Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wieczfnia Kościelna. Nowe stawki dla strażaków OSP za udział w działaniach ratowniczych i szkoleniach


OSP Wieczfnia Kościelna


W kompetencji rady gminy leży ustalenie w jakiej wysokości członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych biorący udział w działaniach ratowniczych czy szkoleniach pożarowych otrzymają z tego tytułu pieniężny ekwiwalent. W Wieczfni Kościelnej, na wczorajszej sesji radni takie stawki uchwalili, choć nie było przy tym jednomyślności, dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Pozostawiając radzie gminy swobodę w ustaleniu stawki ekwiwalentu, ustawodawca określił jego maksymalną wysokość na 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Maksymalna więc stawka ekwiwalentu mogłaby sięgać  30 zł za godzinę.

W Wieczfni Kościelnej przyjęto stawki 17 zł za godzinę udziału w akcji ratunkowej i 8 zł za godzinę udziału w szkoleniu. W porównaniu do tych obowiązujących w ubiegłym roku są wyraźnie wyższe. Poprzednio obowiązująca uchwała stanowiła, że były one w wysokości odpowiednio 13,20 zł za godzinę akcji ratowniczej  i 6 zł za udział w szkoleniu. Ekwiwalenty dla strażaków wypłacane są z budżetu gminy.

– To nie jest szczyt marzeń, ale jest to jakiś postęp – powiedział wójt Mariusz Gębala uzasadniając projekt wniesionej uchwały.

W dyskusji radny Tadeusz Bąk proponował by w uchwale zawrzeć mechanizm powiązania wysokości tego ekwiwalentu z czynnikiem powodującym, że stawki te zmieniać się będą wraz ze zmianą tego czynnika, tak by rada nie musiała co roku podejmować takich uchwał. Ta propozycja jednak nie zyskała uznania w radzie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x