Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ciechanów wśród najbardziej innowacyjnych samorządów w kraju


Miasto zostało nagrodzone główną nagrodą w konkursie „Innowacyjny Samorząd” organizowanym przez Polską Agencję Prasową pod patronatem trzech Ministerstw: Rozwoju, Cyfryzacji, Funduszy i Polityki Regionalnej. Pilotażowy projekt inteligentnej segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej uznano za jeden z najbardziej nowatorskich rozwiązań w skali kraju.


Ciechanów został nagrodzony za wdrożenie systemu „T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady”. Jest to system weryfikacji segregowania odpadów w zabudowie wielorodzinnej. W 2019 r. w Ciechanowie wprowadzono pilotaż systemu na osiedlu nr 5 „Płońska”. Program objął 336 gospodarstw. System umożliwia rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej przez nich segregacji odpadów. Pojemniki ważą i przypisują odpady do konkretnego mieszkańca. Miasto nie ponosiło kosztów wdrożenia pilotażu. Nagrodę w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie odebrał prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. W ramach konkursu rozpatrzono ponad 300 projektów gmin, miast i powiatów. Ciechanów triumfował w kategorii: miasta.

System ma zachęcać mieszkańców do odpowiedzialnej i skutecznej segregacji, tak by faktyczne działania były zgodne ze złożonymi deklaracjami. Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu ma dostęp do pojemników, poprzez naklejki z kodami kreskowymi. Dzięki kodom przypisanym do danego gospodarstwa, możliwe jest monitorowanie jakości i ilości wyrzucanych odpadów. Naklejkę nakleja się na worek z odpadami danego rodzaju, kod należy zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokowuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu śmieci i zamknięciu wrzutni, są one automatycznie ważone.

System polega na wykorzystaniu nowoczesnych pojemników na odpady o pojemności 1100 l., których konstrukcja uniemożliwia rozprzestrzenianie odpadów wokół, np. przy wietrznej pogodzie. Nie mają do nich dostępu osoby nieuprawnione, nie ma więc sytuacji podrzucania śmieci. Szczelne zamykanie to także brak dostępu dla gryzoni, ptaków, czy robaków, co wiąże się też z higieną. Pojemniki wyposażone są w czujniki kontrolujące w czasie rzeczywistym poziom zapełnienia, co jest istotne z punktu widzenia opróżniającego je Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.

Efektem zastosowania tego innowacyjnego technologicznie rozwiązania jest znaczne zwiększenie poziomu segregacji odpadów na osiedlu. Realizatorem pilotażu wprowadzanego przez miasto, jest firma T4B, we współpracy z PUK, TBS i Fundacją Łydynia.

Miasto planuje w 2020 roku aplikować o środki zewnętrzne, tak aby projekt zastosować na kolejnych osiedlach wielorodzinnych w mieście.

„Innowacyjny Samorząd” to nowy projekt Serwisu Samorządowego PAP wyłaniający i nagradzający najbardziej innowacyjne jednostki samorządu terytorialnego. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządowych do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Głównymi kryteriami oceny w konkursie były nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań.

źródło i fot. UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Pankracy
Pankracy
3 lata temu

O przepraszam.. „pozbądźmy się kompleksu Ciechanowa” ! Mława bije na głowę wszystkie samorządy razem wzięte (a Ciechanów to już w ogóle), nagrodą w postaci kolejnej kadencji obecnego burmistrza! Któż jak on wprowadził rewolucyjne rozwiązanie w postaci PPP oczyszczalni ścieków? Któż jak on dba o deweloperów by mieli gdzie budować swoje blokowiska na każdym skrawku ziemi? Któż jak nie nasz kochany burmistrz nie wyrzucił z placu budowy ociągającego się wykonawcę kanalizacji na Brukowej i podpisał z nim kolejną umowę na Dzierzgowską? Któż jak on dba o refleks kierowców omijających zapadnięte studzienki w świeżo „wyremontowanych” ulicach? Któż jak nie on pozwolił by ten nie dobry Ciechanów miał naszą lokomotywę jako atrakcję? Któż jak on buduje na koszt mieszkańców pseudodworzec? Któż jak nie nasz wóz umył ręce przy zamknięciu przejazdu na Kościuszki? Któż jak nie on zadłuża praktycznie corocznie miasto obligacjami na wiele milionów? Któż jak nie on nieezgekwowuje od tylu lat syf pozostawiany przez autobusy MKM (od początku MKM Mobilisa po MPDM)? Któż jak nie on prowadził wykup działek wzdłuż DK7 koło cmentarza komunalnego pod rzekomo przyszłą ulicę dojazdową a następnie olał temat? Któż jak nie on mami wszystkich nowoczesną siecią ulic w mieście podczas gdy po każdym „remoncie” ulice nadają się tylko do remontu? Nie wspominając o kanalizacjach po których są kolejne poprawki bo „rura pękła”? Kto do dzisiejszego dnia nie wywiązał się z obietnicy nowej sali kina?

Mławiak
Mławiak
3 lata temu

U nas powstają innowacyjne bloki…a przepraszam,zapominałem o dworcu….duma mnie napełnia jak nasza Mława się rozwija

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Mławiak

Dobre

mławianka
mławianka
3 lata temu

I znów ten nieszczęsny Ciechanów na tapecie codziennika.
jak burmistrz wdrożył w życie innowacyjny system PPP to nikt się tak tym nie zachwycał.
Jak innowacyjne (biorąc pod uwagę wielkość miasta) zatrudnił do pomocy II wice-burmistrza, to też to żadnego aplauzu nie zdobyło.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x