Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dentobus w mławskich szkołach. Rodzice muszą wyrazić zgodę


fot. ilustracyjne


Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami nałożyła na samorządy odpowiedzialność za opiekę stomatologiczną dla uczniów z podległych im szkół.  W Mławie nawiązano współpracę z mobilnym dentobusem, w konsekwencji czego Burmistrz Miasta Mława podpisał umowę z Centrum Medycznym Corten Medic, posiadającym kontrakt z NFZ na opiekę stomatologiczną dla uczniów z mławskich szkół.

Pomysł leczenia dzieci w dentobusie wynika bezpośrednio ze statystyk dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci. Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych Pacjentów w Polsce. Stomatolodzy podkreślają, że próchnica u dzieci, szczególnie z małych miejscowości, stanowi duży problem. Nie pozostaje to bez wpływu na stan uzębienia dzieci i młodzieży. Co drugi trzylatek ma problemy z próchnicą. Wśród sześciolatków jest niestety jeszcze gorzej. Tylko około 14 % dzieci w tym wieku nie musi leczyć zębów z tego powodu.

Nowocześnie wyposażony samochód będzie służyć młodym  Pacjentom, dzięki czemu rodzice nie będą ponosili dodatkowych kosztów związanych z leczeniem, czy dojazdem do dentysty. Koszty świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego udzielane w dentobusie będą pokrywane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Harmonogram postoju dentobusu w Mławie w poszczególnych szkołach przedstawia się następująco:

  • 16 kwietnia 2020 r.  (czwartek) – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Mławie
  • 17 kwietnia 2020 r. (piątek) – – Szkoła Podstawowa Nr 2  w Mławie
  • 20 kwietnia 2020 r,. (poniedziałek) – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Mławie
  • 21 kwietnia 2020 r. (wtorek) – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Mławie
  • 22 kwietnia 2020 r. (środa) – Szkoła Podstawowa Nr 6 w Mławie
  • 23 – 24 kwietnia 2020 r. (czwartek, piątek) – Szkoła Podstawowa Nr 7 w Mławie

W mławskich szkołach aktualnie rozpoczęła się rekrutacja dzieci i młodzieży  zainteresowanych kwietniowym przeglądem stomatologicznym. Rodzicom przekazywane są oświadczenia na wyrażenie zgody na przeprowadzenie profilaktyki stomatologicznej (przegląd stomatologiczny, instruktaż higieny jamy ustnej, fluoryzacja, usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, lakowanie)  przez personel medyczny Centrum Medycznego Corten Medic w dentobusie. Lekarz stomatolog przeprowadzi przegląd tylko tym uczniom, którzy dostarczą do szkoły oświadczenie o zgodzie (w załączniku poniżej).

Każdy rodzic po wstępnym badaniu otrzyma indywidualny plan leczenia dziecka. Rodzice zainteresowani leczeniem zaproszeni zostaną do zgłaszania się do osoby (pracownika szkoły) prowadzącego zapisy na leczenie w dentobusie. Ważnym i niezbędnym warunkiem dalszego leczenia będzie obowiązkowa obecność rodzica (opiekuna) podczas wykonywania zabiegów.

źródło: UMM

191023 – Oświadczenie na profilaktykę

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 rok temu

To wielkie nieporozumienie. Mława to wieś w Bieszczadach. Tu są gabinety i stomatolodzy. Trzeba tylko (NFZ) wykupić usługi dla dzieci jak to od II wojny światowej do niedawna się odbywało. Oczywiście usługa ma swoją cenę. Nikt do tego nie dołoży. Wokół Mławy gabinety wiejskie znikają w zastraszającym tempie. Dentobusy to kompletny bezsens w 2020 roku w Mławie ?! Czy to nie prima aprilis – za wcześnie chyba ?!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x