Dziecku imię wybierają rodzice. Czy jednak tak jest zawsze?
— 14/02/2020

fot. pixabay
Zwykle tak bywa, że rodzice oczekują narodzin dziecka z niecierpliwością. Najczęściej też, jeszcze przed narodzinami, kiedy znają już płeć dziecka wybierają mu imię. Kierują się przy tym różnymi przesłankami – rodzinną lub religijną tradycją, ale czasem modą czy inspiracją np. filmową. Bywa też, że ostateczny głos ma w tej sprawie ten rodzic, który wybierze się do USC. Czasami jednak to urząd musi nadać dziecku imię i takie przypadki były również w Mławie.
Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu, zgłoszenia urodzenia dziecka dokonać należy się w terminie 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia, a w przypadku gdy dziecko urodziło się martwe w terminie 3 dni od dnia sporządzenia karty martwo urodzonego. Jeżeli jednak rodzice dziecka nie dokonali zgłoszenia urodzenia w wyznaczonym przez ustawę terminie, dziecko nie może pozostać bez zameldowania i imienia. W takiej sytuacji to kierownik urzędu stanu cywilnego sporządza akt urodzenia z urzędu i wybiera również dziecku imię. Po sporządzeniu aktu kierownik informuje rodziców dziecka o jego sporządzeniu.
– W Urzędzie Stanu Cywilnego w Mławie od 1 marca 2015r. do 27 stycznia 2020 r. było 7 przypadków sporządzenia aktu z urzędu. Jeden przypadek w 2016 r., dwa w 2017 r., jeden w 2018 r., dwa w 2019r. i jeden w 2020 r. Imiona jakie zostały nadane dzieciom to: Michał, Agata, Jakub, Lena, Anna, Olaf i Emilia – podaje mławski USC.
Dawniej wierzono, że imię niejako determinuje osobowość i poniekąd wpływa na dalsze losy człowieka, bądź odwołuje się do jakichś pożądanych cech. Obecne przepisy stanowią, że nie można wpisać więcej niż dwóch imion a także imion ośmieszających, nieprzyzwoitych czy zdrobniałych, choć nie istnieje żaden urzędowy wykaz imion. Urzędy stanu cywilnego mogą się posiłkować opinią Rady Języka Polskiego w tej sprawie, nie ma ona jednak wiążącej mocy prawnej.
JK
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]