Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zakończony kolejny etap renowacji ratowskich zabytków


Zakończył się pierwszy etap renowacji ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej w kościele pw. Św. Antoniego z Padwy w Ratowie, jednym z najcenniejszych zabytków doby rokoko w Polsce. Prace renowacyjne, w tym odsłonięcie unikatowej, osiemnastowiecznej marmoryzacji postumentu ołtarzowego zostały sfinansowane ze środków samorządu województwa mazowieckiego.


W miniony piątek w ratowskim sanktuarium odbyła się konferencja prasowa poświęcona sfinansowanej ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego renowacji postumentu oraz mensy ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej, podczas której odkryto wyjątkowo dobrze zachowaną oryginalną osiemnastowieczną marmoryzację (malaturę) ołtarza. W konferencji wzięli udział marszałek Adam Struzik, ks. kan Andrzej Milewski, przedstawiciel biskupa płockiego oraz dr hab Michał Wardzyński z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Ratowski zespół klasztorny to ważne miejsce dziedzictwa kulturowego Mazowsza. W ostatnich latach, dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego, przeszedł głęboką termomodernizację oraz kompleksową renowację architektoniczną. Teraz przyszedł czas na odkrywanie piękna arcydzieł plastycznych wyposażenia kościoła św. Antoniego. Ze środków samorządu województwa mazowieckiego został sfinansowany I etap restauracji ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej, podczas którego udało się odsłonić oryginalną marmoryzację z lat pięćdziesiątych osiemnastego wieku. Odkrycie to stanowi przełomowy moment prac renowacyjnych i badawczych nad zabytkiem – podkreśla marszałek Adam Struzik.

– Od dawna wiedzieliśmy, że ratowski kompleks reprezentuje bardzo rzadki styl rokoko. Dopiero jednak zeszłoroczna ogólnopolska konferencja naukowa z udziałem wybitnych historyków sztuki w pełni ukazała jego wyjątkową wartość historyczną i artystyczną. Podczas renowacji postumentu ołtarza Matki Boskiej Śnieżnej okazało się dodatkowo, że pod farbą olejną bardzo dobrze zachowała się osiemnastowieczna malatura, wykonana na drewnie lipowym. Przed nami wiele wyznań, związanych mozolnym odkrywaniem oryginalnych powłok malarskich na kolejnych ołtarzach i ambonie, ale chętnie je podejmiemy, widząc efekt prac przy ołtarzu Matki Boskiej Śnieżnej  – mówi ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

 Ksiądz biskup Piotr Libera od początku wspiera działania mające na celu przywrócenie dawnej świetności zespołowi klasztornemu w Ratowie. Obecne odkrycie sprawia, że możemy już sobie wyobrazić, jak te ołtarze wyglądały w osiemnastym wieku. Z niecierpliwością czekamy na możliwość ponownego ujrzenia mieniącego się różnymi barwami, rokokowego wyposażenia ratowskiego kościoła w jego pełnej krasie. Diecezja Płocka pieczołowicie dba o takie skarby, które ukazują zarówno uduchowienie naszych przodków jak i ich wyobrażenie piękna – zauważa ks. kan. Andrzej Milewski, przedstawiciel biskupa płockiego, dyrektor Muzeum Diecezjalnego diecezji płockiej.

W ramach inwestycji w ratowskim kościele została przeprowadzona renowacja postumentu oraz mensy ołtarzowej lewego ołtarza bocznego pw. Matki Boskiej Śnieżnej, polegająca na wzmocnieniu konstrukcyjnym, odsłonięciu pierwotnych warstw malarskich (marmoryzacji) a także srebrzeń, złoceń i ornamentów w kolorystyce kości słoniowej. Restauracjami poprzedzona została badaniami konserwatorskimi oraz wykonaniem odkrywek.

Przyjęta metoda konserwacji i restauracji miała na celu odsłonięcie, zabezpieczenie oraz wyeksponowanie oryginalnych, pierwotnych elementów ołtarza, które stanowią jego niezwykłą wartość historyczną i artystyczną. Pierwotna, odsłonięta malatura (marmoryzacja) drewna lipowego oparta jest na kolorystyce kości słoniowej i marcepana z niebieskawym lub lazurowym laserunkiem, co podkreśla fantazyjność oraz awangardowość rozwiązań plastycznych zastosowanych przez osiemnastowiecznych wykonawców ołtarza, dla którego inspiracją były ryciny wzornikowe augsburskiego twórcy z I połowy XVIII w. Ignaza Carla Junca.

Wartość prac rewitalizacyjnych w ramach projektu „Prace ratunkowe, konserwatorskie i restauratorskie przy Ołtarzu Matki Boskiej Śnieżnej stanowiącym wyposażenie kościoła pw. Św. Antoniego w Ratowie (XVIII w.) – I etap” wyniosła 60.000 zł. i została w całości sfinansowana ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

źródło: UMWM/Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Parafia
Parafia
1 rok temu

Zarażeni przewiezieni do Raciborza a mieszkający w Rybniku po przyjezdzie z Włoch chodzili tydzień po Rybniku. Jak każdy czlowiek. Do sklepów. Do kościoła.

A teraz mówią że wszystkich których mogli zarazić namierzyli

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x