Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Miasto miesięcznie dopłaca do śmieci 150 tys. zł. Od lipca znów drastyczna podwyżka?


Zapowiedź kolejnej podwyżki cen padła wczoraj na zebraniu osiedla nr 8 Wólka. Według ratusza, miasto do odbioru śmieci dopłaca miesięcznie 150 tys. zł, a ponieważ system powinien się bilansować, musi się zwiększyć kwota opłat od mieszkańców (lub liczba zadeklarowanych w systemie), a to oznacza kolejną podwyżkę. Czy rosnące ceny śmieci zatrzyma zaskarżenie do sądu podwyżki stawek złożone w imieniu grupy mieszkańców przez Alinę Gulczyńską?


Jak poinformowali urzędnicy ratusza na mającym miejsce wczoraj (19 lutego) osiedlowym zebraniu, po ubiegłorocznej podwyżce cen 95% zgłoszonych w systemie osób deklaruje segregowanie odpadów, a co za tym idzie płaci stawkę niższą. To spowodowało, że planowane przychody od mieszkańców uległy znacznemu zmniejszeniu i system się nie bilansuje. Za rok ubiegły, miasto dopłaciło 1,4 mln zł, co miesiąc do zbilansowania opłat w systemie brakuje około 150 tys. zł. Ze strony obecnych na zebraniu zastępców burmistrza: Janiny Budzichowskiej i Szymona Zejera nie padła jednak żadna konkretna deklaracja co do mających się zmienić z początkiem lipca tego roku stawek za odbiór odpadów. Za to kolejny raz wróciła sprawa zgłaszania do systemu wszystkich osób zamieszkujących na danej posesji.

Tu naczelnik wydziału środowiska Elżbieta Zembrzuska wyjaśniała, że urząd wykonuje czynności kontrolne. W przypadkach uzasadnionych podejrzeń wysyła wezwania do stawienia się i złożenia wyjaśnień i takich wezwań w ostatnim czasie wystawiono około 300.

Te tłumaczenia nie przekonały mieszkańców. W momentami emocjonalnej dyskusji padały zarzuty, że władze miasta nie przejmują się losem tych mieszkańców, których nie stać na tak wysokie opłaty.

Oliwy do ognia dyskusji dolała też wypowiedź Aliny Gulczyńskiej, która poinformowała, że ubiegłoroczna uchwała o podwyżce stawek za odbiór odpadów została zaskarżona do sądu, z wnioskiem o wstrzymanie wykonania uchwały do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem. Jej zdaniem do czasu sądowego wyroku mieszkańcy powinni płacić stawki sprzed podwyżki.

JK

Ad vocem

Na marginesie tej właśnie dyskusji i problemów ratusza z ustaleniem rzeczywistej liczby zamieszkujących, którzy powinni być zgłoszeni do systemu nasuwa się jedna refleksja. Dlaczego miasto z uporem trzyma się systemu naliczania opłat od osoby? Taki system jest przede wszystkim niesprawiedliwy. Tyle samo „od głowy” płaci bowiem zarówno ten co „wytworzył” 1 worek śmieci jak i ten co wytworzył 3. Czy to zachęca do troski o środowisko? A przecież miasto nie płaci firmie Novago od liczby mieszkańców w systemie, ale od tony odpadów. Miastu więc powinno zależeć na ograniczaniu ilości wytwarzanych odpadów, a mieszkaniec powinien płacić za te, które rzeczywiście wytworzył.

Takie systemy funkcjonują już w innych miastach, a odpady odbierane oznaczane są kodami kreskowymi pozwalającymi zidentyfikować ich właściciela. I tu już system jest prostszy. Wystawiłeś przed posesję 20 worków, to zapłacisz za 20, niezależnie czy wynajmujesz mieszkanie 2 czy 20 obcokrajowcom. A czy będą śmieci podrzucać gdzie indziej? Od tego są odpowiednie służby, by się tym skutecznie zająć. Ale w tym obecnym systemie takie zjawisko przecież też występuje!  Tylko czy firma Novago jest gotowa na takie rozwiązanie?

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
18 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
AWA
AWA
2 lata temu

Co wyrokiem odnośnie podwyżki za ścieki???

Adam
Adam
2 lata temu

Zwróćmy uwagę że coraz więcej gmin z powiatu mławskiego podpisuje umowę na odbiór odpadów z innymi firmami niż navago

Mławiak
Mławiak
2 lata temu

Załączam wam link do artykułu w którym jest mapka, pokazująca ile w Mławie pracuje osób za wschodniej granicy, mamy taką ilość zewnętrznych pracowników jak Białystok, Kielce, więcej od Olsztyna…..
Czyli w Mławie jest około 35 tyś mieszkanców plus 10-15 tyś osób pracujących z Ukrainy.
Rachunek prosty mieszkańcy płacą za tą nadwyżkę…….Przemyślenia zostawiam wam bo nasza władza lokalna ma nas w poważaniu, ważniejsi są deweloperzy i wielkie korporację dorabiające się kosztem mało wykwalifikowanych pracowników. ( każdy co mieszka w Mławie, widzi co się dzieje na ulicach i w sklepach, ogromy przyrost ludności)
Polecam przeanalizować
https://www.money.pl/gospodarka/imigracja-do-polski-wroclaw-poznan-warszawa-i-czerwinsk-wiemy-ktore-gminy-najbardziej-przyciagaja-ukraincow-6472529562314369a.html

Były
Były
2 lata temu

Problemem jest wiarygodność oświadczeń o ilości zamieszkałych osób. Weryfikacja tych oświadczeń, to obowiązek Burmistrza i jego służb ! Niestety nic z tym nie robią ! Ostatnie dane – 35 tys. mieszańców ( na pobyt stały i czasowy ), a ONI mają w ewidencji ok. 27 tys. mieszkańców. Proste matematyczne wyliczenie – spadek opłat za śmieci o 30% !
Do roboty lenie z Urzędu Miejskiego. Wasze niedociągnięcia i brak działania nie można przerzucać na uczciwych mieszkańców !

Pod rozwagę radnych
Pod rozwagę radnych
2 lata temu

Chodzi o to, że wielkie supermarkety, dyskonty i biurowce w Polsce nie są objęte tymi opłatami. Płacą tylko ryczałt w kwocie nieaktualizowanej od kilkunastu lat. To jest cena za uśrednianie i urawniłowkę wprowadzaną w Polsce.
Koszt za odpady/ śmieci od lokali mieszkalnych powinien być powiązany z wielkością zużycia wody, oczywiście w odpowiedniej proporcji. Mieszka kilka osób a zgłoszona jest jedna. Jak sprawdzić, że to nieprawda – po ilości pobieranej wody. Lepszej metody nie ma. Niektóre samorządy w Polsce już to wprowadziły.

zołza
zołza
2 lata temu

Bardzo słuszna uwaga.
Tylko czy to dotrze do ratusza.
Ratusz robi wszystko, żeby się nie przepracować, a przeliczanie opłat to byłby problem dla tych biednych pracowników, którzy tam są zatrudniani według klucza:
znajomi i krewni królika.

Jan
Jan
2 lata temu

Proszę nie rzucać takich pomysłów opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody to rozliczanie niesprawiedliwe. Osobiście mieszkamy w dwójke zużywamy wiecej wody niż rodzina czteroosobowa w moim bloku a jednocześnie produkujemy mniej śmieci niż ta czteroosobowa rodzina. Wynika to z tego że jemy obiady na mieście i nasze śmieci w większości to plastikowe butelki po wodzie mineralnej których również nie ma dużą. Dlaczego mam płacić wiecej za śmieci bo dbam o higienę osobistą i czyste ubranie. Dużą ludzi również oszukuje z wodo.

Proste
Proste
2 lata temu

Zmusić właścicieli hodujących obcokrajowcow po 30 osób na dom żeby płacili za tyleż osób ile jest faktycznie a nie za 3. A worki piętrzą się pod takimi domami. Taka śmieciarka od segregowanych podjedzie pod 5-6 domów i już jest pełna. Tu poszukajcie dochodów uszczelniając ten kanał a jeśli nie to może jakieś pisma do wyższych instytucji obrazujące sprawę jasno trochę pomogą w tej sprawie…

Hemi
Hemi
2 lata temu

Chyba żeś się za dużo TVN naoglądał. Ja wiem, ze tam jest prosta recepta na świat, za wszystko co złe winne jest PiS, ale prawda jest niestety bardziej złożona:).

Podwyżki cen śmieci wynikają z dyrektywy śmieciowej tej całej UE, która narzuca nierealistyczne proporcje i segregacji, i recyklingu, zabraniając przy tym de facto subwencjonowania zarządzania odpadami przez samorząd. Skutek jest oczywisty – podwyżki cen. PiS robi,co może, żeby ograniczyć zasięg i wysokość podwyżek, bo przecież nie ma zadnego interesu w tym, żeby obywatel dostawał po kieszeni, przeciwnie.

Niemniej nie jest możliwe wprowadzenie ustawy o rekompensatach, jak to było w przypadku cen energii.

A jak totalna opozycja „przeciwdziała” podwyżkom cen za odpady to już Trzaskowski pokazał w Warszawie, był o tym reportaż, walnął stawkę 65 zł za mieszkanie i guzik to obchodzi, że tam mieszka emerytka, która ledwo wiąże koniec z końcem i wytwarza śmieszną ilość odpadów, ma płacić tyle samo, co np. biznesmen wynajmujący mieszkanie 4 studentów, którzy tych śmieci produkują 10 x tyle co emerytka. W TVn nie było o tym? no to pewnie przez czysty przypadek:).

Co do tych rzekomo wielkich pieniędzy przekazywanych „Kurskiemu” czy o. Rydzykowi,sorry , to są bajki propagandowe. Fundacja o. Rydzyka starała się o środki z UE na identycznych zasadach jak inni wnioskodawcy, więc proszę nie wciskać kitu.

Wiesiek
Wiesiek
2 lata temu
Reply to  Hemi

Uważaj Hemi bo zostaniesz znanym bajkopisarzem.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Hemi

Hemi na prezydenta!!!!!!!!
Hemi nie wciskaj kitu, że rząd PIS nie finansuje Rydzyka i jego fundacji, bo finansuje.
Tam przecież kończą również studia co niektórzy znani i lubiani z wierchuszki PIS.
PIS finansuje nie tylko Rydzyka ale i cały kler. Tego nie powinno być!
Największe wydatki PIS to właśnie:
– kościół
i
– telewizja propagandowa TVPIS

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Anonimowo

Dokładnie a ludzi mają w d ……

Zzn
Zzn
2 lata temu

Domy pełne obcokrajowców a zgłoszony 1 lub 2 osoby. Dlaczego mam płacić za tych którzy biorą pieniądze za najem. Można to skontrolować, część ma umowy wpływy na konto. Koniec z oszukiwaniem, Urząd Skarbowy też udaje że nie ma problemu. Co robi Straż Miejska? Za co im płacimy?

Somsiad
Somsiad
2 lata temu
Reply to  Zzn

Dokładnie. Taki cwany właściciel zbiera tylko pieniądze a podatki i opłaty rozlicza jak za 3 osoby podczas gdy w domu ma kilkadziesiąt. Tyle ludzi musi generować duże ilości śmieci. Właściciele tych domów są zwykłymi oszustami i gdyby w tym mieście było normalnie to ktoś już by z tym porządek dawno zrobił.

Adam
Adam
2 lata temu

Miało być tak pięknie za rządów PiS a tu aby podwyżki i nowe podatki z każdej strony jestem obkladani . Nasza składki na ubezpieczenia sa nic nie warte bo do lekarzy żeby się dostac trzeba chodzić prywatnie . As PiS daje Kurskiem ogromne pieniądze
Albo Rydzykowi

Mlawiak
Mlawiak
2 lata temu
Reply to  Adam

Śmieci akurat nie są związane z pisiorami człowieku tylko przez chorą Unię! A za służbę zdrowia powinni się wziąć już dawno a nie z telewizję. A jak byśmy płacili za każdy worek a nie za osobę to wtedy dopiero by śmieci 10 krotnie przybyło w lasach i rowach, zastanówcie się!!

Adam
Adam
2 lata temu
Reply to  Mlawiak

A to czemu w sosoednich gminach płacą mniej to co oni nie należą do unii bo już nie rozumiem a i to unia sprzedała wysypisko śmieci

Anonim
Anonim
2 lata temu
Reply to  Mlawiak

Nie siej propagandy, bo to PIS narzucił dodatkowe opłaty, bo przecie skądś muszą brać kasę na 500+ i na 13-tki emerytów

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x