Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

W Mławie więcej nas umiera niż się rodzi


fot. pixabay


Po dwóch latach dobrych, gdy w Mławie rodziło się więcej dzieci niż było osób, które umierały zmienił się trend. Pod tym względem rok 2019 nie napawał już optymizmem. A początek tego roku daje statystyczny remis. Na tle Polski to i tak dobry wynik.

Najnowsze dane GUS potwierdzają tezę demografów, że Polaków jest coraz mniej i jeszcze będzie ubywać. Na razie nikt nie znalazł na to antidotum. Szacuje się, że do 2050 roku w naszym kraju będzie żyło około 34 mln ludzi. Do końca wieku ma być nas jeszcze mniej – w przedziale 17-21 mln osób. Z danych GUS wynika, że od 1990 roku do tej pory najgorzej było w 2018 roku. Wówczas zanotowano 26 tys. urodzeń mniej niż zgonów. Również rok 2019 pod tym względem był zły,  liczba ludności Polski w końcu 2019 r. wyniosła 38 mln 383 tys., tj. o ok. 28 tys. mniej niż przed rokiem.

Na tym tle Mława nie wypada tak źle. Według danych mławskiego Urzędu Stanu Cywilnego, w 2017 roku liczba zgonów  wynosiła 352, a urodzin 369. Podobny trend wystąpił w roku 2018, gdy urodziło się 341 dzieci i było ich o 16 więcej niż osób, które zmarły. Trend zmienił się jednak w roku 2019, kiedy to zmarły 343 osoby, a urodziło się 310. W styczniu 2020 roku zmarły 24 osoby i tyle samo odnotowano narodzin. Również liczba zameldowanych na stałe mieszkańców Mławy już od kilku lat oscyluje tuż poniżej trzydziestotysięcznego progu. W roku 2017 było nas 29 833, w 2018 – 29825, w 2019 – 29 834.

Można chyba więc pokusić się o tezę, że na razie sztandarowy pomysł na poprawę dzietności – wypłata świadczenia 500+ nie do końca jest skuteczny. Być może dlatego w kręgach ministerialnych pojawił się nowy pomysł, aby w przyszłości powiązać wysokość emerytury z liczbą posiadanych dzieci. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokaja jednak, że nie prowadzi żadnych prac nad projektem takiej ustawy.  Czy znajdzie się recepta na powstrzymanie takiej spadkowej tendencji w Polsce i w Mławie?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zdziwiony
Zdziwiony
3 lata temu

I pincet + nie pomaga.

Media
Media
3 lata temu

Jest za dużo patologii Mało kultury pokory sprawiedliwości szczerości i duuùzo hamstwa w Mławie

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Media

Tak, szczególnie „duuùzo hamstwa” tego przez samo „h”.
Mława w niczym nie odbiega od innych miast, ale jak Ci nie pasuje, to szerokiej drogi.

Ktoś
Ktoś
3 lata temu

Mnie to nie dziwi że w tym zasyfionym i chorym mieście dzieci się nie rodzą.

Czytwlnik
Czytwlnik
3 lata temu

Tendencja rosnąca w Europie. Jakość jedzenia, czystosc; powietrza, gleb, wód. I leki. Nikt o tym głośno nie mówi. Statystki umieralności od leków rosna, paradoks co? Aż dziw…., Gdzie kiedyś tyle chemii się pakowali do organizmu. Redukcja populacji.

Red
Red
3 lata temu

Może warto pomýśleć przez co tak się dzieje.

Anonimowo
Anonimowo
3 lata temu
Reply to  Red

Przecież taka tendencja jest w całej Europie.
Ludzie są bardziej wyedukowani i robią się po prostu wygodni.
Dzieci to balast. Gdy rodzi się dziecko, to są już pewne ograniczenia, dziecku trzeba poświęcać dużo czasu, kończy się imprezowanie itp.

inka
inka
3 lata temu
Reply to  Red

na pewno wina Tuska 🙂

kot
kot
3 lata temu

czyli bezdzietni nie powinni pracować, bo po co…..

Mlawiak
Mlawiak
3 lata temu
Reply to  kot

To niech nie robią 😛 to nic nie dostaną a tak to przyjajmniej 1000 zł hehe

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x