Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Trzy dni, trzy pożary


Wiosna to zawsze czas, gdy robimy pozimowe porządki na działkach i ogródkach. Zdarza się przy tym, że dochodzi do zaprószenia ognia, a czasem nawet celowego podpalania suchych pozostałości resztek roślin. Wypalanie traw to zjawisko szkodliwe dla natury, a przy tym niebezpieczne.


W tym roku mławscy strażacy odnotowali już trzy tego typu zdarzenia, w których łącznie uczestniczyło pięć zastępów OSP i dwudziestu ośmiu druhów, natomiast spaleniu uległo ok 50m2 suchej trawy.

16.03.2020.  miejscowość Giżynek. Na łące należącej do prywatnego właściciela spaleniu uległa sucha trawa na powierzchni ok. 1 m2. W działaniach brały udział jednostki OSP ze Strzegowa i Unierzyża (2 samochody 13 osób). Pożar ugaszono przy użyciu łopat i piasku. Prawdopodobna przyczyna powstania pożaru – zwarcie napowietrznej linii energetycznej.

17.03.2020. miejscowość Doziny. Ze zgłoszenia wynikało, że pali się sucha trawa w przydrożnym rowie. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia potwierdziliśmy pożar suchej trawy w przydrożnym rowie na powierzchni ok. 8 m2. Pożar ugaszono przy użyciu 1 prądu wody w natarciu. W działaniach brała udział jednostka OSP Kowalewo – 6 druhów. Prawdopodobna przyczyna powstania pożaru –  zaprószenie ognia przez osoby nieznane.

18.03.2020. miejscowość Stara Sławogóra. Zgłoszenie wpłynęło od osoby postronnej i dotyczyło pożaru suchej trawy w przydrożnym  rowie. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia potwierdziliśmy pożar około 40 m2 suchej trawy. Pożar ugaszono, przy użyciu piasku i wody. W działaniach brały udział dwie jednostki OSP Piegłowo i Szydłowo – łącznie 9 druhów. Prawdopodobna przyczyna powstania pożaru –  zaprószenie ognia przez osoby nieznane.

Warto przypomnieć, że wypalanie traw jest również prawnie zakazane. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu.

Za taki proceder również  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników karę finansową w postaci zmniejszenia dopłat.

źródło: PSP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
prezio
prezio
1 rok temu

13 osób ugasiło 1 m2 trawy…. sukces niesamowity

mimi
mimi
1 rok temu

Panie redaktorze… mój komentarz jak wcześniej zamieszczane tyczy treści na podstawie informacji ze Straży Pozarnej Pan to żeś jedynie napisałeś ten artykuł i te gupoty com próbował wykazać w treści informacyji to som nie do Pana redaktora i to jest na przyszłość abyś Panie redaktorze pochopnie mych uwag do śmietnika nie kierował był… bez zastanowienia…

mimi
mimi
1 rok temu

JEDEN metr kwadratowy trawy… GASIŁO OSIEM ZASTĘPÓW strażaków… noooo to je rzeczywiście sukces… retorycznie ino dopytam w jakim to niby czasie dolecieli do tego pożaru… i czy to było zgłoszenie jeszcze zanim on powstał…???

Ktoś
Ktoś
1 rok temu
Reply to  mimi

Gdzie debilu masz napisane, że pożar gasiło osiem zastępów strażackich???!!!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x