Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Opłaty za pobyt w dziennym domu seniora zbyt wysokie? Miasto je obniża


Funkcjonująca od stycznia br. nowa miejska placówka – Dzienny Dom Seniora ma obecnie pod opieką 10 pensjonariuszy, podczas gdy mógłby zapewnić opiekę dla 30. Czy ustalone jeszcze w grudniu ubiegłego roku przez radę miasta stawki odpłatności za pobyt w tej placówce są zbyt wysokie i zniechęcają seniorów do korzystania z takich usług?


Do takich wniosków doszedł ratusz, a w związku z tym burmistrz wniósł projekt obniżenia tej odpłatności. Radni na marcowej sesji jednogłośnie je przyjęli.  

– Postanowiliśmy zaproponować zmniejszenie kwoty odpłatności za pobyt. Może to spowoduje, że zachęcimy większą liczbę seniorów do udziału w zajęciach – mówił na sesji wiceburmistrz Szymon Zejer przedstawiając projekt uchwały.

Na prowadzenie tej placówki miasto uzyskało środki zewnętrzne z rządowego Programu Wieloletniego SENIOR +. To jednak ma swoje konsekwencje. By nie zwracać części dotacji, miasto musi zapewnić minimalną, określaną procentowo frekwencję uczestników – w przypadku tej placówki musi to być co najmniej 21 osób. Stąd więc szukanie dodatkowej zachęty, w tym wypadku finansowej, by zwiększyć liczbę podopiecznych placówki.  

Tak jak w poprzedniej, grudniowej uchwale odpłatność zależy od statusu seniora, tj. – czy jest on osobą samotną, samotnie zamieszkującą czy przebywającą w rodzinie. W zależności od tego statusu, określone zostały progi dochodu od którego obowiązują ustalone tym razem kwotowo stawki odpłatności. I tak np. jeżeli senior ma dochody poniżej 701 zł miesięcznie pobyt dla niego jest bezpłatny. Jeżeli jego miesięczny dochód zawiera się w przedziale 701 -1402 zł, to w zależności od tego czy jest osobą samotną, czy osobą samotnie gospodarującą zapłaci odpowiedni 50 lub 70 zł miesięcznie. Poniżej pełna tabela odpłatności ustalona w ostatnio podjętej uchwale.

Nowe przepisy jeszcze nie są obowiązujące, wejdą w życie w ciągu 14 dni od daty opublikowania uchwały rady w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Też pozdrawiam naszą władzę ,która teraz sobie życzy przelewy ..

mławianka
mławianka
1 rok temu
Reply to  Joanna

Powinni przesunąć przesunąć terminy dla różnych opłat, tak jak banki i nie naliczać odsetek spowodowanych przez pandemię, a nie pochowali się po norach i milczą.
Panie burmistrzu
co z podatkami
co z opłatami za wynajem, czy zwolni pan przedsiębiorców za wynajem, przecież oni nie mają teraz dochodów jak mają zamknięte zakłady.
Można by tak dalej i dalej…

Józefina
Józefina
1 rok temu

Pomysł niewypalił. Tam się pojawiają takie osoby, które o blecą całe miasto, a do domu idą posiedzieć. Same zabiegi dla miałyby duże powodzenie.

Josnna
Josnna
1 rok temu

Bywa tam taka osoba, która obleci całe miasto, a potem odpoczywa oglądając TV. Chyba nie o to chodzi. A może po prostu należy udostępnić zabiegi nieodpłatnie dla seniorów i tyle. Zamiast j akiegos pobytu.

podatki
podatki
1 rok temu

„należy natychmiast obniżyć wszelkie podatki”
No właśnie, państwo może pomóc nie zabierając…

Pracownik za najniższą krajową.
Pracownik za najniższą krajową.
1 rok temu

Może Szanowna Rada Miasta i szczególnie rozbudowany wkład urzędniczy Miasta Mława, zamiast pierdolami zajmie się REALNYMI POTRZEBAMI. Żaden zdrowo jeszcze myślący emeryt, po wybuch tej „epidemii” nie będzie korzystał z tego przybytku. Handel obecnie upadł i należy natychmiast obniżyć wszelkie podatki od nieruchomości, nakładane na drobnych przedsiębiorców. To nie dla nich ta obniżka, tylko dla pracowników przez nich zatrudnionych aby po prostu pracy nie stracili. Pozdrawiam Burmistrza, jego Zastępcę Burmistrza nr 1, Zastępcę Burmistrza nr 2, Kierowników Urzędów, ich Zastępców, Zastępców Zatępcow………,

Józef
Józef
1 rok temu

Popieram komentarz „Pracownik za najniższą krajową”

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x