosili w wyborach, Oni chcą pracować na rzecz społeczeństwa.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu

No i masz, już radni cię minusują.

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x