Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Trzy dni, trzy pożary


Wiosna to zawsze czas, gdy robimy pozimowe porządki na działkach i ogródkach. Zdarza się przy tym, że dochodzi do zaprószenia ognia, a czasem nawet celowego podpalania suchych pozostałości resztek roślin. Wypalanie traw to zjawisko szkodliwe dla natury, a przy tym niebezpieczne.


W tym roku mławscy strażacy odnotowali już trzy tego typu zdarzenia, w których łącznie uczestniczyło pięć zastępów OSP i dwudziestu ośmiu druhów, natomiast spaleniu uległo ok 50m2 suchej trawy.

16.03.2020.  miejscowość Giżynek. Na łące należącej do prywatnego właściciela spaleniu uległa sucha trawa na powierzchni ok. 1 m2. W działaniach brały udział jednostki OSP ze Strzegowa i Unierzyża (2 samochody 13 osób). Pożar ugaszono przy użyciu łopat i piasku. Prawdopodobna przyczyna powstania pożaru – zwarcie napowietrznej linii energetycznej.

17.03.2020. miejscowość Doziny. Ze zgłoszenia wynikało, że pali się sucha trawa w przydrożnym rowie. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia potwierdziliśmy pożar suchej trawy w przydrożnym rowie na powierzchni ok. 8 m2. Pożar ugaszono przy użyciu 1 prądu wody w natarciu. W działaniach brała udział jednostka OSP Kowalewo – 6 druhów. Prawdopodobna przyczyna powstania pożaru –  zaprószenie ognia przez osoby nieznane.

18.03.2020. miejscowość Stara Sławogóra. Zgłoszenie wpłynęło od osoby postronnej i dotyczyło pożaru suchej trawy w przydrożnym  rowie. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia potwierdziliśmy pożar około 40 m2 suchej trawy. Pożar ugaszono, przy użyciu piasku i wody. W działaniach brały udział dwie jednostki OSP Piegłowo i Szydłowo – łącznie 9 druhów. Prawdopodobna przyczyna powstania pożaru –  zaprószenie ognia przez osoby nieznane.

Warto przypomnieć, że wypalanie traw jest również prawnie zakazane. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu.

Za taki proceder również  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników karę finansową w postaci zmniejszenia dopłat.

źródło: PSP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
prezio
prezio
9 miesięcy temu

13 osób ugasiło 1 m2 trawy…. sukces niesamowity

mimi
mimi
10 miesięcy temu

Panie redaktorze… mój komentarz jak wcześniej zamieszczane tyczy treści na podstawie informacji ze Straży Pozarnej Pan to żeś jedynie napisałeś ten artykuł i te gupoty com próbował wykazać w treści informacyji to som nie do Pana redaktora i to jest na przyszłość abyś Panie redaktorze pochopnie mych uwag do śmietnika nie kierował był… bez zastanowienia…

mimi
mimi
10 miesięcy temu

JEDEN metr kwadratowy trawy… GASIŁO OSIEM ZASTĘPÓW strażaków… noooo to je rzeczywiście sukces… retorycznie ino dopytam w jakim to niby czasie dolecieli do tego pożaru… i czy to było zgłoszenie jeszcze zanim on powstał…???

Ktoś
Ktoś
10 miesięcy temu
Reply to  mimi

Gdzie debilu masz napisane, że pożar gasiło osiem zastępów strażackich???!!!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x