Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Krowa plus i świnia plus wchodzą w życie


Powiat mławski może pochwalić się również hodowcami bydła i rolnikami, którzy prowadzą i rozwijają gospodarstwa mleczne. Czy rządowy program spowoduje, że widok krów pasących się spokojnie na zielonych łąkach będzie widokiem powszednim?


23 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy potocznie nazwaną „krowa plus” i „świnia plus”. Oznacza to, że hodowcy będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie w przypadku podniesienia standardu życia zwierząt ponad wymagane normy. Planowo ustawa ma wejść w życie 15 marca 2020 roku.

Rzecz dotyczy wspierania rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Na ten cel zarezerwowano 50 mln euro w ramach działania „Dobrostan zwierząt”. Jest jednak kilka warunków, które rolnicy powinni spełnić, chcąc otrzymać dofinansowanie.

Wśród nich znajdują się:

zwiększenie przestrzeni do życia przypadającej na jedno zwierzę o co najmniej 20 proc. w stosunku wymaganej minimalnej powierzchni,

opcjonalnie zwiększenie krowom, lochom, czy tucznikom dostępu do wybiegu, albo pastwiska.

Kwoty dofinansowań programów „krowa plus” i „świnia plus” wyglądają w sposób następujący:

595 złotych na krowę mleczną za zwiększenie powierzchni na krowę w oborze,

329 złotych na krowę „mamkę” za dostęp do wybiegu poza okresem wypasu,

185 zł na krowę mleczną za wypas na pastwiskach przez min. 4 miesiące,

301 zł na lochę za zwiększoną powierzchnię w chlewni,

24 zł na warchlaka i tucznika za zwiększoną powierzchnię w chlewni.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Niegodziwość PiSu
Niegodziwość PiSu
2 lata temu

Rolnik ma za dobrze. Cale życie narzeka. Jest dtogo bo rolnikowi nie chce się dprzedawać tego co wyprodu kowal (za wyjatkiem miesa) bezposrednio na bazarze. Na Zachodzie jest taniej w stosunku do plac bo tam rolnicy tworzą prawdziwe spoldzielnie producenckie, ktore ustalaja lonkurencyjne ceny. U nas rolnikowi nie chce się bo musialby placić podatki ale i tak b. dobrze by zarobił. Najlepiej tylko jak chlop panszczyźniany wyciagac rękę do panstwa: „daj, daj…”. Dotujac rolnictwo UE dotujemy też np. konsumentów w Rosji bo tam też wysylamy produkty rolne.

rolnik
rolnik
2 lata temu

Czysta glupota i tak malo kto to dostanie no ale rzad reklame ma. Zwiekszona powierzchnia w oborze to jak ktos ma 50 krow to musi sprzedac i chowac tylko 25 wtedy dostanie 500 plus. Dajcie ludziom dobrą cene za zboza i mleko a te wasze 500 plus nikomu potrzebne nie bedzie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x