Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Walentynkowa poezja miłosna – tylko w miejskiej bibliotece!


Walentynki – święto zakochanych, obchodzone 14 lutego, nazwa pochodzi od imienia św. Walentego – patrona zakochanych. Jest to dzień, który sprzyja mówieniu o miłości i wyrażaniu uczuć.


Dlatego też Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie zorganizowała tego dnia o godz.12.00 spotkanie z liryką miłosną i nie tylko.

Na początku pani dyrektor Maria Świtoń  przywitała gości i przeczytała wiersze pt. „Walentynki” i „ Mój tato”.

Całe spotkanie zostało podzielone na trzy części, w pierwszej części  uczestnicy dowiedzieli się o poetach – bo oni przecież najpiękniej piszą o miłości z wybranych epok literackich.

Recytowano wiersze następujących twórców: Williama Blake (1757-1827), Adama Asnyka (1838-1897), Arthura Rimbaud (1854-1891), Rainera Marii Rilke (1875-1926) oraz Mariny Cwietajewej (1892-1941).

W czasie spotkania można było dowiedzieć się – czym jest miłość, czym jest to uczucie, które łączy ludzi? Czy można jednoznacznie zdefiniować pojęcie miłości? Otóż nie, gdyż miłość wymyka się z jakichkolwiek schematów. Literatura też nie daje wyczerpującej odpowiedzi na ten temat, gdyż miłość „literacka”  to najczęściej miłość nieszczęśliwa, niosąca ból i cierpienie, niejednokrotnie śmierć. Czy więc warto starać się o miłość?

Może jedynie psychologia oddaje najprecyzyjniej pojęcie miłości w ujęciu uniwersalnym. Otóż w miłości niezbędne są trzy czynniki jak: bliskość, zaangażowanie i intymność, bez tych elementów nie można mówić o jakiejkolwiek formie miłości, tym bardziej doskonałej.

W drugiej części bohaterem, o którym mówiono był Leopold Tyrmand (1920-1985). Właśnie Tyrmand – bo Rok 2020 został ustanowiony Rokiem Tyrmanda. Skupiono się przede wszystkim na życiu uczuciowym i miłosnym autora ”Złego” i miłośnika jazzu. Pisarz miał nad wyraz bogate i urozmaicone życie z kobietami. Nie licząc związków nieformalnych, to Tyrmand był trzykrotnie żonaty. I tak jak wspominały „kobiety” Tyrmanda – nie można było się z nim nudzić.

Na  koniec – w trzeciej części  obejrzano  miłość na wesoło w wykonaniu kabaretu Smaile pt. Ślub internetowy.

Całe spotkanie zostało urozmaicone piosenkami w wykonaniu Agaty Feliś – uczennicy Liceum Katolickiego w Mławie. Agata zaśpiewała „Miłość w Portofino”, „Tylko w Twoich dłoniach”, „Pan i Pani”, „Kiedyś byłam różą”- wzruszając publiczność swoją interpretacją. Wszystkim upłynął miło czas  przy słodkim poczęstunku.

źródło i fot. MBP w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x