Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nieuzasadnione podwyżki cen w sklepach? Zgłoś przypadek do UOKiK


Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji (UOKiK) zachęca do zgłaszania przypadków nadmiernego i nieuzasadnionego wzrostu cen w związku z koronawirusem. Powołany został specjalny  zespół, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych. Inspekcja handlowa zajmie się monitoringiem cen w sieciach handlowych, zaś UOKiK zlustruje sklepy internetowe.


– Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Urząd nie wyklucza również interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

– Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo – nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodaje Tomasz Chróstny.

Konsumenci, którzy zaobserwowali niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, proszeni są o zgłaszanie tego faktu drogą elektroniczną na adres [email protected]

Warto też przypomnieć, że konsumenci mogą skorzystać z darmowej pomocy prawnej dzwoniąc pod numer infolinii konsumenckiej 801 440 220 lub 22 290 89 16. Można również wysłać e-mail na adres [email protected].

źródło: UOKiK

oprac. red

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ddd
Ddd
1 rok temu

Wszędzie gdzie się nie pujdzie do sklepu to dużo droższe produkty niż przed wirusem chandlaze wykorzystują okazję że ludzie wykupują wszystko i podnoszą ceny poprostu chieny

Wild chicken
Wild chicken
1 rok temu

Tydzień temu już w firmowym sklepie Wipaszu ceny minimum 30% w górę. Oczywiście kryzys, wirus pitu pitu, a ciemny lud to kupi. Zakład cały czas produkuje normalnie.

Pracownik za najniższą krajową
Pracownik za najniższą krajową
1 rok temu

Nierozumiem, co w tym dziwnego? Klientów jest obecnie tak mało, że aby się utrzymać trzeba się dostosować do sytuacji. Proszę zapytać na dzisiejszej sesji, czy Rada Miasta podejmie działania, pomagające przetrwać przedsiębiorcom i zatrudnionym u nich Pracownikom takim jak Ja, za najniższą krajową. Proszę o obiektywizm, bo z jednej strony narzekamy na drożyznę ale z drugiej nie dostrzegamy stałych kosztów, na które trzeba jakoś zarobić a w tym właśnie względzie Ratusz i RM mogą się wykazać.

Zosia
Zosia
1 rok temu

Nie zapominaj, że ogrom pieniędzy zostawili klienci w tamtym tygodniu robiąc zapasy. Dlatego w tym tygodniu są mniejsze obroty. Kupują tylko podstawowe produkty, np. chleb, mleko itp. Zaraz to wszystko wróci do normy. A sprzedawcy już o tym zapomnieli i nie piszą o obrotach z tamtego tygodnia tylko ceny w górę. Opanujcie się i nie żerujcie na społeczeństwie.

Media
Media
1 rok temu

Kobieto czy ty ogladasz wiadomości.Każdy pracodawca prywatny dostanie dofinansowanie na pensję dla pracownika 40% więc o co chodzi.Ceny w górę to jest bezpodstawnie.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Media

Otóż to. KARAC!!!!!

Zosia
Zosia
1 rok temu
Reply to  Media

Czytaj ze zrozumieniem…

Klient
Klient
1 rok temu

Tak prywatne sklepy nadal mają przychody ludzie muszą zrobić zakupy dostosowują się wychodzą pojedynczo do sklepu po 3 osoby z polek znika żywność a przedsiębiorcy żerują na biednych ludziach.Później ktoś powie rząd podwyższył.Dlaczego człowiek żeruje na człowieku przykład mieso łopatka 26 zł Ludzie nie róbcie tak Rząd się Stara a czlowiek człowieka wykorzystuje.

Mlawiak
Mlawiak
1 rok temu
Reply to  Klient

Klient, a gdzie Ty widziałeś, że ludzie wchodza pojedynczo? Chyba piłeś coś…. nawet po 4 wchodza. Jakiś ewenement widziałeś.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x