Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Jak szkoły w powiecie radzą sobie z nauką na odległość?


Fot. KLO. Okno teams


Jak wygląda w praktyce wdrażane w szkołach teoretycznie od połowy marca br. nauczanie na odległość ? Zapewne nieco inaczej w oczach uczniów, ich rodziców, nauczycieli czy dyrektora szkoły, a także w oczach Ministerstwa Edukacji Narodowej.  

Do dziś, miało ono raczej charakter powtarzania i utrwalania wiedzy już zdobytej, rzadziej jej rozszerzania. Od dziś MEN chce, aby w tym sposobie nauczania, wymuszonym epidemią koronawirusa realizowana była podstawa programowa, a postępy uczniów były oceniane. Dla naszych szkół oznacza to przyspieszony i przymusowy kurs nadążania za nowoczesną technologią komunikacji. A jakie są realia w naszym powiecie?

Np. I LO w Mławie podaje, że  w liceum wykorzystują Librusa i skrzynkę mailową – gdzie nauczyciele poprzez dziennik elektroniczny wysyłają uczniom prace domowe do zrobienia, a uczniowie odsyłają je poprzez Librusa lub drogą mailową, wysyłają materiały do powtórzenia, zestawy zadań lub nowe tematy do przeczytania, odpowiadają na pytania zadawane przez uczniów, wysyłają uczniom teksty źródłowe do zanalizowania, arkusze maturalne, wysyłają własne materiały.

Szkoła wymienia też inne sposoby komunikowania się z uczniami, jak choćby platformę Installing, facebooka czy messengera. Podobne rozwiązania opierające się jednak głównie na Librusie i komunikatorach stosują też inne szkoły średnie i podstawowe. Żadna jednak szkoła nie podała na jakie trudności napotkała przy zdalnym nauczaniu.

Jak zapewne pamiętają jeszcze ci starsi, a wiedzą o tym doskonale rodzice dzieci w wieku szkolnym, do pełnego procesu edukacji potrzebna jest interakcja pomiędzy uczniem a nauczycielem. Bez tego bowiem samo wysyłanie materiału do samodzielnego opanowania nie może być skuteczne. Kto bowiem i w jaki sposób ma objaśnić uczniowi niezrozumiały dla niego temat? Ten problem spada najczęściej na rodziców, którzy nie zawsze są w stanie pomóc w tym zakresie własnym dzieciom.  

Jeszcze inną kwestią jest przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zdalnych lekcji, zwłaszcza takich z przekazem dźwięku i obrazu w czasie rzeczywistym. Do tego należy dodać problemy sprzętowe. Nauczyciel najczęściej musi korzystać z własnego laptopa i łącza internetowego. Do rzadkości nie należą też wcale sytuacje, że uczniowie nie dysponują w domu własnym komputerem i dobrym dostępem do Internetu, znacznie rzadziej nie są też posiadaczem smartfona.

Nieco inną ścieżką niż szkoły publiczne podążają tu Szkoły Katolickie, które choć korzystają z elektronicznego dziennika Librus, już w listopadzie 2019 roku – a więc na długo przed epidemią koronawirusa  – wdrożyły system Microsoft Office 365 dla Edukacji.

Do współpracy z uczniami nauczyciele KLO wykorzystują przede wszystkim aplikację Microsoft Teams. Tutaj udostępniają materiały, przydzielają uczniom zadania, wyznaczają termin realizacji i oceniają poziom wykonania. W Teamsach komunikują się z uczniami przez czat oraz przez połączenia audio i wideo. Uczniowie na bieżąco dyskutują na temat zadań i dzielą się pomysłami. Zadają pytania nauczycielom i natychmiast otrzymują odpowiedź –mówi o systemie dyrektor KLO Jacek Dusza.

Aplikacje pakietu Office 365 dla Edukacji służą też jako platforma do współpracy między nauczycielami. Pozwalają na funkcjonowanie różnych zespołów  i grup nauczycieli i wychowawców. W porównaniu do tradycyjnej korespondencji e-mailowej system udostępniania materiałów i możliwości współdziałania przyspiesza i ułatwia pracę. 

W gruncie rzeczy zawieszenie zajęć w szkołach mogłoby się stać impulsem do wprowadzenia większego otwarcia ogółu szkół na nowoczesne technologie. Czy jednak się stanie?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
student
student
3 lata temu

Nie da się z małych dzieci zrobić studentów, i to zaocznych, nawet studenci zaoczni widzą i słyszą co jakiś czas swoich wykładowców, wysyłanie mnóstwa wiadomości dzieciom na Librusie jest bez sensu, przed zamknięciem szkół Librus służył nauczycielom tylko do wystawiania ocen, a dyrekcji tylko do pisania ogłoszeń.

student
student
3 lata temu

Nie da się z małych dzieci zrobić studentów, i to zaocznych, nawet studenci zaoczni widzą i słyszą co jakiś czas swoich wykładowców, wysyłanie mnóstwa wiadomości dzieciom na Librusie jest bez sensu, przed zamknięciem szkół Librus służył nauczycielom tylko do wystawiania ocen, a dyrekcji tylko do pisania ogłoszeń.

nauczycielka ILO
nauczycielka ILO
3 lata temu

W I LO też odbywają się lekcje online, jeśli uczniowie tego chcą. Nauka języka obcego nie uda się bez kontaktu z nauczycielem. Coraz więcej uczniów zgłasza chęć udziału w lekcjach online.

Myszka
Myszka
3 lata temu

Zdalna nauka to porażka,sami nauczyciele tak twierdzą.Mnostwo zadań,bez wytłumaczenia,dziecko które ma problemy z nauką i samo nie potrafi ,trzeba mu pomagać,wszystko spada na rodziców.Rodzice ,też pracują,maja obowiązki domowe.A pan minister zadowolony ze zdalnej nauki.Na dłuższą metę ,to i tak nie zda egzaminu.Dzieci beda miały dużo zaległości.

Ja
Ja
3 lata temu

Ale dziś na Librusa żeby wejść to trzeba mieć szczęście tak obciążony

Mlawianka
Mlawianka
3 lata temu

Najlepiej sobie radzą wuefisci. W garażach raczą się alkoholem

Obserwacja
Obserwacja
3 lata temu
Reply to  Mlawianka

To prawda. Pajacyki przed kamerką to zbyt duże wyzwanie dla nich.

Sportowiec
Sportowiec
3 lata temu
Reply to  Mlawianka

Chyba Twoim garażu…

Nauczyciel
Nauczyciel
3 lata temu

Niestety, standard w naszym państwie. Od samej góry zrzuca się wszystko w dół, bez żadnej refleksji. Minister -> Kuratoria -> Dyrektorzy -> Nauczyciele -> Rodzice i uczniowie. Każdy na tym ostatnim szczeblu próbuje jak może mając do dyspozycji ograniczone zasoby sprzętowe, borykając się z brakiem wiedzy i narzędzi. I tylko do szału doprowadza ten dobiegający ze szczytu rechot samozadowolenia. „Nie ma problemu, Polska liderem i wzorem dla Europy i świata” a poza tym jakoś to będzie.

JAAA
JAAA
3 lata temu

Nauka przełożona totalnie na ucznia.Zero wyjaśnień,wskazówek od nauczyciela,tylko codziennie w nocy ogrom zadań do wykonania w kolejnym dniu.Dzieci uczą się 12 godzin na dobę….One maja być zdrowe i się wysypiać…..NIE TEDY DROGA !!!

Alfonso Pawlacz
Alfonso Pawlacz
3 lata temu

Pokazmy ze poradzimy sobie jako narod!
Badzmy wyrozumialy i nie wymagajmy od innych tego czego sami nie dostarczamy
wiadomo nie jest latwo i nie bedzie latwo
zakopmy negatywne emocje i dzialana – na zawsze

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x