Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Terytorialsi przysięgali. Mławianin odebrał patenty podoficerskie


W niedzielę, na terenie ciechanowskich koszar, gdzie stacjonuje 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej odbyła się przysięga wojskowa podczas której wręczone zostały pierwsze patenty podoficerskie w ramach kursu SONDA. Wśród nowych kaprali Obrony Terytorialnej znalazł się także mieszkaniec Mławy – kpr.Paweł Sobotka.


W niedzielne południe słowa roty przysięgi wypowiedziało ponad 400 terytorialsów pięciu Brygad OT z całej Polski, 68 przysięgę złożyło w Ciechanowie. Byli to ochotnicy, którzy zamiast wyjechać na ferie zimowe postanowili zaciągnąć się do wojska i czas zimowej przerwy w nauce spędzić na poligonie. Szkolenie zorganizowane w czasie ferii cieszyło się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród ludzi młodych. Blisko 50% składających wczoraj przysięgę to osoby w wieku 18-21 lat, głownie uczniowie i studenci. Wśród nowych terytorialsów jest również 3 nauczycieli, instruktorzy strzelectwa, sprzedawcy, operatorzy różnego rodzaju maszyn, budowlańcy czy kierowcy.

Wachlarz  zawodów i profesji jest szeroki, mimo tego, tu za bramą koszar, wszyscy jesteśmy tacy sami, a co najważniejsze, mamy taki sam cel – stać się profesjonalnie wyszkolonymi żołnierzami. Formacja, którą razem tworzymy, jest w rzeczywistości wspólnotą ludzi pełnych pasji i zaangażowania – mówił w swoim wystąpieniu przedstawiciel przysięgających żołnierzy, szer. Sebastian Bramowicz.

Podczas uroczystości został odczytany również list od Ministra Obrony Narodowej, który zwracając się do żołnierzy, napisał:

„Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to zobowiązanie, które wyraża się przez motto formacji: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Dziś deklarujecie gotowość od obrony życia, zdrowia i mienia obywateli Waszej najbliższej okolicy w sytuacji kryzysowej. Mieszkańcy Mazowsza wiedzą, że mundur żołnierza Wojska Polskiego oraz oliwkowy beret oznaczają pomoc i wsparcie”.

Ta uroczystość to powód do dumy nie tylko dla nowych Terytorialsów, ale również dla tych, którzy odebrali pierwsze w historii 5 Brygady,  patenty podoficerskie. Odebrało je 52 kadetów kursu podoficerskiego SONDA.

Kurs podoficerski SONDA skierowany jest wyłącznie do żołnierzy – ochotników WOT, którzy są w służbie minimum od roku. Trwał kilka miesięcy i obejmował zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne.

jest to okres bardzo intensywnych ćwiczeń. W SONDZIE wzięli udział żołnierze, którzy bardzo angażują się w szkolenie, są instruktorami, korzystają z dodatkowych kursów i chcą rozwijać się jeszcze bardziej – podsumował jeden z kadetów kursu podoficerskiego kpr. Marcin Zieliński.

Obecnie w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej służy 2100 żołnierzy, z czego ponad 1800 stanowią ochotnicy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

źródło i fot. 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gfd
Gfd
2 lata temu

Harcerstwo za 570 zł na miesiąc.
W przypadku działań wojennych zwykłe mięso armatnie.
Nie Pozdrawiam tego tłuka trepa co poszedł z Przasnysza na dowódcę zabezpieczenia jednostki w Ciechanowie.
Niezły bałwan, chyba że już go wywalili

Borowik
Borowik
2 lata temu

Zaznaczam na początku w jednostce w ciechanowie w ramach OT przesiedziałem 2 lata i nie przedłużyłem kontraktu z nimi. A teraz do rzeczy:
To co się tam odpier… to przechodzi pojęcie. W harcerstwie jest większa dyscyplina niż tam. Wieczny burdel rzucanie ludzi z jednego kąta w drugi kąt bo nikt nie wie co ma być robione i z jakim skutkiem.
Nagrody przyznawane są dupowłazom i rodzince.
Fajnie się biegało z gortem po lesie i nic nie robiło ale ile to można?!
Do szkolenia ludzi biorą pierwszych lepszych z łapanki dają kartkę i czytaj.
Kadra poruczników to łebki bez żadnego doświadczenia zaraz po WAT-cie czy innej szkółce oficerskiej. Nie wspominając już starych kaprali co świetnie pamiętają komunę.
Mógłbym wymieniać dalej ale już mi się po prostu nie chcę.
Pozdrawiam tych co postanowili jak ja odejść z tej pier.. krainy szczęśliwość zwanej WoT-em.

Zawsze gotowi, zawsze blisko dla pieniędzy zrobię wszystko! Czołgiem!

Hemi
Hemi
2 lata temu

Jest prosta zasada – zamiast pisać niemądrzy rzeczy, lepiej nic nie pisać.

A propos tych złośliwych komentarzy pod adresem Wojska Polskiego.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Hemi

Tak, Hemi, słuszna uwaga.
Jak masz pisać bzdury, to lepiej nie pisz nic.
Tak tu spokojnie bez twoich peanów dla PIS.
A kysz, Hemi, a kysz.

obserwator
obserwator
2 lata temu
Reply to  Hemi

Hemi weź wyluzuj Wojsko Polskie ma moje poszanowanie zawsze. A ten twór dziki maciory nie jest wojskiem tylko obroną cywilną ubraną w wojskowe mundury.

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  obserwator

Tak, i to za pieniądze podatnika, za pieniądze, które mogłyby iść na szlachetniejsze cele, a nie na zabawę dorosłych dzieciaków w żołnierzyki, którym też płacą z naszych podatków.
Lepiej emerytów zwolnili by z podatku od osób fizycznych, bo te emerytury są z ich własnych pieniędzy. Sami je wypracowali. Teraz zapychają im buźki trzynastkami, niech się cieszą. Ech, emeryci, te trzynastki nigdy nie pokryją wam tergo co zabierają wam w podatkach – moim zdaniem to żadna radość.

Echo
Echo
2 lata temu
Reply to  mławianka

Ja tu widzę, że „mławianka” tylko siedzi w necie i komentuje wszystko i wszystkich. Jak masz brak zajęcia bo nie nadajesz się do żadnej pracy to się rozbierz i pilnuj ubrań. Chociaż Młodzi Panowie cos robia, moze mają jakis cel a Ty? Jaki masz cel? Siedzieć w necie? Gratuluję ambicji MŁAWIANKA!!!

mławianka
mławianka
2 lata temu
Reply to  Echo

Prawda boli? – pewnie dłużej pracowałam niż ty, a teraz spędzam czas tak jak mi się podoba i tobie nic do tego.
Nie znasz mnie – nie oceniaj.

Hemi
Hemi
2 lata temu
Reply to  mławianka

Prawda jest taka, że co najmniej nie wypada naigrywać się i dyskredytować Żołnierzy Polskich składających przysięgę i zobowiązujacych się do nadstawiania kraju, ryzykowania życiem, także i za Twoje bezpieczeństwo, i to niezależnie od tego z jakiej są formacji.

To chyba jest jasne.

obserwator
obserwator
2 lata temu
Reply to  Hemi

Powtarzam ja dla Żołnierzy Wojska Polskiego mam poszanowanie, a to jest obrona cywilna przebrana w wojskowe ciuchy. Jeśli myślisz „Hemi”, „Echo” i „Ktoś”, że szkolenie 1 czy 2 dniowe miesiącu zrobi z nich żołnierz to się mylisz. Przyjeżdżają robią im wykład, jedzą grochówę (no to może i jest wojskowe), parę slajdów. Noc przespana albo i nie i do domu a w kieszeni każdego z nich nasza kasa z podatków. To jest śmieszne. Trzeba by było ich skoszarować co najmniej na rok lub dwa lata no to wtedy owszem bym nie pisał, że trwonią nasze pieniądze.

Bogusław.
Bogusław.
2 lata temu

Kilku żołnierzy rosyjskich z jednostek specjalnych rozegnałoby tą dzieciarnie w parę minut. To naprawdę zabawa z wojsko.

obserwator
obserwator
2 lata temu

I znowu reklama nieudaczników maciory, ktorzy są tam by pobierać kasę za nic. O tak się promuje coś co kiedyś normalnie było OC (obrona cywilna), a teraz to niby jest wojsko. Można też rozdać biale fartuchy i powiedzieć, że to są lekarze.

Typ
Typ
2 lata temu

Zabawa duzych dzieci w wojsko

Ktoś
Ktoś
2 lata temu
Reply to  Typ

Niektorzy ludzie są tak zawistni, tak zazdrośni i tak podli, że czy czlowiek robi dobrze czy źle to zawsze muszą skomentować. Zacznijmy od siebie od swoich czynów i swoich poczynań w pracy, domu i w zyciu codziennym. I pamiętajcie nie oceniajcie zeby Was nie oceniac! Bo karma wróci szybciej niz Wam się wydaje!

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x