Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nieuzasadnione podwyżki cen w sklepach? Zgłoś przypadek do UOKiK


Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji (UOKiK) zachęca do zgłaszania przypadków nadmiernego i nieuzasadnionego wzrostu cen w związku z koronawirusem. Powołany został specjalny  zespół, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych. Inspekcja handlowa zajmie się monitoringiem cen w sieciach handlowych, zaś UOKiK zlustruje sklepy internetowe.

Wesprzyj Bartłomieja
Reklama


– Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Urząd nie wyklucza również interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

– Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo – nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodaje Tomasz Chróstny.

Konsumenci, którzy zaobserwowali niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, proszeni są o zgłaszanie tego faktu drogą elektroniczną na adres [email protected]

Warto też przypomnieć, że konsumenci mogą skorzystać z darmowej pomocy prawnej dzwoniąc pod numer infolinii konsumenckiej 801 440 220 lub 22 290 89 16. Można również wysłać e-mail na adres [email protected].

źródło: UOKiK

oprac. red

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ddd
Ddd
11 miesięcy temu

Wszędzie gdzie się nie pujdzie do sklepu to dużo droższe produkty niż przed wirusem chandlaze wykorzystują okazję że ludzie wykupują wszystko i podnoszą ceny poprostu chieny

Wild chicken
Wild chicken
11 miesięcy temu

Tydzień temu już w firmowym sklepie Wipaszu ceny minimum 30% w górę. Oczywiście kryzys, wirus pitu pitu, a ciemny lud to kupi. Zakład cały czas produkuje normalnie.

Pracownik za najniższą krajową
Pracownik za najniższą krajową
11 miesięcy temu

Nierozumiem, co w tym dziwnego? Klientów jest obecnie tak mało, że aby się utrzymać trzeba się dostosować do sytuacji. Proszę zapytać na dzisiejszej sesji, czy Rada Miasta podejmie działania, pomagające przetrwać przedsiębiorcom i zatrudnionym u nich Pracownikom takim jak Ja, za najniższą krajową. Proszę o obiektywizm, bo z jednej strony narzekamy na drożyznę ale z drugiej nie dostrzegamy stałych kosztów, na które trzeba jakoś zarobić a w tym właśnie względzie Ratusz i RM mogą się wykazać.

Zosia
Zosia
11 miesięcy temu

Nie zapominaj, że ogrom pieniędzy zostawili klienci w tamtym tygodniu robiąc zapasy. Dlatego w tym tygodniu są mniejsze obroty. Kupują tylko podstawowe produkty, np. chleb, mleko itp. Zaraz to wszystko wróci do normy. A sprzedawcy już o tym zapomnieli i nie piszą o obrotach z tamtego tygodnia tylko ceny w górę. Opanujcie się i nie żerujcie na społeczeństwie.

Media
Media
11 miesięcy temu

Kobieto czy ty ogladasz wiadomości.Każdy pracodawca prywatny dostanie dofinansowanie na pensję dla pracownika 40% więc o co chodzi.Ceny w górę to jest bezpodstawnie.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 miesięcy temu
Reply to  Media

Otóż to. KARAC!!!!!

Zosia
Zosia
11 miesięcy temu
Reply to  Media

Czytaj ze zrozumieniem…

Klient
Klient
11 miesięcy temu

Tak prywatne sklepy nadal mają przychody ludzie muszą zrobić zakupy dostosowują się wychodzą pojedynczo do sklepu po 3 osoby z polek znika żywność a przedsiębiorcy żerują na biednych ludziach.Później ktoś powie rząd podwyższył.Dlaczego człowiek żeruje na człowieku przykład mieso łopatka 26 zł Ludzie nie róbcie tak Rząd się Stara a czlowiek człowieka wykorzystuje.

Mlawiak
Mlawiak
11 miesięcy temu
Reply to  Klient

Klient, a gdzie Ty widziałeś, że ludzie wchodza pojedynczo? Chyba piłeś coś…. nawet po 4 wchodza. Jakiś ewenement widziałeś.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x