Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kwarantannę sprawdzali mławscy policjanci. Teraz wystarczy zrobić selfie


Jak poinformowała wczoraj KPP w Mławie, tutejsza komenda dokonuje kontroli przestrzegania kwarantanny we wszystkich 61 przypadkach. Nadzór prowadzony jest przez funkcjonariuszy umundurowanych poprzez fizyczne sprawdzenie czy w miejscu kwarantanny przebywa dana osoba, i rozmowy telefonicznej z tą osobą podczas takiej kontroli.


Teraz jednak Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o rozpoczęciu udostępniania aplikacji „Kwarantanna domowa” na smartfony. Dzięki aplikacji osoby poddane kwarantannie będą mogły w prosty sposób potwierdzić, że dotrzymują jej warunków.

Aplikację może pobrać oraz aktywować tylko osoba poddana kwarantannie domowej. Potem każdego dnia kwarantanny otrzymywać będą sms-em polecenie wykonania i wysłania zdjęcia tzw. „selfie”. Tych sms-ów może być kilka dziennie. System geolokalizacji oraz porównywania twarzy pozwoli określić czy jest to osoba właściwa oraz w którym miejscu przebywa. Osoba objęta tą formą kontroli kwarantanny musi wykonać i wysłać selfie w ciągu 20 minut od otrzymania sms.

Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Brak reakcji spowoduje wizytę policji. Ta aplikacja odciąży od czynności kontrolnych policjantów, co ma znaczenie wobec zwiększającej się liczby osób objętych kwarantanną.

Obecnie kwarantannie domowej podlegają osoby wracające z zagranicy i te, które które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. W czasie jej trwania nie wolno puszczać miejsca pobytu. Za jej nie przestrzeganie obecne przepisy zwiększyły kwotę możliwej grzywny z 5 tys. zł. do 30 tys. zł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mlawiak
Mlawiak
1 rok temu

7 dni temu wróciłem do Mławy z zagranicy niby 14 dni kwarantanny do tej pory żadnej wizyty chodź dane podałem na granicy. Aplikacja niby spoko po zainstalowaniu kolejne 14 dni bym musiał w domu zostać.

mimi
mimi
1 rok temu

programista jestem… w 20 minut to można z Płońska spoko dojechać i pstrykąć sfit-focię i za chwilke pod Olsztynkiem jeszcze kumpelke jakom odwiedzić i za chwilke nazad do muławy dolecieć kiedy losowo by kolejny sms kazał zrobić mi sfit focie…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x