Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
koparki koparko-ładowarki szkolenia kursy egazmina państwowy Mława
Logo
Upominki Handmade Lucky&Berry

I znów ten Ciechanów. Tym razem obwodnica


Sąsiednie miasta – Ciechanów i Pułtusk znalazły się na mapie „Programu budowy 100 obwodnic” ogłoszonego niedawno przez Ministerstwo Infrastruktury. Czytelnicy pytają: dlaczego nie Mława? To pytanie wcale nie oznacza, że są zazdrośni czy też nie lubią Ciechanowa.


Zresztą, jeżeli to jest zazdrość adekwatna, a nie irracjonalna, to przecież nic w tym złego, że czegoś sąsiadom zazdrościmy. A przecież rzeczywiście, co widać zwłaszcza w ostatnim czasie Ciechanów w inwestycjach (nie tylko drogowych) jest liderem w naszym regionie. Jeśli chodzi o drogi, dość tu przypomnieć u nich tylko niedawną przebudowę dwóch dróg ze ścieżkami rowerowymi, łączących dzielnicę przemysłową z obwodnicą, skomunikowanie centrum miasta i budowę nowego odcinka do drogi krajowej nr 60, czy budowę  pętli łączącej drogi krajowe nr 50 i 60, drogi wojewódzkie nr 617 i 615 oraz siedem dróg powiatowych. Teraz jeszcze dojdzie do tego obwodnica Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60.

Jest jednak zasadnicza różnica. Tych wspomnianych 100 obwodnic nie budują samorządy, ale będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad i to na drogach o statusie krajowym. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samorządy zabiegały o to, by taka inwestycja trafiła do nich a nie do sąsiadów, decyzje jednak podejmie GDDKiA.

Przez Ciechanów biegną aż dwie „krajówki” droga nr 50 i 60, przez Mławę nie biegnie żadna, z wyjątkiem będącej już w przygotowaniu do przebudowy drogi krajowej nr 7. Stąd zapewne na ministerialnej mapie obwodnic znalazł się Ciechanów, a Mława nie. Warto tu też zauważyć, że na tej mapie nie znalazł się też sąsiedni Przasnysz, przez który biegnie ruchliwa droga krajowa nr 57 prowadząca w kierunku Szczytna.

Jak zapewnia ministerstwo, wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie.

Skoro nie możemy mieć obwodnicy na drodze krajowej, to może choć ożyje ciągnący się również latami plan budowy „obwodnicy zachodniej”, bo w tej kwestii nasze samorządy mają coś do powiedzenia.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

14
KOMENTARZE

avatar
1500
mordeczka
Gość
mordeczka

do wszystkich inteligentnych inaczej, wypowiadających się na temat ilości mieszkańców – tu nie chodzi o ilość mieszkańców!! kryteria odnośnie obwodnicy są całkowicie inne.

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Wszyscy to wiemy mordeczko oprócz Obiektywnego….

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Obiektywny, po pierwsze tam jest Prezydent a nie Burmistrz……
Dane z końca roku:
Ciechanów 44150
Mława 33700
Żeby było jasne : Ilość wszystkich zameldowanych mieszkańców w obu miastach.

Mink
Gość
Mink

Skąd masz dane o takiej liczbie mieszkańców Mławy?

mławianin 1
Gość
mławianin 1

Zauważyłeś, że napisałem , że ilość wszystkich zameldowanych mieszkańców? A to oznacza, że zameldowani na stałe i tymczasowo.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Dobrej tancerza spódnica NIE ZAWADZI.

Obiektywny
Gość
Obiektywny

No cóż Ciechanów jest o 40% większym miastem. Poza tym tam radni są aktywniejsi a burmistrz nie jest ofermą.

kos
Gość
kos

A to dlatego bo prezydent ciechanowa to PiS.

kos
Gość
kos

Kolego……znajdź sobie swój nick. Tak trudno to zrobić ???? Naprawdę nie możesz uszanować tego, że ktoś używa takiego nicka? Nawiasem mówiąc od lat….

WWP
Gość
WWP

Prezydent Ciechanowa jest PSLu

kos
Gość
kos

No i redakcja sama sobie odpowiedziała na ”mocny” tytuł artykułu. Oczywiście, że my nie mieliśmy szans na taką obwodnicę bo nie mamy drogi krajowej (nie licząc S7) . Natomiast przez Ciechanów i Pułtusk droga krajowa przebiega przez samo centrum. To Przasnysz powinien być rozżalony bo też i oni powinni taką obwodnicę mieć. A teraz dłuuuuugo na nią poczekają. A na portalach przasnyskich ludzie już ”ujeżdżają” swojego burmistrza (nie do końca słusznie), że nie załatwi…łPo drugie te plany to jeszcze długo będą planami bo dopiero za kilka lat rozpocznie się proces przetargów a potem wyłonienie wykonawcy, odwołania, sama budowa a może… Czytaj więcej »

Dziennikarz
Gość
Dziennikarz

To trzeba iść w odpowiednie miejsca droga redakcjo i pytać o obwodnicę zachodnią a nie rzucić zapytanie na końcu artykułu..

h13
Gość
h13

Właśnie miałem to napisać.
Pytacie / wspominacie o obwodnicy.
Teraz pora na ruch i zgłębienie tej kwestii.
Może ktoś w końcu dowie się na jakim etapie jest ta inwestycja. Umowa pomiędzy województwem a GDDKiA została kiedyś podpisana więc coś się w tej kwestii powinno dziś.
Redakcjo liczę na Was 🙂

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Niezupełnie, bo pytania dziennikarzy z codziennika są ignorowane przez UM i Starostwo. Takie życie.