Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dziecku imię wybierają rodzice. Czy jednak tak jest zawsze?


fot. pixabay


Zwykle tak bywa, że rodzice oczekują narodzin dziecka z niecierpliwością. Najczęściej też, jeszcze przed narodzinami, kiedy znają już płeć dziecka wybierają mu imię. Kierują się przy tym różnymi przesłankami – rodzinną lub religijną tradycją, ale czasem modą czy inspiracją np. filmową.  Bywa też, że ostateczny głos ma w tej sprawie ten rodzic, który wybierze się do USC. Czasami jednak to urząd musi nadać dziecku imię i takie przypadki były również w Mławie.

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu, zgłoszenia urodzenia dziecka dokonać należy się  w terminie 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia, a w przypadku gdy dziecko urodziło się martwe w terminie 3 dni od dnia sporządzenia karty martwo urodzonego. Jeżeli jednak rodzice dziecka nie dokonali zgłoszenia urodzenia w wyznaczonym przez ustawę terminie, dziecko nie może pozostać bez zameldowania i imienia. W takiej sytuacji to kierownik urzędu stanu cywilnego sporządza akt urodzenia z urzędu i wybiera również dziecku imię. Po sporządzeniu aktu  kierownik informuje rodziców dziecka o jego sporządzeniu.

– W Urzędzie Stanu Cywilnego w Mławie od 1 marca 2015r. do 27 stycznia 2020 r. było 7 przypadków sporządzenia aktu z urzędu. Jeden przypadek w 2016 r., dwa w 2017 r., jeden w 2018 r., dwa w 2019r. i jeden w 2020 r. Imiona jakie zostały nadane dzieciom to: Michał, Agata, Jakub, Lena,  Anna,  Olaf i Emilia – podaje mławski USC.

Dawniej wierzono, że imię niejako determinuje osobowość i poniekąd wpływa na dalsze losy człowieka, bądź odwołuje się do jakichś pożądanych cech.  Obecne przepisy stanowią, że nie można wpisać więcej niż dwóch imion a także imion ośmieszających, nieprzyzwoitych czy zdrobniałych, choć nie istnieje żaden urzędowy wykaz imion. Urzędy stanu cywilnego mogą się posiłkować opinią Rady Języka Polskiego w tej sprawie, nie ma ona jednak wiążącej mocy prawnej.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x