Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy sesje rad będą mogły odbywać się zdalnie?


Wszystkie samorządy na początku każdego roku uchwalają zawierający m.in. terminarz posiedzeń plan pracy rady. A zdarza się również, że zachodzi potrzeba zwoływania posiedzeń nadzwyczajnych, najczęściej związanych z koniecznością wydatkowania lub wprowadzania do budżetu środków pozyskanych. Teraz po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce i apeli o nie gromadzenie się obrady wielu samorządów są odkładane bądź odwoływane, a jeżeli już się odbywają, to z zachowaniem środków ostrożności.


Tak podziało się ostatnio np. w Ciechanowie, gdzie odwołane zostały planowane posiedzenia komisji oraz najbliższa sesja rady.

Ostatnia, nadzwyczajna, marcowa sesja Rady Miasta Mława co prawda odbyła się, ale bez przewodniczących zarządów osiedli, kierowników jednostek i publiczności. Dodatkowo stoły radnych zostały od siebie odsunięte.

Obecne przepisy dotyczące obrad samorządów nie przewidywały takiej nadzwyczajnej sytuacji i nie ma w nich wprost uregulowań pozwalających na zdalne obrady. W przypadku podejmowanych w taki zdalny sposób uchwał, wojewodowie w ramach nadzoru oceniali by, czy są zgodne z prawem. Jak na razie tylko nieliczni zapowiedzieli, że nie będą kwestionować tak podjętych uchwał, oczywiście przy zachowaniu podstawowych wymogów tj. zachowanie statutowych terminów powiadomień o zebraniu, trybu głosowania czy jawności posiedzenia.

Takie dylematy zapewne przetnie przygotowywana w Ministerstwie Spraw Wewnetrznych i Administracji nowelizacja ustaw. Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker zapowiedział, że w ramach tarczy antykryzysowej przygotowywane są rozwiązania dotyczące zawieszenia biegu terminów administracyjnych, możliwości zdalnego trybu obradowania organów jednostek samorządu terytorialnego czy ciągłości pracy w urzędach.

Możliwe więc, że już całkiem niedługo doczekamy, że przepisy dostosowane zostaną do tej nadzwyczajnej sytuacji, a radni będą uczestniczyć w sesjach nie wychodząc z domu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x