Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dziś Dzień Mężczyzn – Panowie, wszystkiego najlepszego!


fot. Pixabay


Dziś Dzień Mężczyzn – święto nie tak popularne w Polsce jak Dzień Kobiet, ale z roku na rok coraz chętniej obchodzone.  Wszystkim Panom z tej okazji życzymy wielu wspaniałych chwil, sukcesów i spełnienia marzeń!

W Polsce przyjęło się, że Dzień Mężczyzn obchodzimy 10 marca, ponieważ tego dnia w Kościele katolickim wspomina się 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Byli to żołnierze XII legionu rzymskiego zwanego Błyskawicą, żyjący w 4 wieku naszej ery, których cesarz Licyniusz, władca wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, próbował siłą zmusić do porzucenia chrześcijaństwa. Żołnierze ci nawet w obliczu pewnej śmierci nie porzucili swojej wiary i zostali w ten sposób męczennikami i świętymi Kościoła katolickiego.

Na świecie jednak tradycja ta nie jest łączona z Dniem Mężczyzn. Zamiast tego święto obchodzone jest 19 listopada z inicjatywy Trynidadu i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych od roku 1999. Obecnie Dzień Mężczyzn obchodzony jest tego dnia jako symbol równości płci między innymi w Australii, Chinach, Ghanie, Holandii, Indiach, Irlandii, Jamajce, Kanadzie, Malcie, Mołdawii, RPA, Singapurze, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Statystycznie rzecz biorąc Dzień Mężczyzn przypada właśnie w dniu wskazanym przez ONZ.

Wiele krajów jednak, podobnie jak Polska, obchodzi to święto w innym dniu. Przykładowo w Rosji nieoficjalnie Dzień Mężczyzn przypada 23 lutego (dawne święto Armii Czerwonej), w Rumunii święto obchodzone jest 9 marca, w Brazylii 15 lipca, a w Norwegii 9 września.

red.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x