Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Początki były skromne. Teraz morsowanie bije rekordy popularności


Grupowe morsowanie w Mławie trwale związane jest z osobą Piotra Olszewskiego, wychowawcy, społecznika i instruktora sztuk walki, obecnie dyrektora GOKiS w Iłowie Osadzie.  On sam swoją przygodę z wchodzeniem do przerębla rozpoczynał 30 lat temu, potem powstała grupa Opoka, której był założycielem. Można przyjąć, że Piotr  i młodzież działdowsko-mławskiej Opoki to protoplaści morsowania grupowego na naszym terenie.


– Początki morsowania odbywały się w ramach treningu sportowo – obronnego grupy Opoka i były skromne. Do wody wchodziło około dwudziestu osób. Potem przychodziły osoby spoza grupy, zapewne trochę z ciekawości, bo fantastyczne opowieści robiły swoje i rosło zainteresowanie. Na te pierwsze wejścia do przerębla jeszcze nad jeziorkiem w Krajewie zaczęły przychodzić również osoby dojrzałe i starsze. Te z kolei przyciągały następnych chętnych. Rok temu do wody weszło ponad 200 osób, w tym zapowiada się, że będzie ich ponad 300 – wspomina początki historię morsowania Piotr Olszewski.

Potem morsy z Opoki otworzyły się na świat. Podczas pierwszych wyjazdów na ogólnopolskie morsowania np. w Mielnie, gdzie do Bałtyku wchodziło kilka tysięcy ludzi zetknęli się z innymi, zorganizowanymi już grupami z Polski i ze świata.  To tylko utwierdziło ówczesnych śmiałków, że warto tak hartować organizm, przestrzegając kilku ważnych zasad.

– Jest kilka ważnych zasad, których przestrzegania przy wchodzeniu do lodowatej wody spowoduje, że morsowanie będzie przyjemne i dobrze wpłynie na nasze zdrowie. Przede wszystkim rozgrzewka przed wejściem do wody. Powinna trwać kilka minut, ćwiczymy w ubraniu. Chodzi w niej, by podnieść temperaturę ciała. Samo wejście do wody nie powinno być gwałtowne (np. wskakiwanie) i powinno trwać tylko kilka minut z zanurzeniem całego ciała. Po wyjściu również obowiązkowo powinniśmy rozgrzać organizm, poprzez kilka ćwiczeń. To dość oczywiste, ale przypomnę, że nie używamy przed ani w trakcie alkoholu ani innych środków pobudzających – instruuje Piotr Olszewski.

Prekursor morsowania zapowiada, że zamierza opracować taki zwięzły poradnik morsa, opierając się o publikacje źródłowe mówiące o pozytywnym wpływie zimnych kąpieli na organizm człowieka. W planach jest także założenie klubu morsa już takiego z prawdziwego zdarzenia – pod patronatem instytucjonalnym, a mianowicie GOKiS w Iłowie Osadzie.

Wszystkich amatorów zimowych kąpieli na otwartych akwenach, ale też tych wahających się zapraszamy w sobotę 22 lutego od godziny 11:00 nad Zalew Ruda. Na własne oczy będzie można się przekonać, że morsowaniu naprawdę towarzyszy wydzielanie endorfin (hormonu szczęścia) i wcale nie jest ono takie straszne, jakby mogło się wydawać.

Co o morsowaniu mówi medycyna?

Badania i doświadczenia krajowe i zagraniczne w zakresie wpływu krótkotrwałego działania zimnej wody czyli czynnika bodźców termicznych na układy i narządy organizmu ludzkiego wykazały następujące korzyści:

– hartowanie organizmu i zapobieganie chorobom przeziębieniowym już po krótkim okresie uprawiania tych kąpieli
– poprawa stosunków biochemicznych w organizmie ludzkim na skutek korzystnego oddziaływania przez mikroelementy i biopierwiastki występujące w wodzie o okresie zimy
– ogólne dobre samopoczucie i wpływ na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego przez krótkie uderzenie wolno-termiczne na poszczególne narządy
– naczynia krwionośne głębokie – powodują odczyn zgodnie z prawem „Dastre-Morata” – czyli przenikanie drgań termicznych do wnętrza organizmu
– czynność serca – następuje zwolnienie pracy
– ciśnienie krwi – podwyższa się
– krew – zwiększenie liczby krwinek czerwonych i białych
– układ oddechowy – zwolnienie i pogłębienie oddechu
– układ nerwowy – wzrost pobudliwości nerwów czuciowych i ruchowych
– nerki – wzmożona czynność wydzielnicza
– wydzielanie potu – zmniejszenie lub zahamowanie
– gruczoły przewodu pokarmowego – zwiększenie wydzielania
– mięśnie szkieletowe – wzmożenie napięcia
– przemiana materii – wzmożenie i wyrównanie utraty ciepła

(za: doc. dr hab. Tadeuszem Miką; Państwowe Wydawnictwo Lekarskie, 1979 r.)

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
foczka
foczka
2 lata temu

….i co można zorganizować fajną imprezę?

Darek
Darek
2 lata temu

Mały się kurczy.
Czy w zimnej wodzie staje?
Chyba kaczorowi

brumelka
brumelka
2 lata temu

5 stopni ciepła jakie to morsowanie dawajta do mnie na oborę podłogę zrywać sprawdzę wasze napompowane bicepsy.

łysy
łysy
2 lata temu

Mówili , że podczas morsowania włosy rosną chyba między palcami.

mordeczka
mordeczka
2 lata temu

dobre dziki 🙂

Maniek z Manieczek
Maniek z Manieczek
2 lata temu

Zaraz, zaraz. Ostatnie zdjęcie to chyba letnie party Sunrise IBIZA 2019 ?! 🙂

Terenia z terenu
Terenia z terenu
10 miesięcy temu

Nie musisz zazdrościć, możesz naśladować Maniuś.
Może pokażesz co potrafisz prócz krytykowania 🙂

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x