Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów


Dzień Kobiet to dobra okazja, by nieco pochylić się nad kobiecą naturą i spojrzeć na nie (naturę i kobietę) z pewnym hmm… dystansem oraz  przymrużeniem oka. Cóż celniej i bardziej lapidarnie może nam powiedzieć o tym zagadnieniu jak nie przysłowia i aforyzmy? Tu jednak okazuje się, że autorami większości z nich (tam przynajmniej gdzie znani są autorzy) są mężczyźni. Ciekawe dlaczego? Aby jednak nie wprowadzać nowego wątku do rozważań, przyjmijmy je takimi jakimi są, bowiem „mężczyzn możesz analizować, kobiety tylko podziwiać”.


Zacznijmy może od tego, że nie ma jednej prostej prawdy o kobiecie, choć niektórzy twierdzą, że „kobieta jest jak akcja giełdowa: tylko walne zebranie wszystkich akcjonariuszy pozwoli powiedzieć o niej całą prawdę”. Skoro więc nie da się tak prosto opisać zjawiska jedną formułą, pozostaje poskładać je z różnych, dodajmy od razu subiektywnych  spojrzeń, bowiem „czasy trzeba przyjmować tak, jak przychodzą, wiatr jak wieje, a kobietę taką jaka jest”.

Już poczynając od Adama i Ewy, okazuje się, że bez kobiety nie da się żyć. Potwierdza to  J.I Sztaudynger fraszką: „Kiedy stworzył Bóg Adama, on zapytał się – A dama?” No i przez to pierwsze pytanie Adama, mamy teraz to co mamy. Nie chcę jednak, aby zabrzmiało to pesymistycznie. Kobiety przecież mają mnóstwo zalet. Są np. piękne i mądre. Potwierdza to nawet Mahomet mówiąc: „cały świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca kobieta”. Nieco bardzie wnikliwi twierdzą jednak, że „istnieją kobiety, które nie są piękne, lecz tylko tak wyglądają” (Karl Kraus).

Można też podawać wiele przykładów na ważną rolę kobiety w domowym ognisku, ot choćby : „Dobra gospodyni ma zawsze pełno w skrzyni”.

Równie często, a może i częściej jednak niż zalety w literaturze podkreślone są jej drobne (rzecz jasna) przywary. Spotkać się można z twierdzeniem, że kobiety są bardziej krańcowe niż mężczyźni: „Dobre kobiety są lepsze niż dobrzy mężczyźni. Złe kobiety są gorsze niż źli mężczyźni” – tak napisał Marcel Achard.

Nie brakuje też ostrzeżeń dla płci brzydkiej i w dodatku nie potrafiącej pływać. „Kobieta jest jak rzeka – im płytsza tym więcej mężczyzn potrafi utopić” twierdzi Andrzej Majewski. A przed zbytnią prostą wiarą w kobiece komunikaty przestrzega Carlos Ruiz Zafón; „Co innego jest wierzyć w kobiety, a co innego wierzyć w to, co mówią”.

Wśród kobiecych przywar często pojawia gadatliwość, ciekawość i upór bliski stawiania zawsze na swoim.

„Zachować co w sekrecie najtrudniej jest kobiecie” (tu dodajmy poza własnym wiekiem), „Gdzie się zejdą trzy gęsi i trzy białogłowy, tam jarmark gotowy”,  „Cud nad cudami – niegadatliwa między niewiastami”, „Kobieta uparta złego szeląga nie warta”, „Łatwiej wroga pokonać niż kobietę przekonać”,  – te cytaty to tylko kilka z mnóstwa mądrości ludowych opisujących tę „ciemniejszą” stronę kobiecej natury.

Nie sposób tu nie wspomnieć o miłosnym wątku w życiu kobiety. Jak twierdzi Erich Osterfield „Kobieta jest najsłabsza, gdy kocha, a najsilniejsza, gdy jest kochana”. Zresztą kobiety mają same trudne życiowe zadania. „Być kobietą to strasznie trudne zajęcie, bo polega głównie na zadawaniu się z mężczyznami” mawiał Joseph Conrad.

Tych kilka wybranych z przeogromnie obfitej literatury przedmiotu pokazuje jednak z jaką skomplikowaną (a może jednocześnie prostą) materią mamy do czynienia. Zostawiając czytelnikom pole do osobistych przemyśleń podsumujmy rozważania tezą Arthura Schopenhauera: Okropne jest to, że nie można ani żyć z kobietami, ani bez nich, ale „jedyny facet, który nie może żyć bez kobiet to … ginekolog”.  

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
Darek
1 rok temu

Pomijając teściowe, oczywiście!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x